odcisk zębów na języku

napisał/a: Wenus7 2008-09-16 20:27
Mam pytanie do dr Dobry Dent.
Moja dentystka kilkakrotnie zwracała mi uwagę, że moje zęby są bardzo wyraźnie odciśnięte na języku - przypuszczalnie jest to wynik stresu.
Do tego dochodzi jeszcze trzeszczenie - nie zawsze- podczas niektórych ruchów szczęki. Czasami odczuwam też coś jakby swędzenie dziaseł? szczęki? i ruchami tejże próbuję się "podrapać', często też przygryzam sobie dziąsła.
Podobno moze to się nasilać i potem mogę mieć problemy. Rozwiązaniem moze być szyna, którą zakłada się na noc.
Szczegółów nie zdążyłam omówić, więc te informacje są dosyć pobieżne, a do następnej wizyty mam ok m-ca.
Będę wdzięczna za wszelkie informacje na ten temat.
napisał/a: DobryDent 2008-09-17 14:11
Witam. Tzw. układ stomatognatyczny to 4 elementy - stawy + dziąsła + kontakt zębów, całość pod kontrolą nerwowo-mięśniową mózgu. Wszystko wzajemnie bardzo ściśle powiązane. Efekt jest taki, że pod wpływem stresu zęby w nocy zaciskają się, przygryzają język (bardzo charakterystyczne), rano człowiek budzi się ze zmęczonymi mięśniami, zęby ulegają ścieraniu oraz bolą dziąsła (ściśle - przyzębie)-jest to tzw BRUKSIZM, może to wtórnie zaburzać stawy - ARTROPATIE, oraz rozchwianie zębów - PARADONTOPATIE. Zaburzenie jednego elementy z tej 4 powoduje problemy w pozostałych 3. Klasycznie leczy się to szyną zakładaną na jeden łuk zębowy z nadlanym wałem który sprawia że zęby przeciwwstawne równo się z nim kontaktują (brak wału sprawi że kontakt pojedyńczy skrzywi/ przeciąży 1 ząb). Zakładana na noc. Okres noszenia różnie - od kilku tygodni wzwyż. Sens leczenia - przeprogramowanie mięśni przez inne ustawienie zębów, ochrona zębów przed ścieraniem. Dodatkowo należy wykonywać masaże mięśni i ćwiczenia. Czasem wymagana jest też korekta zgryzu - jeden krzywy ząb może wszystko zaburzać przez zaburzenie ruchu żuchwy. Temat rzeka.. :)
napisał/a: Wenus7 2008-09-17 18:49
Dziękuję pięknie, nie ma to jak fachowa porada.
U mnie rzeczywiście jest też niewielki problem ze zgryzem - w zasadzie jeden krzywy ząb. Nawet zastanawiałam się nad stałym aparatem korekcyjnym.
Pisze Pan, że szyna to klasyczne rozwiązanie, a czy można zapytać o te bardziej niekonwencjonalne?
I jeszcze jedno pytanko - czy ortodonta to własciwy specjalista, do którego powinnam się udać?
Z góry dziękuję i pozdrawiam.
napisał/a: DobryDent 2008-09-18 18:43
Nie do ortodonty, a do specialisty zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego - jeżeli zajdzie taka konieczność. Inne postępowania to - ćwiczenia mięśni, analiza okluzji w artykulatorze i przedwczesnych kontaktów itd..