Operacja kręgosłupa lędźwiowego

napisał/a: Henryk42 2010-09-20 18:58
W środę mam wizytę u neurochirurga w sprawie operacji kręgosłupa lędźwiowego poziom L4-L5 - a oto mój wynik rezonansu magnetycznego TH, L, S.
( Badanie MR kręgosłupa piersiowego i lędźwiowego wykonano w przekrojach strzałkowych w sekwencji T2, T1 SITR oraz w przekrojach poprzecznych w sekwencji T2 oraz po dożylnym podaniu środka kontrastowego w sekwencji Tl w przekrojach strzałkowych. Grubość warstw 3mm.
Dane ze skierowania: Stan po embolizacji naczyniaka. Badanie kontrolne do poprzedniego z dnia 29.01.2009.
W tylnej przestrzeni podpajęczej na poziomie kręgu Th6 oraz Th8 widoczna nieco większa ilość naczyń w porównaniu z badaniem poprzednim - niewielka progresja.

Poza tym obraz porównywalny.
Na poziomie Th5- Th6 tylno-lewoboczne uwypuklenie tarczy międzykręgowej z uciskiem na worek oponowy oraz zwężeniem zachyłka bocznego.

Niewielkie rozluźnienie pierścienia włóknistego na poziomach Th3-Th4, Th9-ThlO. Zwężenie przestrzeni międzykręgowej Th12-L1. Trzon kręgu LI o klinowatym kształcie, nierównej górnej płytce granicznej, z dotrzonowymjej uwypukleniem - po dożylnym podaniu środka kontrastowego widoczne wzmocnienie krążka oraz obszar trzonu przylegający do złamanej płytki granicznej - zmiany sugerują spondylodiscitis.
Na poziomie L2-L3, L3-L4 rozluźnienie pierścienia włóknistego.

Na poziomie L4-L5 widoczna szerokopodstawna, tylno-prawoboczna przepuklina tarczy międzykręgowej modelująca od strony prawej worek oponowy, zwężająca zarówo zachyłek boczny jak i otwór międzykręgowy z cechami ucisku na korzeń nerwu rdzeniowego.
Na poziomie L5-S1 tylna, szerokopodstawna przepuklina krążka międzykręgowego zwężająca zachyłki boczne i modelująca znacznie worek oponowy.

Na tym poziomie obniżenie przestrzeni międzykręgowej oraz podchrzęstne zmiany degeneracyjne trzonów kręgów.

Przetrwały szeroki krążek międzykręgowy na poziomie S I-S2.)
Czy jest sens operować ten jeden poziom skoro mam praktycznied do operacji 4 poziomy L. Opis moich objawów jest podany w poście z dnia 17.09.2010r. godz.10:43 o nazwie " Naczyniak w rdzeniu kręgosłupa - malformacja tętniczo - żylna". Czy ktoś miał taką operację i czy znikły mu objawy jakie opisałem w poprzednim poście. Czy wogóle coś komuś się poprawiło po operacji - ja bólów nie mam tylko corza słabsze i zdrewniałe praktycznie nogi z tym ,że prawa jest chudsza i słabsza.