Poruszony ząb

napisał/a: Porix 2010-08-28 18:20
Witam wczoraj na koncercie w pogo dostałem z łokcia w szczęke. pech chciał ze dziś rano spostrzegłem sie ze moja górna jedynka lekko sie rusza. czy jest jakaś możliwość na teraz zeby zabezpieczyć tego zęba zeby nie "zaczoł ruszać sie mocniej" albo czy można jakoś samemu utwierdzić go np maściami albo jakimś "domowym sposobem" i czy dentysta może jakoś "utwierdzić na miejscu" ponieważ zalezy mi na nim i nie chce go stracić :) a aktualnie będe zapisywał sie na wizyte u stomatologa w NFZ wieć i tak zaczekam a nie chce go stracić. mam 16 lat
napisał/a: Blackursus 2010-08-28 18:49
Niestety tylko dentysta moze Ci pomoc, nie ma zadnych sposobow domowych. Jedyne co mozesz zrobic, to staraj sie nie "uzywac" tego zeba, czyli nie gryz nic ta strona, lub przejdz na zupki i papki do momentu wizyty.
Konieczne jest wykonanie RTG, zeby stwierdzic zywotnosc zeba. Czasem skutkiem takich urazow jest przerwanie naczynek i nerwow, co prowadzi do obumierania zeba. Wiem, ze gdy zab rusza sie zbyt mocno, dentysta naklada specjalne unieruchomienie na zeba, na jakies dwa tygodnie. Pozdrawiam.