powiększony węzeł

napisał/a: ladyK 2010-09-18 15:17
witam
mam 25 lat, w kwietniu br wykryto u mnie niedoczynność tarczycy, etiologia jeszcze nie została poznana. Zostałam skierowana na usg i wynik jest następujący:
Tarczyca mniejsza.
Prawy płat tarczycy o wym ok 9mm x 8mmx x 23mm-obj 0,8 cm3
Cieśń tarczycy grubości ok 1,6mm
Lewy płat tarczycy o wym. ok 9mm x 8mm x 23mm-obj 0,9 cm3
Echogeniczność miąższu tarczycy wyższa od echogeniczności mięśni z cechami niewielkiego włóknienia, nie widać zmian ogniskowych ani cech wzmożonego przepływu obustronnie. Widoczne obustronnie podżuchwowo węzły chłonne z typową wnęką tłuszczową o śr. do ok 10mm.
W rzucie obu ślinianek przyusznych widoczne hypoechogenne struktury największa po prawej o śr. ok. 10mm, po lewej obwodowo o śr. ok 7mm mogą odpowiadać odczynowym węzłom chłonnym.
Wskazana dalsza diagnostyka

Niepokoją mnie te struktury hypoechogenne. Jestem alergikiem czy to może mieć coś w tym wspólnego? Od kilku miesięcy odpluwam wydzielinę z gardła, zwłaszcza rano...czasami wydzielina jest biala, czasami zawiera żółte lub nawet zielone takie 'czopy'. Byłam już u laryngologa ale nie wyrył żadnego procesu zapalnego. Przy badaniu palpacyjnym wyczuwa się, że jeden węzeł chłonny szyi jest powiększony. Bardzo bym prosiła o pomoc, co to może być. Gdzie mogę się udać w celu wyjaśnienia tego? Czy może mogłabym jakieś dodatkowe badania zrobić?
Z góry bardzo dziękuje za pomoc.
djfafa
napisał/a: djfafa 2010-09-18 20:33
Powiększone węzły chłonne bardzo czesto są jedną z oznak problemów z tarczycą, może tak być że tak jest u Ciebie.
Mała tarczyca i jej włoknienie może ozanczać że masz chorobę autoimmunologiczną Hasimoto a to również może powodować powiększenie węzłów chłonnych.

Co do wydzieliny to może również być zwiazek z węzłami, skoro jest żółta lub zielona oznacza że ma pochodzenie infekcyjne i to własnie laryngolog powinien ustalić przyczynę czy to np. chore zatoki czy problemy z migdałami.

Alergia nie leczona lub nie leczona prawidłowo moze również powodować powiększenie się węzłów chłonnych.

Jak widzisz dużo tego, ja bym zrobił tak: badanie Anty TPO aby wykluczyć/potwierdzić Hasimoto, wizyta i innego laryngologa niech oceni migdałki a jak są ok. to niech zleci RTG zatok, i podstawowe badnia morfologia + CRP (lub OB).
napisał/a: ladyK 2010-09-18 22:04
bardzo dziękuję za odpowiedz :)