poziom jakich hormonów ma wpływ na rozwój grzybic pochwy?

napisał/a: millo1 2006-10-24 16:22
mam takie pytanie, ponieważ czestym moim problemem były grzybie pochwy, wiem też że organizm kobiety jest narażony na takie dolegliwości bardziej w okresie menopauzy czy też biorąc tabletki antykoncepcyjne. ale jednak w przypadku wykluczenia i tego i tego zastanawiałam się w której fazie cyklu jest największe prawdopodobieństwo zakażenia. które hormony maja na to największy wpływ. chciałbym wiedzieć, ponieważ wtedy mogłabym łykac tabletki probiotyczne z pałeczkami kwasu mlekowego nie przez cały czas (jak to robie obecnie), ale spróbować zmniejszyc dawkę i brać tylko w najbardziej odpowiednim okresie cyklu.
napisał/a: plb1985 2006-10-24 19:03
kobieta najbardziej narażona na infekcję jest w okresie przedmisiączkowym...
ale nie słyszałem o tym, aby pomagało łykanie tabletek z bakteriami kw. mlekowego? co najwyżej drogą dopochwową, zwłaszcza w okresie przedmiesiączkowym...
poza tym można wspomóc się łykaniem witaminy C (1-2g), która też pomaga w utrzymaniu odpowiedniego środowiska w pochwie
nie nosić ubrań, które sprzyjają zbyt dużej wilgotności okolic krocza
często do infekcji dochodzi po kuracji antybiotykowej...mozna wtedy nawet asekuracyjnie stosować jakiś lek p/grzybiczy
przy rozpoczynających się dolegliwościach mozna stosować płukanki z octu (ale bez spirytusu) 1-2łyżki/litr przez max. 5 dni
odkażenie partnera!
unikać środków zwiększających nawilżenie pochwy
napisał/a: millo1 2006-10-31 17:49
dzięki za odpowiedź.

co do tych tabletek, to ja stosuje LaciBios femina i to są własnie tabletki do doustnego stosowania, ale preznaczone w celach odbudowy i utrzymywania pH w pochwie i odpowiedniej mikroflory, są bardzo dobre. Bo faktycznie stosowałam też lactovaginal dopochwowy, ale uważam to za najgorszy prepearat na świeceie, a floragyn mnie uczulał (chyba jakieś zwiazki zapachowe zawiera). więc jestem wierna laciBiosowi feminie i mimo że jest "doustny" to działa wyślmienicie. spróbuje w takim razie brać go tylko przed okresem i zobaczymy co z tego wyniknie :)

zaopatrze się też w wit C.

oczywiście mój partne jak miałam grzybice tez został ptrzeleczony, pamietam o tym.

płukanek z octu chyba wole nie robić, raczej przemywam sie tantum rosa.

przy antybiotykach zawsze też osłonowo łykam wyżej wymieniony probiotyk w celach osłonowych, a bielizne tylko bawiełniana nosze :)

jeszcze raz dziękuje za rady
napisał/a: dorotap3 2006-11-06 17:09
to ja jeśli można wtrącę swoje - rzeczywiście nawet z autopsji wiem, że rzeczywiście w okresie miesiączki, gdy się używa tamponów etc. narażenie na infekcje jest nieco większe niż w pozostałe dni cyklu - i zdecydowanie, łykanie Lacibiosu na pewno będzie wtedy wskazane a nawet konieczne jeśli się cierpi na nawroty. Ale nie rezygnowałabym ze stałego przyjmowania probiotyku bo te baktrie muszą się cały czas namnażać a nie tylko chwilowo.

Co do stosowania doustnie / dopochwowo - to z opisu na preparacie (ale też z zajęć na ten temat) pamiętam, że doustny probiotyk jest o tyle lepszy, żę przy okazji wybija też bakterie i grzyby siedzące w jelicie.

Co do płukanek z octu - to nieco już przestarzały sposób i niekoniecznie najlepszy - rzeczywiście zakwaszenie środowiska pochwy jak nie ma się dostępu do innych leków może być jakimś tam chwilowym sposobem na zatrzymanie infekcji , ale... po pierwsze jeśli źle sie przygotuje tę płukankę to można się nawet poparzyć! Więc takie super bezpieczne to nie jest. A po drugie każda płukanka, nawet z samej wody przegotowanej powoduje naruszenie flory bakteryjnej w pochwie, którą się usiłuje tymi probiotykami odbudować - więc to wtedy jest działanie sprzeczne - bo z jednej strony dostarczamy do organizmu bakterie walczące z chorobami a z drugiej strony hurtowo wypłukujemy i wyjaławiami ich środowisko - nie mają się gdzie wtedy zagnieździć i choroba od nowa gwarantowana....

A jeszcze już ostatnie - co do witaminy C - ja też ją biorę w dużych ilościach, ale z tego co się orientuję nie tyle ona pomaga w utrzymaniu właściwej mikroflory bakteryjnej co raczej w utrzymaniu odporności ogólnej organizmu - ale to jeszcze się dowiem - poczytam i się dokształcę ;)