Problem z niebieskim światłem

napisał/a: acess 2010-12-01 19:22
Zacytuje post pewnego użytkownika z tego forum:
napisal(a):
Witam
Od jakiegoś czasu mam pewien problem ze wzrokiem. Otóż jak w tytule, mam jakieś zaburzenie w postrzeganiu napisów, lampek z niebieskiego (a'la ultrafioletowego) koloru. Jeśli jest to jakiś neon to nie jestem wstanie go odczytać z daleka, nawet jeśli jest bardzo duży. Podobnie np. lampki na choinkach. Widzę je zamazane, jak przez strasznie załzawione oczy. Dzieję się tak tylko z tym kolorem. Wszystkie inne widzę idealnie. Nie miałem nigdy i nie mam żadnych wad wzroku. Co to może być?
Pozdrawiam,
Tomasz


mam dokładnie ten sam problem,

co to jest ??
napisał/a: Krzysiek1995 2010-12-01 20:15
Ja tez zawsze mam problem z przeczytaniem po zmroku niebieskiego podświetlanego napisu . Jak autobus ma niebieski wyświetlacz - to wieczorem jest to kompletna porażka, ale podobny kłopot mam z wyświetlaczem który mam pod nosem. Problem dotyczy koloru ciemnoniebieskiego.
napisał/a: Krzysiek1995 2010-12-19 23:57
Jakoś ten temat padł, a mnie ciekawi, czy ktoś znalazł wyjaśnienie tego zjawiska. Dlaczego niektóre niebieskie napisy, konkretnie ciemnoniebieskie są dla mnie praktycznie nieczytelne, szczególnie te na ekranach ledowych czy podobnych wyświetlaczach?
napisał/a: jarilitmanen 2010-12-21 14:23
Są Dla Ciebie niewidoczne ponieważ oko to jest soczewka która reaguje na falę świetlną. Fala świetlna to fala o różnych długościach i tak jak w pryzmacie soczewka rozszczepia światło na różna fale. W twoim oku następuje rozszczepienie światła niebieskiego w sposób inny niż u reszty ludzi tzn fala przechodząc przez soczewkę rozszczepia się pod innym kątem już nie pamiętał czy większym czy mniejszym niż powinien.