Problem ze stawem skokowym

napisał/a: fredzia19 2008-04-07 15:55
Trzy razy skręciłam staw skokowy lewy , za trzecim razem naderwałam nerw strzałkowy i tutaj zaczyna się mój problem , już 9 miesięcy walczę z bólem , miałam masę zabiegów typu krioterapia,ultradzwieki,lase,pole magnetyczne , prądy...oraz najpierw terapię manualną , póżniej szereg cwiczenę , które pomogą mi rozruszać staw i porozciagać to wszystko co się zastało , miałam też mobilizacje tego stawu , ale ból nie ustąpił , najmocniej boli mnie w kośc pietowej , ale również w stawie skokowym dolnym , mam bardzo tkliwą te tkankię miękką zwłaszcza w kości piętowej , gdyz sam delikatny dotyk zwiększa dolegliwości bólowe , noga mocniej boli i sztywnieje ,robi się czerwona i ocieplona , jak mam sobie z tym poradzć?USG nic nie wykazuje , oraz Rtg też nie.
Czy tak nadwrażliwa tkanka miękka może się zdarzać , bo lekarz tez sugeruje że mógł by to byc Zespół Sudecka.
napisał/a: mariel2505 2008-04-09 12:16
Czy bróbowałaś masaże wodne wirowe,są bardzo skuteczne w rozruszaniu zesztywniałych tkanek.Może to wydać się Tobie śmieszne co teraz napiszę,ale co niektóre osoby same to wykonują wkładając do zwykłej pralki wirnikowej a efekt jest ten sam.To nie jest żart pozdrawiam
napisał/a: fredzia19 2008-04-09 22:06
Miałam juz wszystkie możliwe zabiegi i wirówke też , no i niestety nic.Zastanawiam się czy to normalne że jest taka nadwrażliwość tkanki miękkiej w okolicy stawu skokowego dolnego i kości piętowej , czy może to wskazuje na jakąś chorobę np Zespół Sudecka...
napisał/a: mariel2505 2008-04-10 09:47
Zespół Sudecka- ostry zapalny zanik kości




Pradwopodobnie przyczyną schorzenia są zmiany naczynioruchowe, hormonalne, mechaniczne. Dochodzi do bolesnego obrzmienia tkanek przystawowych co powoduje znaczne ograniczenie ruchu w stawie. Zmianom tym towarzyszą zaniki i zaburzenia dystroficzne części kostnych i miękkich. Na zdjęciu rentgenowskim obraz ten przedstawia się jako plamisty zanik struktury kostnej.



Najczęściej zespół Sudecka rozwija się po urazach tkanek miękkich i złamaniach, często przy zbyt ściśle założonym opatrunku unieruchamiającym w wymuszonej lub niewłaściwej pozycji kończyny.
Schorzenie jest najczęściej rozpoznawane dopiero w późnej fazie, kiedy doszło już do zaniku kostnego- stąd leczenie jest znacznie utrudnione, może doprowadzić nawet do trwałego upośledzenia funkcji kończyny.
W przebiegu zespołu Sudecka obserwuje się trzy okresy:
- okres ostry: charakteryzuje się obecnością ostrego piekącego bólu ręki lub stopy, przekrwieniem tkanek, obrzękiem, wzmożoną ciepłotą skóry. Skóra jest błyszcząca, napięta, ciemoczerwona lub fioletowa. Dochodzi do stopniowego zaniku mięśni i ograniczenia ruchomości w stawach. W obrazie radiologicznym widoczne jest odwapnienie kości z zatarciem jej struktury. W okresie ostrym zaleca się delikatne masaże, najlepiej w formie automasażu wykonywanego za pomocą miękkiej szczotki do włosów po natłuszczonej skórze. Wskazane są ostrożne ćwiczenia czynne. Okres ten trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy.
- okres dystrofii: trwa najczęsciej od 4 tygodni do 6 miesięcy i charakteryzuje się przewlekłym skurczem naczyń krwionośnych. Skóra staje się cienka wilgotna i chłodna, porost włosów i paznokci ulega zahamowaniu. Stopniowo dochodzi do pogłębiającego się zaniku mięśni, ograniczenia ruchomości czynnej i biernej w stawach, zaczyna dochodzić do przykurczów i zesztywnień stawowych. W obrazie radiologicznym obserwuje się odwapnienie i zatarcie struktury kostnej.
- okres zaniku: trwa od 6- 12 miesięcy i charakteryzuje go ból w trakcie ruchu i obciążania kończyny. Skóra jest cienka, dystroficzna i błyszcząca, w dotyku chłodna. Mięśnie zanikają, dochodzi do zesztywnień w stawach i patologicznych ustawień. Radiologicznie obserwuje się zanik tkanki kostnej.
Zespół Sudecka oprócz leczenia farmakologicznego wymaga również wczesnej czynnej rehabilitacji. Początkowo wskazane jest leczenie zimnem, potem zabiegi cieplne, jontoforeza wapniowa, ultradźwięki, magnetoterapia.
Przebieg choroby jest indywidualny- może dojść do zatrzymania postępu choroby w okresie ostrym lub dystrofii lub nawet do pełnego ustąpienia objawów. Jeśli rozwinął się okres dystrofii zniekształcenia i upośledzenie czynności kończyny są nieodwracalne.
napisał/a: fredzia19 2008-04-10 14:12
To wszystko o Zespole Sudecka to ja wiem , ale zastanawiam się czy takie silny ból tkanki mógł by występować również przy stanie zapalnym?Bo sama regułka o Sudecku niczego nie mówi i tak nikt tutaj nie potrafi tego leczyć , w sumie nie wiem dlaczego , są przecież prace naukowe na ten temat a mimo to ortopedzi tego nie potrafią , prócz przepisania kalcytoniny lub zabiegów.