Problemy z pamięcią

napisał/a: zofia1 2010-08-11 06:49
Czy zapominanie u starszej osoby to zawsze choroba? Otępienie? Czy nie bywa tak, że z wiekiem to normalne? Zawsze należy iść z tym do lekarza?
dr-anna-wilczynska
napisał/a: dr-anna-wilczynska 2010-08-11 10:53
WItam!
Tak się przyjeło, że człowiek starszy jest głuchy, słabo widzi i niewiele pamięta. Ale to oczywiście kwestia zaniedbania. Można kupić aparat słuchowy, okulary i preparaty wspomagające pamięć. Gdy jednak zaniki pamięci pojawiają się coraz częśćiej jest to powód do niepokoju i wtedy należy wysłać taką osobę na badania. A czy Wasi dziadkowie też mją problemy z pamięcią?
napisał/a: zofia1 2010-08-18 21:43
Czy te leki wspomagające pamięć są skuteczne? Słyszałam różne opinie...
dr-anna-wilczynska
napisał/a: dr-anna-wilczynska 2010-08-19 08:50
Dzien dobry!
Tak rzeczywiście opinie są podzielone, choć oczywiście leki były testowane klinicznie i producenci chwalą się ich dużą skutecznością. Niektórym pacjentom pomaga, innym nie. Czy zależy to od efektu placebo czy od substancji leczniczej nie wiadomo. A wy jak myślicie?
Może takie leki biorą wasi bliscy? Pomagają im?
mgr-farm-anna-piecuch
napisał/a: mgr-farm-anna-piecuch 2010-08-19 21:41
Skuteczność (lub jej brak) danego preparatu pewnie zależy m.in. od tego, czy działa on na przyczynę zaburzeń pamięci. Jednym pomoże lecytyna, innym miłorząb japoński, innym coś innego, a pewnie znajdą się i tacy, na których nic z dostępnych preparatów nie zadziała. Skład preparatów usprawniających pamięć dla osób starszych może się też różnić od tych dla studentów czy osób intensywnie pracujących umysłowo.