prosze o analize opisu rentgenu kregoslupa C

napisał/a: karmazyn2 2007-11-27 17:02
Lordoza kregoslupa C zniesiona calkowicie z wytworzeniem patologicznej niewielkiej kyfozy. Obnizenie wysokosci krazkow miedzykregowych C3C4 i C4C5. Zaostrzenie przednich zarysow trzonow kregoslupa C. Wysokosci trzonow kreow oraz wysokosci pozostalych krazkow miedzykregowych zachowane. Struktura trzonow i lukow kregow prawidlowa.
napisał/a: Ania_204 2007-11-28 15:21
Witam serdecznie.

Wygląda na to,że ma pan objawy rtg dyskopatii C3-C4 i C4-C5.
Czy ma pan jakieś dolegliwości?? Z jakiego powodu było robione rtg??
Pozdrawiam.
napisał/a: karmazyn2 2007-11-28 15:52
Rowniez witam i dziekuje za odpowiedz. Przez 5 dni mialam zawroty glowy, tracilam rownowage stojac idac, nawet lezac na lozku mialam wrazenie, ze wszystko wiruje lacznie ze mna... Lekarz rodzinny skierowal na rtg kregoslupa C. Wyszlo j/w w opisie. Ponad to nalezy wspomniec, iz od dawien dawna cierpie na bole glowy, bole plecow ( sztywny spiety kark, tak jakby stale utrzymujacy sie nerwobol w okolicy lewej lopatki, bolesci krzyza itd ). Ciekawa jestem co jest przyczyna owego stanu kregoslupa i jakie zastosowac leczenie. Dodam, iz wyczynowo trenowalam akrobatyke sportowa ( skoki na trampolinie ) przez okres zerowki jak i calej szkoly podstawowej tak wiec ok 9 lat. Pozniej zaprzestalam jakiegokolwiek ruchu - sportu. Obecnie mam lat 25. Mam rowniez zdiagnozowane stany lekowe mieszane ( nerwice lekowa ) jak i stany depresyjne.
Z powazaniem dziekuje za ew. pomoc :) i rowniez serdecznie pozdrawiam.
napisał/a: Ania_204 2007-11-28 16:09
Witam.

To wszystko wynika i mówi samo przez się.

Sport niestety doprowadza właśnie do tego typu objawów. Skutki wychodzą później, ale nie każdy ma tego świadomość.
Bóle głowy pochodzą od kręgosłupa. Można zastosować fizjoterapię( magnetoterapię, nagrzewania typu solux przeciwbólowy bądź przeciwzapalny) Lekarz rodzinny może skierować na takie zabiegi, bądź jeśli jest pani pod opieką neurologa, a przydałoby sie, to neurolog może skierować na te zabiegi.
Przydałby sie jakieś leki rozluźniające mięśnie przykręgosłupowe(np. Sirdalud), ale to już decyzja lekarza prowadzącego.
W razie jakichkolwiek pytań proszę pytać i pisać.
Pozdrawiam.
napisał/a: karmazyn2 2007-11-28 17:19
Od lekarza rodzinnego dostalam skierowanie na rehabilitacje, jestem zapisana, niestety musze chwile poczekac na swoja kolej ( kolejki NFZ ). Zastanawiam sie czy w takim przypadku zachodzi potrzeba "odwiedzenia" neurologa czy moze pozostawic to na razie w takiej formie jaka ma. Podejzewam, iz na owej "rehabilitacji" pokieruja mna jak nalezy. Zastanawiam sie co neurolog ew. moglby tu zdzialac i czy powinnam zrobic rowniez RTG reszty kregoslupa ( mialam tylko czesc szyjna ). Sport to zdrowie ale nie wyczynowy - zgodze sie z tym ;) Jednak pozniejsze zaleganie z jakakolwiek forma ruchu ( gimnastyka poranna etc ) moglo tez miec wplyw na we dolegliwosci? Czy nerwica tez ma tu cos do powiedzenia.. ? Tak czy siak to juz niewatpliwie rozmyslanie, domniemywanie przyczyn owej patologii, istotnym jest skupieniem sie teraz na walce z nia. Dziekuje za wskazowki, porade. Nie wiem czego sie spodziewac po rehabilitacji.. czy wlasnie bardziej zabiegow o jakich Pani wspomniala czy moze raczej cwiczen ( rozciagajacy badz wzmacniajacych ) - okaze sie na miejscu. Mysle tez nad plywaniem rekreacyjnym ( styl grzbietowy ) we wlasnym zakresie. Dziekuje raz jeszcze za informacje, gdyby miala Pani cos jeszcze do dodania w zakresie tematu na pewno odczytam :)
napisał/a: Ania_204 2007-11-28 22:39
Witam.
Na skierowaniu ma pani wyszczególnione zabiegi rehabilitacyjne. Rozumiem to,że trzeba czekać na swoją kolej. Niestety nasz fundusz taki jest.
Jeśli chodzi o dalsze odcinki kręgosłupa, to pytanie jest podstawowe czy warto się napromieniać.
Oczywiście pływanie rekreacyjne też odciąża kręgosłup i nawet jest wskazane przy schorzeniach kręgosłupa jako dodatkowe ćwiczenie mięśni i rozluźnianie. Jeśli chodzi o wizytę u neurologa to moim zdaniem powinna być pani pod stałą opieką tej poradni. To jest dyskopatia. Jeśli rehabilitacja nie pomoże to pewnie lekarz rodzinny skieruje panią do tegoż specjalisty. Mam nadzieję,że pomoże. A co do stanów lękowych czy też nerwicy to to jest podłoże bardziej związane z psychiką człowieka. Warto być pod opieką psychologa bądź lekarza psychiatry. Warto to leczyć.
Ale głowa do góry.
Pozdrawiam. Życzę zdrowia.
napisał/a: karmazyn2 2007-11-29 13:15
Witam ponownie.
Dziekuje za ostatni post. Tak wiec przyszlo mi czekac na swoja kolejke co do rehabilitacji. Mam nadzieje, ze pomoze. Co do dolegliwosci o podlozu psychicznym jestem pod opieka specjalistyczna. W zasadzie przyzwyczajona do dolegliwosci somatycznych zwalalam wszystko wlasnie na takowe. Wczesniejsze bole glowy, plecow, karku itp - wszystko to tlumaczylam sobie wlasnie nerwica. Dopiero RTG wykazalo, ze przyczyna bolu w tych konkretnych przypadkach moze byc inna. Jednak im gorsze samopoczucie na tle lekowym tym wiekszy dyskomfort w pozniejszej "fizycznosci". Ciekawa jestem czy specjalista jakim jest neurolog moze zwrocic uwage rowniez na moje zaburzenia lekowe, depresyjne.. i zbadac mnie badz poproowadzic jakos tak by powiazac jedno z drugim - dolegliwosci somatyczne. Jestem laikiem i szczerze powiedziawszy nie wiem dokladnie w jakim zakresie leczy, pomaga neurolog. Nigdy nie bylam. Skolei z tego co sobie przypominam z psychoterapii jak i wizyt u psychiatry ponoc neurolog rowniez moze miec tu cos do powiedzenia. Przepraszam za haotycznosc mojej wypowiedzi ale nie wiem czego sie spodziewac po specjaliscie jakim jest neurolog ( w jakim zakresie owy lekarz pomaga itp ) stad poprzez moj brak wiedzy na ten temat mysli niepoukladane.
Dziekuje za zyczenia zdrowia, rowniez sie dolaczam i przekazuje je z wzajemnoscia :)
Ale.. nie dajmy sie zwariowac. Wszystko jest ok. Po prostu czlowiek swiadomy ma blizej do rozwiazania problemu anizeli nieznajacy prawdy stad owe pytania, zainteresowanie etc
Pozdrawiam serdecznie.