Proszę o interpretację

napisał/a: sanaa86 2010-12-21 18:12
proszę o pomoc w interpretacji wyników badań następującej treści:

"krąg przejściowy Th12.-
znaczne przewężenie przestrzeni międzykręgowej L4/L5 i L5/S1 z osteofitami na ich krawędziach.
znaczne zniekształcenie i sklerotyzacja wyrostków stawowych stawów międzykręgowych L3/L4, L4/L5 i L5/S1- obraz rtg. jak w przewężeniu otworów międzykręgowych.
sakralizacja trzonu L5 z dodatkowymi, osteosklerotycznie przebudowanymi pseudostawami pomiędzy wyrostkami poprzecznymi L5 a kością krzyżową.
poza tym kr. L/S w granicach normy"

proszę o szybką pomoc!
napisał/a: MichałZ 2010-12-21 22:40
Witam Szanowną Panią,
Kręg przejściowy jest to kręg upodabniający się do sąsiadującego kręgu, w tym przypadku kręg Th12 - dwunasty kręg piersiowy upodabnia się do L1 - pierwszego kręgu lędźwiowego.

Sakralizacja jest to wada wrodzona polegająca na zespoleniu piątego kręgu lędźwiowego z kością krzyżową, nie jest to poważna wada i występuje u sporej części populacji.

Problemem są zwężenia przestrzeni międzykręgowych.
Osteofity to narośla kostne które zwężają te przestrzenie. Poprzez otwory międzykręgowe wychodzą nerwy rdzeniowe, których korzenie znajdują się w przestrzeniach międzykręgowych. Jakikolwiek ucisk na nie może powodować dolegliwości bólowe oraz zaburzenia neurologiczne.
Jednak ocena przestrzeni międzykręgowych na podstawie badania RTG jest niezbyt dokładna i subiektywna, tzn zależna od radiologa który opisuje zdjęcie.
Aby się temu lepiej przyjrzeć, należy wykonać dokładniejsze badanie obrazowe, jakim jest tomografia komputerowa lędźwiowej części kręgosłupa.

Nim dalej będę wyjaśniał opis tego badania mógłbym prosić Panią o podanie swojego wieku, oraz powodu dla którego było robione prześwietlenie kręgosłupa?

Pozdrawiam,
Michał.
napisał/a: sanaa86 2010-12-22 10:57
dziękuję bardzo za szybką odpowiedź i pomoc w interpretacji!

są to badania mojej mamy, mama ma lat 48. badania zrobiła ze względu na uciążliwy ból pleców uniemożliwiający niekiedy wykonywanie podstawowych czynności domowych i ogólny dyskomfort.


dziękuję raz jeszcze!