Przeprost kolana podczas uderzenia - czyżby więzadła boczne?

napisał/a: hub3r7 2010-10-01 22:31
Dyskusja toczy się o więzadłach. Chodzi o to, że dzisiejszego dnia nieco się zaniepokoiłem. Podczas grania w piłkę, uderzyłem bardzo mocno piłkę dwa razy. W momencie uderzenie i dociągania nogi poczułem jakby noga się przeprostowała. Automatycznie zabolało mnie miejsce pod prawym kolanem, tak na prawo od rzepki, koło tych chrząstek (wybaczcie, kiepski jestem z anatomii) - wnioskuję, że są to więzadła boczne? Ból natychmiast ustał, ale boję się, że następnym razem może być poważniej. Myślicie, że mam prawo się martwić o kontuzję? Przez ostatnio 6 miesięcy miałem przerwę spowodowaną naderwaniem mięśnia prostego uda prawego w związku z czym przybyło mi parę kilogramów oraz mało się ruszałem. Jednak ostatnio regularnie przez 3-4 tygodnie biegałem około 6 km dwa razy w tygodniu by wzmocnić nogi. Tydzień przed dzisiejszym meczem nieco sobie odpuściłem i dziś pierwszy raz dość mocno nadwyrężałem nogi. (chociaż dla 20 latka sądzę, że ten tydzień to i tak jest mało istotny). Zastanawiam się czy muszę udać się do ortopedy z tą nogą, czy smarować sobie kolagenem kolano, dać mu odpocząć i bez obaw wznowić wysiłek fizyczny.

Byłbym wdzięczny za rady. W razie nieścisłości proszę o korekty bądź pytania, bo zależy mi na odpowiedzi.

Pozdrawiam
napisał/a: ulna 2010-10-01 23:47
Mi to bardziej wygląda na zbyt słabe mięśnie, które nie zabezpieczają stawu, szczególnie należałoby się skupić nad tym który został naderwany (bieganie to wysiłek aerobowy, którym mięśni nie zbudujesz, a te przez przerwę osłabły). Wydaję się, że więzadła poboczne raczej to nie są, nawet mechanizm powstania tego zakłucia na to nie wskazuje, prędzej może łękotka, czy pogrubiałe ciało Hoffy, które się zakleszczyło na chwilę w trakcie kopnięcia chociaż też w sumie mało prawdopodobne, jeśli nie ma żadnych innych objawów. Czy bez obaw możesz rozpocząć uprawianie sportu nikt Ci jednoznacznie nie powie, to jest internet i nikt nie widział nawet Twojej nogi. Jeśli Cię to bardzo nie pokoi pójdź do lekarza.
napisał/a: hub3r7 2010-10-02 12:58
Faktycznie. Zabolało mnie w okolicach łękotki, czyli również przez osłabiony mięsień spowodowany taką długą przerwą mogę doznać przeprostu? Dziś czuję tam dziwne swędzenie, być może nieco poprzed hipohondirę. Natomiast podczas maksymalnego prostowania nogi i lekkiego dopchnięcia kolana w stronę przeciwną do jego naturalnego ruchu (tak by samemu jakby delikatnie spowodować drobny przeprost) lekko mnie kłuje. Do lekarza i tak się wybiorę, bo ostatnim razem nie miałem problemów związanych z tą częścią nogi, a bardzo mi zależa na powrocie do zdrowia i możliwości ponownego uprawiania sportu. Czy przysiady, stawanie na palcach, pływalnia to dobry trening na tę część nogi?
napisał/a: ulna 2010-10-02 13:23
Pisałam, że więzadło boczne strzałkowe to nie jest, bo ono nie odpowiada za możliwość wystąpienia przeprostu akurat. Przysiady, a raczej półprzysiady jeśli nie występuje ból, ani nie pojawi się dyskomfort można robić, pływanie też jest dobrym rozwiązaniem pod warunkiem, że nie będziesz pływał żabką, stawanie na palcach jest niekorzystne dla stawu skokowego, natomiast takim dodatkowym bardzo dobrym rozwiązaniem jest siłownia, ukierunkowana szczególnie na wzmocnienie mięśnia dwugłowego oraz czworogłowego.