przeterminowane krople do oczu?

napisał/a: to_ja1 2010-09-01 17:07
Czy otwarte krople do oczu można ożywać dłużej niż zaleca to ulotka? Nigdy nie zdarza mi się zużyć ich w ciągu 4 tygodni. Czy muszę je wyrzucać?:/
dr-anna-wilczynska
napisał/a: dr-anna-wilczynska 2010-09-01 22:01
Dzien dobry!
A jakich krople Pani używa?
Z przeterminowaniem nie warto ryzykować. Nie wiadomo jakie bakterie się namnożą czy substancje czynne nie ulegną przekształceniu. Zwłaszcza, że wzrok ma się jeden.
Czy tez Państwo tak uważacie?
mgr-farm-anna-piecuch
napisał/a: mgr-farm-anna-piecuch 2010-09-01 22:07
Niestety, takie krople nie nadają się już do użycia. Leki do oczu muszą spełniać bardzo surowe wymagania. Najważniejsze z nich dotyczą czystości (leki do oczu muszą być jałowe i nie mogą zawierać nierozpuszczalnych zanieczyszczeń). Jeśli do kropli dostaną się bakterie, może dojść m.in. do groźnego zakażenia oka, a pojawienie się zanieczyszczeń mechanicznych może spowodować np. uszkodzenie oka.

Producent leku do oczu gwarantuje, że przy prawidłowym stosowaniu leku (zgodnie z ulotką) te wymagania są spełnione. Kiedy upłynie okresu przydatności do użycia po otwarciu opakowania, krople do oczu mogą już nie spełniać stawianych mu wymagań i mogą Pani zaszkodzić.

Jakie krople Pani używa? Być może będzie można je zastąpić innymi - o dłuższym okresie przydatności do użycia po otwarciu opakowania albo w formie jednorazowych minimsów.
napisał/a: ~R2D2 2010-09-02 00:48
Pewnie, nie ma co tak oszczędzać na oczach. Przecież chyba te krople nie kosztują fortunę, co?
napisał/a: pianka1 2010-09-03 20:45
No właśnie, takie krople może dzień lub dwa po terminie nie zaszkodzą, ale po to jest ten termin, żeby go przestrzegać. "Na oko" trudno stwierdzić, czy jeszzce są dobre, w końcu to nie jogurt czy wędlina.
napisał/a: ~Angelika 2014-04-28 18:45
nie można używać przeterminowanych kropli. ale następnym razem można kupić takie z dłuższym terminem :) polecam ocutears. świetnie nawilżają, redukują pieczenie i zmęczenie i są ważne aż przez 6 miesięcy, nie trzeba się martwić, w takim terminie chyba je dobrze spożytkujesz ;)
napisał/a: ~Irek S. 2017-03-24 15:43
Witam,
Z racji gradówki, która pojawiła mi się na oku stosowałem od początku lutego 2017r maść Maxitrol. Niestety gradówka nie zniknęła i w tym tygodniu miałem ją usuwaną. Po zabiegu znów przepisano mi tą samą maść. Zastanawiam się czy używać tamtej tubki czy kupić nową? Dodam, że zawsze przed nakładaniem jej do oka myłem ręce, wycierałem końcówkę tubki jałową chusteczką, szczelnie zakręcałem, przechowywałem w ciemnym miejscu i ogólnie przestrzegałem zasad higieny.
Będę wdzięczny za info.
Pozdrawiam
napisał/a: ~bruno 2017-04-28 09:01
Nie używaj po terminie, bo mozesz sobie krzywdę zrobić. Jeśli nie używasz ich codziennie i nie zuzyjesz przez miesiąc, to kup takie, które dłuzej można trzymać. Np. hialeye można używać pół roku od otwarcia.
napisał/a: Dorota225 2017-05-23 09:22
Dokładnie tak, w jakimś celu te terminy przydatności zostały określone. Jeśli chodzi o te krople hialeye to one mają taki fajny aplikator, przez który nic się do środka nie dostaje, więc pewnie dlatego dłużej można ich używać.
napisał/a: shirleyka 2017-06-20 18:24
nigdy nie używam kropli po terminie, zawsze się bojęż ejuż tam się namnożyło tyle bakterii że więcej sobie zaszkodze niż pomogę, moje hialeye free complex można używać aż pół roku więc spokojnie zużywam cąłe opakowaie