Pytanie o kontrast przy MR

napisał/a: jagodka6 2010-08-20 22:07
Mój mąż za tydzien będzie miał robiony rezonans magnetyczny,a w zasadzie dwa:kręgosłupa lędzwiowego,oraz głowy.Rezonans głowy będzie robiony z kontrastem i własnie tego mąż najbardziej sie obawia.
Czy ktoś może udzielic nam informacji na temat samego kontrastu?Czy jest bezpieczny,co to właściwie ten kontrast i czy po jego otrzymaniu mogą pojawic się jakies dziwne objawy?Czytałam,ze kontrast jest w zasadzie bezpieczny,ale zdarzają sie przypadki alergii.Czy można jakoś wcześniej sprawdzic czy nie jest sie uczulonym?
I jeszcze jedno:czy zawsze przy MR głowy podaje sie kontrast,czy mozna to badenie przeprowadzic bez niego?
Będę wdzieczna jeśli ktos mógłby nam to wszystko wytłumaczyc.
napisał/a: AllyEm 2010-08-20 22:31
Hej. Mogę powiedzieć tylko z własnego doświadczenia. Kontrastu nie podaje się zawsze, ale często w przypadku podejrzenia istnienia komórek nowotworowych. Kontrast sprawia, że stają się bardziej widoczne. Moje rezonansy trwały zwykle ok 45 min, przy czym połowa badania bez kontrastu, a potem w trakcie przychodził lekarz i podawał go dożylnie. Podczas podawania czasem czułam zimno w ręce. Nie miałam większych objawów. Może poza lekkimi mroczkami przed oczami i lekką słabością po wyjściu z tuby, ale to nie było nic uciążliwego. Podobno mogą pojawiać się też mdłości, ale ja tego nie doświadczyłam. Kontrast jest raczej bezpieczny. Ja przynajmniej nie mam wiedzy, aby nie był. Jednak to lek, więc pewnie mogą występować różne reakcje - o to powinnaś pytać lekarza. Pozdrawiam i życzę pomyślnych wyników.