pytanie, szyja

napisał/a: J 2007-07-13 20:11
Witam
jestem troche zaniepokojony, bo nie wiem dokladnie co to moze byc.
mianowicie - od 2 dni (byc moze bylo to zawsze ale nie zauwazylem) wyczuwam takie 2 male gulki pod szczęką(jedna z jednej strony, druga z drugiej), pod gorna czesia szzcęki. w normalnej pozycji glowy nie jest to wyczuwalne w ogole, przy napietej szyi tez nie. dopiero gdy kieruję glowe na dol i do boku (tworząc przyslowiowe dwa gardla) to wtedy da sie wymacac taka mala gulkę, na tej wlasnie przechylonej stronie. z drugiej strony jest tak samo - wielkosc taka sama tyle ze cciezej zalezc. aha, dodam ze te gulki są ruchome, poruszają sie przy dotykaniu. nie wiem czy to normalna rzecz, zwiazana z anatomią czlowieka czy nie bardzo? czy mozliwe ze to wezly chlonne normale albo migdalki? czy da sie w ogole od zewnettrznej strony wymacac migdalki ?

pzdr
napisał/a: jakoo 2007-07-14 07:23
Infekcja.
napisał/a: J 2007-07-14 23:28
jaka infekcja? samo przejdzie? czy to niemozliwe zeby to byl normalny stan ? czy to moze byc cos gorszego? i ponawiam pytanie czy mozliwe jest aby namierzyc migdalki od zewnatrz i czy to co czuje(te gulki) to moga to byc migdalki ?
napisał/a: klapouszek2 2007-07-15 17:24
Spokojnie jasne, że można jak to ująłeś migdałki (węzły chłonne) namierzyć od zewnątrz Kiedy są powiększone to stają się bolesne. Ale sądząc po "wygibasach" które stosujesz żeby je "wymacać" to chyba nie są powiększone bo gdyby były (infekcja, wyrzynanie się zębów) to byś nie miał trudności w ich lokalizacji .

Węzły chłonne (limfatyczne) - leżą na przebiegu naczyń limfatycznych. Największe z nich to: węzły podżuchwowe, przyuszne, pachowe, pachwinowe. Grupują się w większe skupienia, w pewnych okolicznościach. Budową przypominają gęstą siatkę. Dzięki tej właściwości oraz zdolności żernej (fagocytozie) znajdujących się w węzłach monocytów, oczyszczają limfę z drobnoustrojów i ich toksyn. Zaś dzięki limfocytom namnażającym się w nich, uczestniczą w mechanizmach odpornościowych organizmu. Skupiają się tam, gdzie ma miejsce kontakt ze środowiskiem zewnętrznym. Koncentrują się przy dużych narządach (pod pachami, w pachwinach). Często powiększają się przy śwince, różyczce i innych chorobach. Wielkość węzłów chłonnych waha się od 2-4 do 30mm (w stanach zapalnych i chorobach). W węzłach dojrzewają białe ciałka krwi, które produkują przeciwciała, a także usuwają szkodliwe dla organizmu ciała obce.