rak jadra prawego IIIB

napisał/a: modliszka13 2010-09-03 13:10
W zeszlym roku moj narzeczony (22 lata) trafil do lekarza, ktory zdiagnozowal u niego raka jadra prawego. Mial operacje usuwania, lecz okazalo sie ze rak zdazyl sie juz rozprzestrzenic. Mial przerzuty na pluca, wezly chlonne. Odbyl trzy cykle chemioterapii, po ktorym na tomografii wyszlo ze rak nie jest aktywny. Mimo to dostal skierowanie do kliniki w Warszawie, gdzie lekarz orzekl zmiany w wezlach chlonnych, i zalecił ponowną chemioterapie (mniej wiecej 4 razy po 5 dni w tygodniu). Dzisiaj odebral badania z tomografii. Mialam nadzieje, ze po tamtej nowinie, kiedy wydawalo sie ze wszystki zmierza ku koncowi, na tomografii wyjdzie ze to koniec. A jednak... Wynik przestawil progresje w obrebie dolnych partii pluc (szczegolnie prawego) oraz pojawienie sie komorek w okolicach miednicy małej. Regresja nastąpila tylko w jednym miejscu. Najwiekszy guzek ma 4 cm na 3 cm. Pojawil sie rowniez guz w okolicach zyly glownej. Nie wiem co mam robic. Prosze o pomoc. Co to znaczy te IIIB? Czy jest szansa na calkowite wyleczenie? Jakie są rokowania? Naczytalam sie ze osoby z rakiem na plucach nie przezywaja 5ciu lat. Czy to prawda? Prosze pomozcie mi. Musi byc jakis sposob... Brakuje mi juz nadziei ze bedzie lepiej, ze choroba ustąpi. Zaczynam tracic siły, płacze kiedy o tym pomysle. Nie wiem co mnie czeka. A raczej co czeka narzeczonego. On nigdy nie palil, alkoholu prawie nie pije. Jedynie u jego taty rok wczesniej wykryto rowniez nowotwor, ale lekarz mowil ze on nie byl dziedziczny.. Z po prostu tak sie zdarzylo, ze narzeczony rowniez zachorowal. Prosze o jakiekolwiek odpowiedzi! ;(
napisał/a: arek138 2010-09-03 14:57
Witaj!
Nie jestem specjalistą w tej dziedzinie, ale mogę doradzić, że w uzyskaniu podpowiedzi ze strony znawców tematu może pomóc dostarczenie większej ilości informacji na temat przypadku Twojego narzeczonego. Musisz napisać jaki to typ nowotworu, napisz informacje uzyskane od lekarzy (wyniki badań his-pat itp.) To na pewno przyspieszy ocenę sytuacji osobom mającym rozpoznanie w temacie. Pozdrawiam i życzę dużo siły!
napisał/a: Vieri 2010-09-03 18:58
Witam,

Przede wszystkim potrzebujemy takie informacje jak:
- Histopatologia usuniętego jądra
- Pierwszy wynik TK klatki piersiowej, jamy brzusznej i miednicy małej
- Wynik markerów przynajmniej(!) sprzed operacji i po zakończeniu chemioterapii
- Wynik TK klatki, jamy brzusznej i miednicy małej po zakończeniu chemioterapii
- Wynik ostatnich markerów
- Pozostałe wyniki otrzymane w ostatnich dniach

Nieco mojego komentarza:
napisal(a):Odbyl trzy cykle chemioterapii, po ktorym na tomografii wyszlo ze rak nie jest aktywny.

Co dokładnie orzekli lekarze na podstawie tego wyniku? W TK nie można stwierdzić, czy nowotwór jest aktywny czy nie, chyba, że uzyskano całkowitą remisję (tzn. całkowity brak zmian na obrazach TK).
napisal(a):Mimo to dostal skierowanie do kliniki w Warszawie, gdzie lekarz orzekl zmiany w wezlach chlonnych, i zalecił ponowną chemioterapie (mniej wiecej 4 razy po 5 dni w tygodniu).

Jaki cykl chemioterapii zastosowali lekarze w Klinice? Był to program TIP?
napisal(a):Co to znaczy te IIIB?

Jest to stopień zaawansowania klinicznego. Oznacza on dowolnie zaawansowanego guza pierwotnego, dowolne zmiany w przestrzeni otrzewnowej i obecność przerzutów odległych.
napisal(a):Naczytalam sie ze osoby z rakiem na plucach nie przezywaja 5ciu lat. Czy to prawda?

Mylisz pojęcia. To nie jest rak płuca a wciąż rak jądra tyle, że zlokalizowany w płucach, to przerzut raka jądra do płuc. Całkowicie zmienia to postać rzeczy, zdecydowanie na korzyść chorego.
napisal(a):Czy jest szansa na calkowite wyleczenie? Jakie są rokowania?

Rokowanie jest bardzo poważne. Szansa wyleczenie wciąż istnieje, ale jego perspektywa się oddala wraz z niepowodzeniem kolejnych linii terapii systemowej. W tym momencie udzielenie odpowiedzi na pytanie, czy wyleczenie może być faktem jest niemożliwe. Z przytoczonych informacji mogę podpowiedzieć, że jeśli zakończyło się leczenie programem BEP a potem TIP to obecna sytuacja jest wskazaniem do leczenia III linii według programu GEMOX. Oczekuję uściślenia wyników.

Pozdrawiam