Strach przed matematyką

napisał/a: ~Krzyś 2008-09-12 17:38
Po wakacjach wróciłem do szkoły i koszmar się na nowo zaczął. Bardzo boję się mojej nauczycielki od matematyki. Stresuje mnie samo wspomnienie tego przedmiotu. A w dzień kiedy nie mam z nią lekcji, gdy przechodzę obok sali matematycznej ściska mnie w brzuchu. Czy jest na to jakiś sposób?
napisał/a: ~Bartłomiej Perczak, ekspert serwisu 2008-09-15 09:51
Witam,
Lęki związane ze szkołą istnieją tak długa, jak sama szkoła. Jeśli problem dotyczy tylko jednej nauczycielki, to warto się zastanowić, czy chodzi o osobę, czy o przedmiot, którego uczy. Jeśli bowiem przyczyną trudności jest niewłaściwa relacja z nauczycielką, to z pewnością trzeba się zastanowić, z czego ona wynika i jak jej zaradzić. Ponieważ jednak relacja uczeń - nauczyciel najczęściej nie jest partnerska, warto najpierw o całym problemie porozmawiać z rodzicami i poprosić ich o pomoc. Często zwykłą rozmowa rodziców z nauczycielem potrafi wiele zmienić. Jeśli jednak podstawowym powodem kłopotu jest matematyka, to bez względu na to, jak trudny potrafi wydawać się wielu uczniom ten przedmiot, warto zastanowić się nad korepetycjami. Opanowanie materiału szkolnego nie tylko pozwoli pokonać źródło strachu, ale będzie także doskonałą nauką na przyszłość, przed problemami bowiem nigdy nie warto uciekać, zawsze lepiej je rozwiązywać. W każdym przypadku rozmowa z rodzicami wydaje się niezbędna.
Co do samego ściskania żołądka, bardzo dobrym pomysłem będzie stosowanie technik relaksacyjnych. Związany ze stresem ból wynika z nadmiernych skurczów, które można opanować na różne sposoby. W przypadku skurczów żołądka, warto spróbować technik oddechowych, które nie tylko same w sobie są doskonałą metodą relaksu, ale również dzięki wzmożeniu ruchów przepony zapewniają żołądkowi masaż, co umożliwia szybsze pokonanie skurczu.
napisał/a: ~matmofobiaa 2008-10-06 17:25
tez to mam ^^ od niedawna ale jest :P
napisał/a: ~aga 2008-10-29 11:07
ja rowniez mam strach i leki przed matma ale moj problem wynika z tego ze jestem slaba z matematykii nadodatek zawsze mialam wredne nauczycielki.jestem skromna osoba i czula najgorsze bylo dla mnie stanie przy tablicy,wszyscy patrzyli a ja jezeli nawet cos troche umialam wolalam dostac jedynke by najszybciej usiasc w lawce.i tylko z tym przedmiotem mialam problem.
napisał/a: ~boguslawa 2008-11-05 20:01
nie wiem ale dla mnie matma to rozrywka zaproscie mnie do siebie to wbije wam to do glowy a przy okazji udziele malych korepetycji to wcale nie jest zart a moze przez internet mozna komus pomoc chetnie przekaze swoja wiedze mam troche wolnego czasu napiszcie na jakim poziomie nauki jestescie
napisał/a: ~PAULA 2008-11-11 13:53
NIE WIEM ILE MASZ LAT ALE POWIEM CI JEDNO.WYJDZIESZ ZE SZKOŁY TO TWOJ PROBLEM SIĘ SKOŃCZY.
napisał/a: ~anies 2010-12-07 08:36
Owszem, po opuszczeniu szkoły problem się skończy, ale ważne jest to jak teraz sobie radzić z tą trudną sytuacją. Lęk przed nauczycielem może powodować również problemy w nauce danego przedmiotu, w tym przypadku matematyki. Czasami pod wpływem silnego stresu mogą pojawić się zaniki pamięci. Nie wolno lekceważyć lęków. Należy skonsultować się z psychologiem, a także neurologiem.
napisał/a: ~Gaja 2010-12-07 08:39
~anies napisal(a): Owszem, po opuszczeniu szkoły problem się skończy, ale ważne jest to jak teraz sobie radzić z tą trudną sytuacją. Lęk przed nauczycielem może powodować również problemy w nauce danego przedmiotu, w tym przypadku matematyki. Czasami pod wpływem silnego stresu mogą pojawić się zaniki pamięci. Nie wolno lekceważyć lęków. Należy skonsultować się z psychologiem, a także neurologiem.


A psycholog szkolny? Czy teraz w szkołach są tacy specjaliści?
napisał/a: aneczka9113 2010-12-07 20:36
~PAULA napisal(a): NIE WIEM ILE MASZ LAT ALE POWIEM CI JEDNO.WYJDZIESZ ZE SZKOŁY TO TWOJ PROBLEM SIĘ SKOŃCZY.

niestety nie zgodzę się z tym założeniem...skończyłam szkołę a lęk matematyczny został ...sama matematyka mi nie przeszkadzxa ale jak znajduje sie przed tablicą to dosłownie chciałabym sie zapaść pod ziemie a zawdzięczam to mojej pani z matematyki która uwielbiała poniżać swoich uczniów!!
napisał/a: ~Julia 2014-05-10 14:23
Witam . chdzę do 1 klasy gimnazjum . Ze wszystkich przedmiotów ucze się dobrze tylko nie z matematyki . Panią mam fajną , która Dość dobrze tłumaczy . Problem jest w tym że przy tablicy dostaje dobre oceny , z kartkówek czasami 5-tki . ale gdy przyjdzie sprawdzian czuje wielki stres , nie moge o czym innym mysleć niż o nim . Przez to nie moge na sprawdzianie prawidłowo myśleć a w czasie sprawdzianu nic nie pamiętam ..Przez to dostaje złe oceny co źle wpływa na moją ocenę . .. dziwne jest to , że tylko mam tak z matematyką .. z innych sprawdzianów wogle sie nie ucze nie myśle o nich i jest dobra ocena .
Problem też mam z zadaniami tekstowymi z matematyki nigdy ich nie rozumiałam :( .. Mam nadzieje że ktoś odpisze , bo na szczęście nie tylko ja mam taki problem :) .
napisał/a: ~gość 2017-04-05 09:40
zapraszam do siebie by moja córka pokonała paniczny lęk przed matematyką 517017489 dziękuje