Szkarlatyna czy nie?

napisał/a: nadinx 2010-12-12 13:24
Witam. Mój synek lat 4 ( w styczniu 5) ok 25 listopada zaczął chorować i tak ciągnie się to właściwie do teraz a lekarz chyba nie do końca wie co to jest. Zaczęło się nagle od gorączki powyżej 38 stopni, synek po przedszkolu poszedł od razu spać co mu się nie zdarzało wcześniej i przebudził sie z taką gorączką ( trwała ok trzech dni). Następnego dnia na kolanach dostał swędzącej wysypki, kolana były gorące a na nich takie małe zgrubienia jak krostki tyle że pod skórą. Lekarz zalecił lek na alergię i nystatynę, gdyż okazało sie że ma biały nalot na języku i tantum verde na czerwone gardło ( nie mógł nic przełykać)Tego samego dnia wystąpiła wysypka na ciele ( tułów, nogi ), która zniknęła tego samego dnia ale skóra zrobiła sie szorstka, sucha. Jak zniknął nalot na języku (po 3 dniach) usta popękały, krwawiły były opuchnięte a język miał takie małe wypusteczki , coś w rodzaju malinowego języka. W okolicach odbytu i na pośladkach porobiły sie małe ranki, coś jak odparzone ( jak przy pieluszkowym zapaleniu skóry. Po tygodzniu zaczęła mu schodzić skóra z rąk, po kolejnych trzech dniach ze stóp, teraz nawet z kolan. Co więcej zaczęły mu się robić ropne krosty na ciele ( od kolan w dół, na pośladkach ( myslałam że to przez drapanie, ale teraz wychodzą na plecach mniejsze, ale takie jak na nogach), na nogach są rozdrapane i robią sie większe, jak rozdrapie to nie leci krew tylko widać "żywe ciało". Leczone były poszczególne objawy, większość ustąpiła, zostały tylko te krosty ropne i schodzaca skóra. Od dwóch dni wspomina że go boli rączka ( w stawach od palcy), kostka u jednej nogi, wczoraj coś wspominał o kręgosłupie. Nie boli go ciągle ale jak sie zapytam czy coś boli to pokazuje te same części ciała co napisałam. Plecki już nie bolą.
Żadnych antybiotyków nie dostawał, w sumie to maść na usta, krople do nosa bo był katar , krople do oczu bo trochę ropiały, maść robioną z wit E i Aerius. W zasadzie to wszystko.
Wyniki morfologii
Morfologia
WBC 21,10 G/l norma do 15,50
RBC 4,85 T/l
Hemoglobina 12,10 g/dl
Hematokryt 37,8 %
MCH 24,90 pg
MCHC 32,00 g/dl
MCV 77,9 fl
Płytki krwi 618 G/l norma do 420
% limfocytów 27,4 %
% pozostałych WBC 6,5 %
% neutrocytów 66,1 % norma do 55
Liczba limfocytów 5,8 G/l
LIczba pozostałych WBC 1,4 G/l norma do 0,6
liczba neutrocytów 13,9 G/l norma do 8,8
RDW-CV 14,0 %
Rozmaz mikroskopowy
Granulocyty pałeczkowate 4%
Granulocyty segmentowane 64% norma do 55
Granulocyty kwasochłonne 12 % norma poniżej 5
Limfocyty 16% ( poniżej zakresu referencyjnego) norma 20-84
monocyty 4%

OB po 1H 21mm norma poniżej 10

CRP 1,4 mg/l
ASO 12,6 U/ml ( lekarz podejrzewał szkarlatynę ale czy przy takim wyniku wykluczył)

IgE całkowite 55,82


Lekarz tak nas zostawił, nic nie dał, powiedział tylko żeby powtórzyć morfologię. morfologia z dnia 7 grudnia, lekarz ją widział i nic w sumie nie stwierdził. Że niby ok, że pewnie podwyższone wyniki bo mały sie trochę szarpał przy pobieraniu i dlatego takie wyniki.