Toksoplazmoza

napisał/a: ewunia222 2010-08-23 16:24
Witam, moja znajoma przez całą ciążę miała podejrzenie toksoplazmozy, tzn. przedstawiało się to następująco: Igg przez całą ciążę dodatnie, IgM ujemne, a przez ostatnie dwa miesiące ciąży dodatnie,
a miano dość wysokie. Dziecko urodziło się na pierwszy rzut oka zdrowe. Po 2 tygodniach zrobiono dziecku badanie pod kontem toxo i Igg wyszło dodatnie, też dość spore to miano wyszło, dziecko ma skierowanie na usg główki i badanie dna oka, ale terminy są odległe, a matka strasznie się boi i martwi. Ponadto u dziecka stwierdzono powiększone miedniczki nerkowe w lewej nerce, badanie moczu i posiew był zrobiony i wyszedł dobrze, ale mimo wszystko obawa jest, czy aby na pewno wszystko z nerkami ok. Była jeszcze taka sytuacja, że wody płodowe były bardzo brudne i miały nieprzyjemny zapach, lekarz przypuszczał, że to może smółka, ale nie był tego pewny, dziecko urodziło się z infekcją i brało antybiotyk. Czy mogłabym prosić o odpowiedź, jakie jest ryzyko, że dziecko ma toxo wrodzoną, jakie oznaki w zachowaniu dziecka mogą być niepokojące? Bardzo proszę o pomoc i z góry za nią dziękuję. pozdrawiam.
napisał/a: Agusia1982 2010-08-23 16:51
To wszystko zalezy w ktorym trymestrze ciąży dziecko się zarazilo jeśli się zaraziło.
No i czy kobieta była leczona jakoś jak stwierdzono tokspoplazmoze czy olali sprawe?
I kiedy dowiedziała się,że ją ma?
napisał/a: ewunia222 2010-08-23 21:52
Więc tak to wyglądało:
pierwsze dziecko poroniła i diagnoza była taka, że właśnie winna była toxo, troszkę później się leczyła antybiotykiem, doprowadził on do zminusowania miana IgM, ale IgG pozostało dodatnie i tak było przez całą ciążę, od 8 m-ca do porodu miano IgM zwiększyło się, było dodatnie, a lekarz nie podjął leczenia, nic kompletnie nic. Po porodzie nadal dodatnie zarówno IgG, jak i IgM u matki, a u dziecka IgG dodatnie, IgM ujemne.
napisał/a: Agusia1982 2010-08-24 08:49
Wyjasniając....nie wiem czemu lekarz tego nie powiedział.
IgG mówi nam o przeciwciałach czy takowe są.
IgM natomiast informuje czy osoba jest chora na toxo.
Więc wychodzi,że jeśli IgM przez ostatnie miesiące ciąży było dodatnie wysokie to jeśli doszło do zarażenia dziecka to w ostatnim trymestrze.
Dziecko ma IgM ujemne więc nie ma toxo...IgG świadczy o tym,że są przeciwciała więc według mnie dziecko jest zdrowe ale trzeba by to skontrolowac za jakiś czas.
napisał/a: ewunia222 2010-08-24 10:25
Bardzo dziękuję za odpowiedź , pozdrawiam serdecznie.