Troche inne tłumaczenie

napisał/a: element1 2011-03-27 12:50
Witam wszystkich i z góry przepraszam ale nie wiem w którym dziale mógłbym uzyskać pomoc na moje pytanie.
Do poniedziałku muszę oddać pracę z fizjologi człowieka o temacie : "Aktywność fizyczna a przewlekłe choroby niezakaźne"

Chodzi o "przewlekłe choroby niezakaźne". Jakie to choroby? Czy to inne określenie na choroby cywilizacyjne?
Ponieważ wiem że takimi chorobami niezakaźnymi są nowotwory, białaczka, cukrzyca itp lecz nie wiem czy aktywnośc fizyczna tu coś pomoże. Wiem, że chodzi o choroby takie jak otyłość, zgaga itp. Lecz nie potrafię wymyślić ich za wiele.

Prosiłbym o wymianę kilku chorób zgodnych z tematem pracy abym nie oblał zaliczenia. :(
Chodzi mi o takie które można "leczyć" poprzez zadbanie o swoje zdrowie. Mam nadzieję, że zrozumieją Państwo o co mi chodzi.

Dziękuje!
napisał/a: Vattier 2011-03-27 15:15
Do tematu można podejść na różne sposoby (np. wykazując niekorzystny wpływ braku ruchu na różne układy), nie wiem czego dokładnie od Ciebie wymagają.

Bezczynność ruchowa wpływa na wiele narządów, wobec czego może powodować lub pogłębiać wiele chorób. Mała aktywność ruchowa to jeden z czynników rozwoju otyłości, miażdżycy, cukrzycy typu 2, zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa i osteoporozy.

Tolerancja węglowodanów - wzrost insulinooporności tkanek (istotne min. w cukrzycy typu 2), głównie w nieaktywnych mięśniach. Hiperglikemia i hiperinsulinemia sprzyjają rozwojowi miażdżycy i nadciśnienia.

Układ krążenia - długotrwałe unieruchomienie prowadzi do zmniejszenie objętości i masy serca nawet do kilkunastu procent, mogą powstawać zmiany w EKG i zaburzenia repolaryzacji, a także pogłębianie się zmian niedokrwiennych. Obserwuje się również upośledzenie perfuzji, a także osłabienie odruchu z baroreceptorów (co może prowadzić do nietolerancji ortostatycznej lub zapaści)

Mięśnie szkieletowe - zmiany zanikowe, zwłaszcza w grupie zginaczy podeszwowych stopy, zmniejszenie zawartości białek kurczliwych oraz liczby mitochondriów

Kości - atrofia, obniżenie gęstości kości w obrębie kończyn dolnych

Wzrok i słuch - po 5 dniach unieruchomienia w pozycji leżącej dochodzi do rozszerzenia tętniczek i żył siatkówki, a po 45 dniach - ostrość wzroku spada o 20%. Audiometria wykazuje upośledzenia słuchu w okresie początkowym unieruchomienia i jego poprawę w okresie późniejszym.

Oczywiście to tylko zarys - więcej informacji możesz znaleźć np. w dużym Traczyku (na podstawie którego zresztą opierałem wyżej napisane informacje). ;) Oczywiście umiarkowany wysiłek fizyczny jest wskazany zawsze, szczególnie przy profilaktyce chorób sercowo-naczyniowych, nowotworów, miażdżycy (trening wytrzymałościowy wpływa na gospodarkę lipidowo-węglowodanową, co przyczynia się do zmniejszenia stężenia cholesterolu we krwi oraz zwiększenia stężenia HDL), otyłości, cukrzycy, etc.
napisał/a: element1 2011-03-27 15:36
Myślę, że to co napisałeś wystarczy bo naprowadziło mnie to na trop.
Ponieważ to będzie prezentacja w PP nie muszę się dokładnie rozpisywać na wszystko.
Dodałem pochwałę i dziękuję za odpowiedź!