Trudne dzieciństwo

napisał/a: la_luna_negra 2010-09-04 23:07
Jak mogę pomóc uporać się bardzo bliskiej mi osobie z trudnym dzieciństwem? Nie potrafi być szczęśliwy, nie potrafi pogodzić się z tym, co było. Ciągle tym żyje i nie potrafi się uwolnić od bolesnych wspomnień. Nie chce i nie potrafi wybaczyć osobom, które go skrzywdziły.
Bardzo chciałbym mu pomóc, ale nie potrafię.
Na wizytę u specjalisty nie chce się zgodzić, nieraz próbowałam go namówić.

O ile to możliwe, prosiłabym osoby, które wiedzą, co mogę zrobić, o skontaktowanie się na PM, nie chcę o tym rozmawiać na forum publicznym.
napisał/a: barlubarlu 2010-09-07 01:19
Może nie wracać do tych wspomnień tylko nauczyć tą osobę cieszyc sie z drobnych rzeczy. To czasem bardziej przydatne niż psychoterapia. pozdro
napisał/a: twitii27 2010-09-07 15:17
trudne i ciężkie dziecinstwo,...hm,skąd ja to znam, tylko ze ja nie zyje wspomnieniami,lecze to na psychoterapi,innego wyjscia nie widze bo psycholog jak nikt inny potrafi z nas to wyciągnąć i przemowic do naszych mysli
napisał/a: Blackursus 2010-09-13 23:22
Mysle, ze uciekanie od tego to nie jest dobry pomysl. Trzeba sie z tym oswoic i nauczyc zyc. Nienawisc- to forma obrony przed tym co bylo, ale nie skuteczna. Szkodzimy tylko sobie nienawidzac kogos. Ja tez mysle, ze przydal by sie w tym przypadku specjalista, albo jakas dobra lektura na ten temat. Pozdrawiam.
napisał/a: la_luna_negra 2010-09-14 00:10
Lektura powiadasz... A zna ktoś jakąś dobrą książkę na ten temat? Może ktoś ma jakieś artykuły czy coś takiego, byłabym bardzo wdzięczna.
Dzięki wszystkim za odezwę.
napisał/a: Blackursus 2010-09-14 00:39
Nie wiem co wplynelo na ciezkie dziecinstwo Twojego przyjaciela, jesli alkohol to polecam: "gdzie sie podzialo moje dziecinstwo", zreszta wejdz sobie na dda.pl- tam znajdziesz szereg tytulow jak rowniez porady. Pozdrawiam.