Upośledzenie wchłaniania witaminy D3

napisał/a: wswiton 2011-01-05 13:52
Witam,
Potrzebuję informacji na temat metod leczenia upośledzonego wchłaniania witaminy D. Mój bratanek ma obecnie 3 miesiące i jego stan przedstawia się następująco: silna dysplazja (początkowo zdiagnozowano słabą dysplazję), zniekształcenia czaszki (lekarze stwierdzili, że to od ułożenia w brzuchu), miękkie i spore ciemiączko (prawdopodobnie nie zmniejsza się, a nawet powiększa). Kości czaszki też są miękkie i dziecko wyraźnie nie lubi dotykania głowy. Obecnie Dominik przyjmuje po 7 kropli witaminy D, lekarz nie zauważył poprawy.
Proszę o pomoc. Ponieważ jest zima i raczej spore zachmurzenie przyszedł mi do głowy pomysł włączania w pomieszczeniu (na kilka minut) lampy z ultrafioletem, bo z informacji, jakie posiadam właśnie promienie uv są odpowiedzialne za proces tworzenia się tej witaminy w skórze. Może to jest głupi pomysł...tym bardziej proszę o uwagi i sugestie.
W imieniu swoim, jak i zdesperowanych rodziców dziękuję z góry za pomoc.
Wanda
djfafa
napisał/a: djfafa 2011-01-05 14:04
Jest lek o nazwie ALFADIOL podaje się go osobom które różnych przyczyn nie wchłaniają wit. D. Wiem że podaje się go dzieciom ale nie wiem czy aż tak małym, trzeba zapytać pediatrę.
napisał/a: wswiton 2011-01-22 15:38
Dziękuję za odpowiedź, była bardzo pomocna. Specjalista zalecił właśnie ten lek. Szkoda , że nie ma innej postaci leku, bo są problemy z wyciśnięciem całej porcji z kapsułki żelowej. Obecnie czekamy na wyniki badań.
Pozdrawiam.
djfafa
napisał/a: djfafa 2011-01-22 19:17
Trzymamy kciuki. Pozdr.
napisał/a: wswiton 2011-02-24 09:43
Po kilku badaniach nadal nie znamy przyczyny rozmiękania główki. Określono, że poziom witaminy D3 we krwi jest prawidłowy, badanie moczu pod kątem wad nerek-prawidłowe...prawdopodobnie dziecko dostanie skierowanie na badania w Centrum Dziecka.
Mimo wszystko chciałabym, aby ktoś z "Was" przyjrzał się sprawie. Podaję - może mało istotne, a może bardzo istotne informacje:
- karmi piersią, kiedy zaszła w ciążę karmiła jeszcze przez jakiś czas poprzednie dziecko, (Dominik jest trzecim dzieckiem)
- mają konflikt krwi, Dominik przejął grupę krwi matki,
- matka przy drugiej ciąży miała wysoki poziom przeciwciał toksoplazmozy i brała leki w związku z tym,
- w okresie pomiędzy pierwszą a drugą ciążą matka była ugryziona przez kleszcza i miała boreliozę, brała leki w związku z tym.
- w okresie wczesnej młodości matka miała lamblie, operacje na jajnikach (torbiele), jako dziecko miała problemy ze stawem biodrowym - szyny do trzeciego roku życia.
- Dominik podczas przeziębienia (jakieś dwa miesiące temu) dostał źle podany antybiotyk (zamiast 2.5 ml - 2,5 łyżeczki, po czym zaczął spadać na wadze)
- Obecnie Dominik dobrze przybiera na wadze i jest radosny.
Istnieje podejrzenie, że mleko matki jest ubogie (wiem, że raczej to się nie zdarza, ale może to jest ten wyjątek od reguły?)

Pozdrawiam i czekam na doradę.
Wanda