USUNIETE JADRO

napisał/a: kubabetti 2010-12-09 09:41
Witam. na poczatku przepraszam jesli w zlym miejscu pisze. ale nie wiedzialem wczesniej o tym forum a chcialbym wmiare szybko otrzymac odp bo mam dzisiaj wizyte u urologa . a wiec do rzeczy jestem po usunieciu jadra prawego i otrzymalem juz badanie his w wyniku jest napisane
''
MAKROSKOPOWO- do badania nadesłano jadro prawe z powrozkiem nasiennym. Jadro otoczone osłonkami. Wymiary jadra wynosza 4X3,5 cm . Barwa jadra bialawoszara. Jadro sredniej zbitosci o jednolitym nacieku(bez zmian ogniskowych). Oslonki o zwyklym wygladzie mikroskopowo nie wykazuja cech naciekania. Powrozek nasienny dlugosci 9 cm o zwyklym wygladzie.
MIKROSKOPOWO -- Sieminoma testis dextri. Nowotwor nacieka siec jadra. Najadrze, oslonki oraz linia ciecia powrozka nie zawieraja zmian.
"

dodam jeszcze ze wyniki markerow robionych przed zabiegiem wyszly tak:
AFP : 2,23 ng/ml
B-HCG : ponizej 1,20 ml/ml
LDH : 248 U/l

jestem ciekaw czego powinienem sie spodziewac znaczy sie jakich dalszych podjetych dzialan a na co nie powinienem sie zgadzac bo po przeczytaniu troche na tym forum widze ze lekaze lubia dzialac na zas
z gory dziekuje za odp
napisał/a: Vieri 2010-12-14 16:40
Witam,

W obecnej sytuacji należy wykonać RTG lub TK klatki, TK jamy brzusznej i TK miednicy małej. Po otrzymaniu wyników i przy ich poprawności uzupełniającym leczeniem powinien być jeden kurs chemioterapii - Karboplatyna AUC 7 lub teleradioterapia na węzły chłonne okołoaortalne 20 grejów w dawkach po 2 gy. Obie metody są sobie równoważne i efekty osiągane z ich wykorzystaniem są na tym etapie znakomite. Leczenie uzupełniające ze względu na naciekanie sieci jądra.

Pozdrawiam
napisał/a: kubabetti 2010-12-14 23:41
Witam,
na poczatku dziekuje Ci Vieri za odpowiedz, i oczywiscie punkt
a wiec dalej
byłem u urologa i skierował mnie na TK jamy brzusznej i miednicy małej RTG klatki było robione juz wczeniej i jest OK
TK miałem robiony w piatek a dzisiaj własnie odebralem , wyniki w załaczniku., i nie wiem czy ten opis watroby jest Ok
moje pytanie czy te wyniki cos zmieniaja czy tez nie i czy lepsze bedzie leczenie uzupełniajace w postaci chemioterapi czy teleradioterapi ?
napisał/a: Vieri 2010-12-15 00:42
Witam,

Niestety wynik nie daje jednoznacznej odpowiedzi ponieważ uwidoczniono kilka niespecyficznych zmian. Wątrobę obserwowałbym. Ognisko stwierdzone w obrębie jej miąższu jest dla mnie wariantem normy. Wskazane badanie kontrolne by ponownie ocenić dynamikę zmian w/w.
Z kolei uwidocznione węzły chłonne jamy brzusznej i pachwin są istotnie podejrzane. Generalnie węzły chłonne do 10 mm są uznawane za granicę normy. Jednak pojawia się dylemat w związku z dość wysokim stadium zaawansowania zmiany pierwotnej (pT2). W dużym ośrodku standardem byłoby wykonanie PET (jest to nasieniak) lub potwierdzenie odczynowego lub nowotworowego charakteru węzłów na drodze biopsji. Jeśli jednak nie ma możliwości potwierdzenia tego przypuszczenia to niejako trochę w "ciemno" kwalifikowałbym do CS IIA i w związku z tym zmienił leczenie uzupełniające na teleradioterapię 30 gy (frakcje 2 gy) na węzły chłonne okołoaortalne i biodrowe po stronie operowanej zmiany lub ekwiwalent - chemioterapia BEP 3 kursy (EP x 4) ale jest to leczenie o wyższej toksyczności. W przypadku jeśli uznano by, że węzły nie są podejrzane a stadium to IB to lepsza jest jedna karboplatyna. Jeden strzał i po bólu a radioterapia w tym przypadku to dwa tygodnie napromieniania i więcej skutków ubocznych.

Pozdrawiam