Uszkodzenie II stopnia więzadła pobocznego w kolanie prawym.

napisał/a: voytaz85 2010-10-10 18:45
Witam.
Dnia 26 września tj. niedziela doznałem kontuzji - skręciłem prawą nogę w kolanie, od razu stawiłem się w szpitalu, tam poszli po nałatwiejszej linii czyli wsadzili mi całą nogę w gips od kostki prawie do pasa, plus zapisano mi tabletki Aescin 3x 2 tabletki dziennie i zastrzyki w brzuch przeciwzakrzepowe.
W gipsie wytrzymałem do piątku 1 pazdziernika, bo z kim się kontaktowałem twierdził, że gips na taki uraz toi głupota, że powinienem miec toi kolano w ortezie, więc tego dnia tj 1 pazdz. w piątek pojechałem do ortopedy on zezwolil oczywiscie na zdjęcie gipsu od razu po czym udałem się na usg, to wykazało że mam uszkodzone więzadła poboczne, uszkodzenie II stopnia. Zalecono mi ok 5-6 tyg. w ortezie.
Dziś mija 2 tydzien od urazu i jak mam usztywnioną nogę, przez pierwszych 8-9dni w ogóle nie obciążałem tej nogi, najpierw 5 dni w gipsie pozniej kolejne 3-4 w ortezie. Do tego cały czas codziennie stosuje zastrzyki i tabletki do tego robię sobie okłady zimne na kolano, ale nie jest spuchnięte mimo wszystko robie okłady sobie.
Teraz od 6 dni coraz bardziej systematycznie coraz bardziej obciązam nogę oczywiście cały czas chodze o kulach, ale bez kul spokojnie mogę się przemieszczać po domu czy w ogóle. Kolano mnie nie boli nic, nie pojawia się żadna opuchlizna na nim, przy chodzeniu w kulach czy bez kul tez mnie nie boli ani nie ucieka na boki.
Za tydzień tj. we wtorek 20 pazdziernika chciałbym już chodzić bez kul. Czy przez te 8 najbliższych dni mógłbym jakoś wzmocnić kolano jakimiś ćwiczeniami itp.?? żebym mógł odłożyć kule... bardzo pilne i ważne to dla mnie!!

Pozdrawiam i prośze kogoś o odpopwiedz fachową i radę!!!
napisał/a: ulna 2010-10-11 19:03
Jeśli będzie to zwykłe chodzenie na w miarę krótkie dystanse bez przemęczania stawu to tak.
napisał/a: voytaz85 2010-10-12 11:41
Będzie to normalne chodzenie. Otóż od 20 do 25 pazdziernika będe w Anglii dlatego z kulami w samolocie i na codzien bedzie mi bardzo ciężko.
Na miejscu będe chodził normalnie, oczywiście zdaję sobie sprawę, że nie mogę przemęczać stawu dlatego jak tylko bedzie to mozliwe to bede poruszał się transportami różnego rodzaju.
Możesz polecić jakieś leki wzmacniające staw kolanowy albo wspomagające regenarcję uszkodzonych więzadeł pobocznych??

Dziękuję bardzo za pomoc pozdrawiam serdecznie
napisał/a: voytaz85 2010-10-13 18:58
A może ktoś mógłby polecić ćwiczenia jakieś na odbudowe mięśni w nodze po uszkodzeniu więzadła pobocznego?? żebym mógł wyprostowac i zgiąc nogę maksymalnie. Póki co moge ją zginac dośc swobodnie jednak pełnego zgięcia nie mogę uzyskać.

Pozdrawiam serdecznie
napisał/a: ulna 2010-10-13 20:34
Ćwiczenia jakie można zaproponować na tym etapie to na razie spinanie mięśnia czworogłowego + unoszenie wyprostowanej nogi na 10s i jej opuszczeni, dodatkowo prostowanie i zginanie kolana, przesuwając je po podłodze. Wszystko na granicy bólu i nie na siłę