V kosc srodstopia

napisał/a: udi007 2010-09-08 02:12
Witam. Grając w piłkę zostałem kopnięty w lewą stopę wynikiem czego nabawiłem się złamania V kości śródstopia(bez żadnego przemieszczenia). Stopa standardowo spuchła i pojawiło się zasinienie(ból nie był strasznie dokuczliwy). Początkowo myślałem że to jakieś stłuczenie (mogłem stawać na nogę, ale odczuwałem lekki ból) i przez 2 dni robiłem okłady. Udałem się do lekarza który po prześwietleniu wsadził mi na miesiąc nogę w gips z szyną. Nogę miałem oczywiście trzymać w górze żeby zmniejszyć opuchliznę i chodzić o kulach, a przez ostatni tydzień stawać już na nogę. Przez cały czas brałem zastrzyki przeciwzakrzepowe. Po miesiącu lekarz zdjął gips, pomacał nogę która nie bolała i nie robiąc prześwietlenia puścił mnie do domu mówiąc tylko żeby stopniowo obciążać nogę i że jeśli chcę to mogę stosować kąpiele z solą ale to nie jest konieczne. Noga mnie nie boli, nie ma już opuchlizny oczywiście jest osłabiona. ale jakiś czas mogę chodzić bez kul lekko utykając. Czy ktoś może mi doradzić co zrobić żeby szybciej odzyskać sprawność w nodze ?? Czy można odzyskać 100% sprawność ?? Czy złamanie może się powtarzać w przyszłości?? Dodam że mam 22 lata (wiem że wiek ma znaczenie). Aha i czy jeśli miałem pęknięcie kości a nie całkowite złamanie (lekarz mi raz mówił o pęknięciu a raz o złamaniu) to mam większe szanse na szybszy powrót do pełnej sprawności (mam na myśli bieganie ;) o grze w piłkę to wiem że na jakiś czas mogę zapomnieć). Z góry dziękuje za porady ;)
napisał/a: ulna 2010-09-08 12:27
Powrót do sportu jest możliwy, a jeśli było to pęknięcie a nie złamanie będzie on szybszy. Na początku w zakresie bezbolesności można powoli rozruszać tą nogę, następny etap będzie polegał na jej wzmacnianiu początkowo przez chodzenie. Powrót do sportu będzie możliwy po odzyskaniu pełnej nieograniczonej ruchomości w stawie oraz 90% siły nogi zdrowej. Początkowo bieganie należy rozpoczynać od 5min stopniowo zwiększając czas. Kość z początku będzie podatna na kolejne złamania jednak po 2lat wszystko się unormuje. Myślę, że po ok. 6miesiącach będzie można już śmiało powoli powracać do piłki.
napisał/a: udi007 2010-09-09 01:06
O kurcze aż 2 lata będę musiał uważać żeby złamanie się nie powtórzyło.... A chciałem za jakieś 2 miesiące iść do wojska widzę że mam marne szanse ;/
napisał/a: ulna 2010-09-10 15:41
2 lata to jest taki optymalny okres po którym praktycznie nie ma śladów złamania a jeśli nie będzie narażenia na urazy można zacząć uprawiać sport oczywiście dużo wcześniej, a chyba w treningu wojskowym nie ma ryzyka aż takich urazów jak w piłce nożnej.
napisał/a: udi007 2010-09-10 17:04
Niby nie :D Już chodzę bez kul tylko czasami mnie łapią skurcze bo noga jest strasznie wychudzona ... Ćwiczę stopę i palce codziennie, jem ryby ser piję mleko itd... Mam nadzieję że szybko odzyskam chociaż 70% spr w nodze. Dziękuję bardzo za opinię i dobre słowo ;)