wpływ leków nadciśnieniowych na wątrobę

napisał/a: biskquit 2010-10-15 15:53
Witam!
Jestem 29 letnim mężczyzną i mam pewien problem. Dwa miesiące temu wykryto u mnie nadciśnienie i zacząłem być leczony lekami Ramve, potem Tensart 160 mg [brałem po pół] i Ximve na obniżenie cholesterolu [280]. Po Ramve okazało się jednak, że mam działania niepożądane - kaszel - stąd zmiana leku. Jednak objawy nie ustaly, co więcej przy kaszlu podbija mnie na wymioty. Po zrobieniu badań i konsultację z innym lekarzem okazało się, że mam prawie 2 razy więcej żelaza w organizmie niż powinienem [wiem, ze miewają tak przewlekle alkoholicy] i jest jakiś problem z wątrobą, jest stłuszczona, [mam 30 kg nadwagi], powiększona i podobno uszkodzona. Nie jestem abstynentem, ale nie mam problemu alkoholowego [choć kto wie, pracuję z alkoholikami i wiem, że pierwsza reakcja to wyparcie ;)]. Pijam dużo kawy, czasem niestety jest to pierwsza czynność, od której zaczynam dzień. Jem tłusto, niestety. Czy przyjmowanie tych leków mogło pogorszyć stan wątroby? Zapewne działo się z nią coś już wcześniej, ale czułem się dobrze. Czego mogę się spodziewać? Jaką dietę powinienem zastosować? I czy są domowe sposoby na obniżenie poziomu żelaza?
djfafa
napisał/a: djfafa 2010-10-15 18:05
Szukałbym powodu podwyższenia żelaza. Co do leków, wpływ mają ale nie na tyle aby móc uszkodzić zdrową wątrobę, jak będzie u Ciebie, nie do oceny.
Co możesz zrobić? To co napisałem, dieta, zero alkoholu, ruch + leki poprawijace jej pracę, Esseliv, Hepatil, Sylimaron, najlepiej 2 z 3 wymienionych przez dluższy czas.
napisał/a: biskquit 2010-10-16 16:13
Dziękuję za informację! Dieta i abstynencja - zanotowane.
Czy wpływ na odniesiony poziom żelaza mogło mieć to, że jakiś czas temu przestałem oddawać krew? Oddawałem ją regularnie co 2 miesiące przez kilka lat [czasem miewałem wręcz niedobory żelaza i musiałem w tabletkach je konsumować]. Ponad rok temu przestałem. Nie wiem czy organizm produkuje żelazo czy jest ono dostarczane jedynie z zewnątrz. Może ma to jakiś związek z zaprzestaniem oddawania krwi?
djfafa
napisał/a: djfafa 2010-10-16 16:19
Tak może być od tego, przyjmujesz jakieś preparaty wiataminowo-mineralne?
napisał/a: biskquit 2010-10-17 10:26
Raczej nie, od czasu do czasu jedynie. W minionym roku sporo przyjmowałem leków w związku z zakażeniem jamy ustnej jakie u mnie wystąpiło. Za bardzo rozszalał mi się w niej streptococcus viridans i trzeba go było farmaceutycznie poskromić. Brałem antybiotyki i leki wzmacniające.
djfafa
napisał/a: djfafa 2010-10-17 10:29
Więc duże prawodpodobieństwo ze to "wina" zaprzesatwania oddwania krwi, choć oczywiście są choroby które charakterysują się podyższonym żelazem we krwi.
napisał/a: biskquit 2010-10-17 11:54
Dziękuję za informację.