Wycięcie migdałków (migdałki bezużyteczne po 17 roku życia)

napisał/a: Pukis 2010-09-15 14:40
Witam wszystkich.

Mam małą prośbę, aby potwierdzić lub zanegować decyzję, jaką podjął lekarz laryngolog.

Przez ostatni tydzień do dwóch tygodni bolało mnie chwilami gardło. Próbowałem się z tego wyleczyć domowymi metodami, ciepłe mleko, czosnek, wygrzać się etc. Stosowałem też Tymsal. Niestety to nie pomogło, więc udałem się do lekarza, ten przepisał skierowanie do laryngologa etc.

Laryngolog uznał, że moje migdałki nadają się do wycięcia. To prawda, że zawsze miałem powiększone migdałki i kiedyś często chorowałem na anginę (i nawet zastanawiano się już nad wycięciem ich), ale ostatnio nie miałem z nimi problemu. Laryngolog który mnie badał twierdzi że w moim wieku (18 lat) migdałki są już całkowicie niepotrzebne i powinny samoczynnie zaniknąć. Nie spełniają już żadnych pozytywnych funkcji, a są tylko siedliskiem bakterii. Z chorób i problemów z migdałkami mogą powstać powikłania które narażą moją wątrobę, stawy i serce. Dlatego polecał jak najszybciej je wyciąć, czy miał rację? Czy rzeczywiście już są całkowicie niepotrzebne migdałki w moim wieku?

Dziękuję bardzo za każdą odpowiedź.
djfafa
napisał/a: djfafa 2010-09-15 15:10
Stan migdałków można ocenić tylko je widząc, a my tego nie mamy, więc do końca nie odpowiemy Ci an pytanie ale tak. Migdałki swoją rolę czyli bycie pierwszą ochroną dróg oddechowych przed patogenami mają przez całe życie więc nie ma takiego czegoś że do X lat je potzrebujesz a potem nie (tak jest z 3 migdałem który po okresie dojzrewania zanika), więc z autoamtu ich się nie wycina. Jeżeli jednak są powiększone, mają krypty w których zbeirają się resztki jedzenie które sa pożywką dla bakteri i miejscem ich nadmiernego gromadzenia, do tego anginy są kilkarazy w roku, to oczywiście jest to wskazanie do ich wycięcia.
Tak naprawdę to pyatnie jak to co było pierwsze jajko czy kura, ilu lekarzy tyle opinii. Użyj wyszukiwarki i poszukaj bo przed Tobą chyba 1000 osób o to pytało.
napisał/a: nisses 2010-09-16 05:10
Trochę nie na temat ale niedawno (czerwiec 2010) odkryto pewne fakty i udowodniono naukowo, że pierwsza była kura a potem jajko.

Więcej informacji w publikacji o tytule "Structural Control of Crystal Nuclei by an Eggshell Protein" która dostępna jest online oraz ukazała się w lipcu 2010 w "Angewandte Chemie International Edition", tom 49, numer 30, strony 5135–5137.

Pozdrawiam i życzę zdrowia!
djfafa
napisał/a: djfafa 2010-09-16 08:13
nisses napisal(a):Trochę nie na temat ale niedawno (czerwiec 2010) odkryto pewne fakty i udowodniono naukowo, że pierwsza była kura a potem jajko.

Więcej informacji w publikacji o tytule "Structural Control of Crystal Nuclei by an Eggshell Protein" która dostępna jest online oraz ukazała się w lipcu 2010 w "Angewandte Chemie International Edition", tom 49, numer 30, strony 5135–5137.

Pozdrawiam i życzę zdrowia!


Z ciekawości skopiowałem tytuł to google i niestety informacja dotyczy czegoś innego, więc jak masz info na ten temat to proszę podaj.
napisał/a: nisses 2010-09-16 09:17
OK. Poniżej:

British scientists believe they have found the answer to an ages-old question: Which came first, the chicken or the egg?

Scientists cracked the puzzle after discovering that the formation of eggs is possible only thanks to a protein found in chicken's ovaries. That means eggs have to be formed in chickens first.

The protein -- called ovocledidin-17 (OC-17) -- speeds up the development of the shell. Researchers from Sheffield and Warwick universities in England laid out their findings in the paper "Structural Control of Crystal Nuclei by an Eggshell Protein."

They used a supercomputer to zoom in on the formation of an egg and realized the protein is vital in kick-starting the crystallization process. It works by converting calcium carbonate into the calcite crystals that make up the egg shell.

Dr Colin Freeman, from Sheffield University's Department of Engineering Materials, said "it had long been suspected that the egg came first -- but now we have the scientific proof that shows that in fact the chicken came first."
djfafa
napisał/a: djfafa 2010-09-16 09:31
Dzięki, podaj żródło.
napisał/a: Pukis 2010-09-19 14:12
Dziękuję za odpowiedź. Myślę że zanim zdecyduje się na operacje skonsultuje się jeszcze z innym laryngologiem.
napisał/a: nisses 2010-09-19 17:23
Przecież podałem Ci namiary na cała pracę. Bez problemu można ją znaleźć przez google. Natomiast liczne opisy tego tematu i pracy są porozrzucane po całej sieci.

adres np. lmgtfy.com/?q=chicken+egg+first+news