Wykryłem jakiegoś guzka

napisał/a: Gentile 2010-10-29 19:44
Witam serdecznie i proszę o opinię osoby lepiej znające tę dziedzinę.
Kilka dni temu w lewej piersi Mojej Dziewczyny , w jej dolnej części, tak jakby przy samiutkich żebrach czułem coś twardego, owalnego ,o średnicy pewnie kilku milimetrów, może 4-5..albo mniej..kurcze ciężko to ocenić. Nic Jej nie powiedziałem, żeby się nie denerwowała. Zadzwoniłem do centrum medycznego LIM i powiedzieli mi, że mogę umówić USG piersi, ale Ona musi być między pierwszym, a 10 dniem cyklu. Rozumiem, że jeśli skończyła krwawienie 21 to już będzie za późno? Z drugiej strony chyba czas się liczy.. Ona ma 23 lata, nigdy nie robiła USG ani mammografii, jedynie około 10mc temu Pani ginekolog badała Jej piersi i wszystko było ok. Słyszałem też, że podczas okresu moga pojawiac się guzki, czy top prawda i czy to może być to? Jeszcze raz zaznaczam, ze to "coś" jest tak jakby już międy zebrami, daje się wyczuć dotykając pierś od jej spodu i nieco unosząc.
Proszę o wszelkie informacje. Dziękuję
napisał/a: lussi3 2010-10-29 20:40
Moim zdaniem powinieneś jej o tym powiedzieć,zrobicie usg i będziecie wiedzieć na "czym stoicie".
Nie zakładaj od razu najgorszego,to napewno nic strasznego!
Idź z nią do lekarza,będzie jej łatwiej, czując twoje wsparcie.
Pozdrawiam:)
napisał/a: ivi.kiwi 2010-10-29 20:42
Ja mialam guzka i usg mialam robione i nikt mnie nie pytal o dzien cyklu.. umowcie sie na wizyte i tak jak Lusi napisala idzcie razem, to naprawde nic strasznego.. napisz co powiedzial gin po wizycie..
napisał/a: Gentile 2010-10-29 20:54
Powiem powiem, tylko chciałbym to zrobić w taki dzień, żebyśmy w następny, albo jeszcze tego samego mogli iść na badanie.
Czyli mówicie, żeby nie przejmować się dniem cyklu?

Jeszcze jedno pytanie. Czy lepiej zrobić USG czy mammografię?
napisał/a: lussi3 2010-10-29 20:57
Mi lekarz doradził USG podobno szybciej wykaże zmiany(jeśli takie są) ale nie wiem ile w tym prawdy.
napisał/a: ivi.kiwi 2010-10-29 20:59
Marocco napisal(a):Powiem powiem, tylko chciałbym to zrobić w taki dzień, żebyśmy w następny, albo jeszcze tego samego mogli iść na badanie.
Czyli mówicie, żeby nie przejmować się dniem cyklu?

Jeszcze jedno pytanie. Czy lepiej zrobić USG czy mammografię?


Mammografi chyba w takim mlodym wieku nie robia, ja mialam 21 lat i mialam usg robione
napisał/a: piotrosiama 2010-10-29 21:00
Moim zdaniem usg dokładniejsze. Ja też mam guzka i po mammografii każą mi robić usg.
napisał/a: wikam2 2010-10-29 22:08
Mnie lekarz nie chciał robic mammografi. Powiedział, ze u młodych kobiet lepsze jest usg. Dzien cyklu miał znaczenie.
napisał/a: eloelo 2010-11-08 13:59
najlepiej bedzie w waszej sytuacji zrobić usg piersi, najlepiej również w pierwszych dniach cyklu.Ja po wyczuciu czegoś w piersi poszłam najpierw do ginekologa na zwykłe badanie(ręką), wówczas może wysłać na usg, albo i nie(mnie nie wysyłal, ponieważ to co sama wybadałam okazało sie poprostu gruczołem). Dopiero w gabinecie lekarz pokazał mi na sztucznej piersi jak wyszukiwać guzków; są raczej małe, obłe, coś jak ziarenka, dosyć twarde.
napisał/a: wikam2 2010-11-08 19:42
Czyli u Ciebie dc tez miał znaczenie?
napisał/a: eleni32 2010-11-10 20:48
Ja miałam wiele guzków. Z mojego doświadczenia wiem że trzeba trafić na dobrego doświadczonego lekarza z dobrym sprzętem. Jak pierwszy raz coś wyczułam poszłam na usg i dostałam informację że nic nie mam. Poszłam po roku do szpitala z bardzo dobrym radiologiem i usg wówczas to "nic" miało już dwa cm i się rozmnożyło. Potem trafiłam do centrum onkologii i moim zdaniem jak pojawiają się problemy typu guzek to od razu należy udać się prosto do onkologa nie potrzeba skierowania.
Mammografia w młodym wieku jest bez sensu a zwłaszcza jak piersi są małe bo nic z tego nie widać a się zostane bez sensu napromieniowanym. Miałam operację i jest w miarę ok. Po 4 latach miałam kolejnego guza który był na tyle mały że usunięto go za pomocą biopsjii mammotonicznej (20 minut i po sprawie) bez operacji. Naprawde nie ma się czego bać bo im mniejszy guz tym mniejsza szansa na operację a większa na biopsję mammotoniczną która praktycznie nic nie boli.