Wynik badania MR kręgosłupa lędzwiowo-krzyżowego

napisał/a: Bronisława 2011-01-12 19:12
Odebrałam wynik badania. Proszę o wyjaśnienie tego badania co to oznacza w moim przypadku, jestem 1/5 roku po wypadku (potrącił mnie samochód idąc pieszo)
Badanie w zakresie od Th10 do kości krzyżowej. Zachowana fizjologiczna lordoza z bardziej poziomym ustawieniem kości krzyżowej w górnym odcinku. Osteofity na przednich trzonach Th10-L1 z zaznaczonymi odczynami zwyrodnienia tłuszczowego. Zaostrzenia na krawędziach trzonów odc.L kręgosłupa. Zmiany zwyrodnieniowo-przerostowe w stawach międzykręgowych w dolnym odcinku kręg. TH powodują impresję na worek oponowy od tyłu.
Th11/Th12; Centralne uwypuklenie tarczy międzykręgowej z impresją na worek oponowy. kręgowym Kanał kręgowy wym.strzałkowym ok.14mm. Zmiany zwyrodnieniowo-przerostowe w stawach międzykręgowych.
L1/L2; Dehydratacja oraz centralne uwypuklenie tarczy międzykręgowej z zaznaczoną impresją na worek oponowy. Kanał kręgowy w wym.strzałkowym ok.18mm.
W kanale kręgowym w odcinku krzyżowym na wysokości widoczne są drobne torbielki okołokorzeniowe, położone centralnie i po str.lewej wielkości.do ok. 7mm. Kanał kręgowy i otwory m-kręgowe bez cech stenozy.
Wysokości trzonów zachowane. Stożek końcowy rdzenia i cauda equina niezmienione.
napisał/a: ulna 2011-01-12 23:45
Witam

W obrazie widoczne są zaawansowane zmiany zwyrodnieniowe, występują też uciski na worek oponowy, które nawet jeśli nie teraz (w zależności od aktualnego stanu) w przyszłości będą kwalifikowały się do zabiegu chirurgicznego