Wynik MR stawu kolanowego

napisał/a: kristo 2010-08-20 12:54
Witam.

Będę wdzięczny za opinię n/t stanu mojego lewego kolana zanim znowu wybiorę się do lekarza, skręcone w marcu b.r., do tej pory po rtg i usg leczone zachowawczo, właśnie odebrałem wynik MR i jakoś średnio mi się podoba:

"- ACL słabo napięte, pogrubiałe, o zatartym zarysie w zakresie przyczepu prox. - cechy uszkodzenia I/IIst., PCL fizjologicznie ułożone - cechy wydolności statycznej ACL
- MM w zakresie trzonu i rogu tylnego o odcinkowo podwyższonym sygnale w części centralno-dolnej - cechy uszkodzenia IIIst. o charakterze pęknięcia skośnego, bez przemieszczenia fragmentów
- w przynasadzie k. udowej po stronie L widoczna torbielka śr. ~6mm
- asymetria kłykci k. udowej z dominacją kłykcia bocznego
- lateralizacja rzepki z cechami bocznego przyparcia w SRU"

powyższe wytłuszczone poza tym kilka cech prawidłowych i jeszcze to:
"- skrócone i pogrubiałe "fałdy tłuszczowe" w okolicy kaletki nadrzepkowej sugerujące wpuklanie się w obręb stawu udowo-rzepkowego"

Chodzę normalnie, czasem na schodach pojawia się jakiś ból pod rzepką w zewn. częsci, poza tym staw odzywa się przy pełnym kucnięciu no i co chyba najbardziej dokuczliwe boli przy pełnym wyproście gdy odbijam się z tej nogi np. podbiegając po schodach
napisał/a: Ania_204 2010-08-20 15:47
Niestety będzie konieczna artroskopia stawu celem usunięcia uszkodzonej łąkotki, sprawdzenia troczków rzepki, oraz sprawdzenie i ocenienie więzadła krzyżowego.
napisał/a: kristo 2010-08-21 13:15
Dzięki za odpowiedź.
To trochę kiepskie wiadomości ale na tyle na ile rozumiałem opis nie wyglądał mi najlepiej.
Wiem, że bez bezpośredniego badania to trochę gdybanie ale chciałbym jeszcze wiedzieć, zakładając, że tylko łąkotka jest do "roboty" jakie konsekwencje ma takie usunięcie? Co w zamian? Czy takiego pęknięcia nie da się jakoś zespoić?
Po zabiegu będę wyłączony na jakiś czas z chodzenia, kule, etc? Jakie są szanse na 100% powrót do aktywnego życia: siatkówka, narty?
Czy wstrzymywanie się z zabiegiem (jak i czas, który upłynął od kontuzji) ma wpływ na stan stawu i skuteczność ewentualnego zabiegu?
napisał/a: Ania_204 2010-08-21 14:46
Jeśli tylko łąkotka będzie do zrobienia to powrót do sportu jest możliwy na 100% po jakiś 3-4 tyg od zabiegu. Jeśli do tego czasu nic z kolanem nie było robione, staw był w miarę oszczędzany to nie powinno mieć większego wpływu na dalszy stan. Jednakże gdy kolano było nadal wystawiane na mikro urazy, czyli uprawianie sportu to może być tak,że stan ulegnie pogorszeniu. Wolałabym nie gdybać.
Po zabiegu na następny dzień już będzie można starać się zginać kolano-jeśli będzie to tylko wina łąkotki.