WYNIK PET-CT PO WCZESNIEJSZYM WYKRYCIU GUZKA W PŁUCU

napisał/a: ev_g 2009-04-19 22:31
Witam proszę o wyjasnienie opisu badania PET, ktore było wykonane po podejrzeniu wznowy npl w płucu. Jak powinno wygladac ewentualne leczenie?
SZYJA I KLATKA PIERSIOWA: Widoczny pakiet węzłów chłonnych w dole pachowym lewym (wymiar podłuzny do 14mm wykazujacych mierny metabolizm glukozy(SUVmax 1,1)Zmiana w lewym płucu "niema" metabolicznie. Podobny obraz płuc w lokalizacji zageszczen miazszwych u postawy prawego pluca.

UKŁAD KOSTNY: Ogniska wzmozonej utylizacji glikozy w żebrach:
- w 2 zebrze lewym w linii sutkowej (SUV 3,9)
- w 7i8 zebrze prawym linii pachowej srodkowej (SUV odpowiednio 4,9 oraz 2,8)
w obu przypadkach widiczne sklerotyzacje struktury oraz pogrubienie i deformacja okostnej.

Z góry dziękuje za pomoc
napisał/a: Vieri 2009-04-20 16:38
Wznowy jakiego nowotworu? Drobnokomórkowego, niedrobnokomórkowego, przerzutowego?

Pozdrawiam
napisał/a: ev_g 2009-04-21 08:29
przerzutowego, wszystkie wczesniejszejsze badania w linku http://commed.pl/wysycone-zageszczenie-ogniskowe-w-plucu-vt21732.html
napisał/a: Vieri 2009-04-21 09:43
Myślę, że PETCT wskazuje na zmiany przerzutowe do kości i płuca. Leczenie w tym wypadku jest uzależnione od charakterystyki histopatologicznej guza jajnika, bowiem leczenie nie zależy od umiejscowienia guza lecz od jego "pochodzenia" czyli w tym przypadku jajnika. Wklejenie tutaj wyniku hist-pat może być pomocne w określeniu prawdopodobnego toku leczenia. Na tą chwilę moim zdaniem powinna być włączona chemioterapia 2 rzutu oparta prawdopodobnie na cisplatynie, ifosfamidzie i winblastynie jednak zastrzegam, że zależy to przede wszystkim od charakterystyki guza. Po przeleczeniu chemioterapią wskazane byłoby usunięcie zmian resztkowych i ich badanie w kierunku "żywy/martwy", aby ocenić skuteczność leczenia chth.

Pozdrawiam