Wynik rezonansu kolana

napisał/a: Agnieszka Pń 2011-04-27 19:30
Witam,

bardzo prosiłabym o interpretacje wyniku rezonansu magnetycznego kolana po złamaniu rzepki.

Stan po zabiegu operacyjnym - widoczne kanały w obrębie kości rzepki po elementach stabilizacyjnych.
Podwyższony sygnał z poszerzeniem zarysów przyczepu ścięgna m. czworogłowego uda i więzadła rzepki (po zabiegu).
Prawidłowy obraz utkania beleczkowego kości tworzących staw udowo - piszczelowy.
Zmian ogniskowych śródkostnie nie stwierdza się.
Prawidłowa szerokość chrząstki stawowej.
Nieznacznie zwiększona ilość płynu w zachyłku nadrzepkowym, bardziej przy stronie przyśrodkowej.
Zachowana ciągłość więzadła krzyżowego przedniego i tylnego oraz ww. pobocznych.
Prawidłowy obraz łąkotki przyśrodkowej i bocznej.
Prawidłowa zawartość dołu podkolanowego.

Z góry bardzo dziękuję!
napisał/a: ulna 2011-04-30 18:24
Witam

obraz MRI stawu kolanowego prawidłowy (standardowy - po takim zabiegu)
napisał/a: patras5 2011-07-01 22:36
Witam.
Prosze o ocene wyniku badania.
Doznałem urazu lewego kolana. Miałem przestawioną rzepke, czy ona bedzie przestawiać mi sie w przyszłości ?
Czy bede miec wykonywaną artroskopie ?
PO jakim czasie moge wrócić do sportu ? Jak długo moze trwac rehabilitacja? Jakie powinny być zaiegi podczas rehabilitacji ?

- zwięszkona ilość płynu w stawie
- wzmożenie intensywnosci sygnału w zakresie kłykcia bocznego przysrodkowego kościu udowej - cechy obrzęku, stłuczenie, niewileki podobne zamiany w kłykciu przosrodkowym kościu udowej i w okolicy miedzykłykciowej kości piszczelowej, poza tym struktury kostne bez ychwytnych cech patologicznej przebudowy w wykonanym badaniu niskopolowym
- rzepka typu III - w badanej pozycji zaznaczonymi chechami spoczynkowej lateralizacji - cechy obrzeku, stłuczenie (obraz nie obejmuje całej rzepki)
- chrząstka rzepki i chrząstki na kłykciach trudne do oceny
- płyn wzdłuż troczka przyśrodkowego rzepki i prawdopodobnie w jego obrębie zamiany pouroazowe, naderwanie/rozwarstwienie? troczek trudny do oceny
- wiezadło własciwe rzepki i sciegno miesnia czworogłowego o zachowanej ciągłości
- płyn wzdłuż wiezadła pobocznego piszczelowego, poza tym więzadła poboczne piszczelowe i strzalkowe o zachowanej ciągłości
- wiezadło krzyżowe tylne o zachowanej ciagłosci
- wzmożeniu sygnału w rzucie więzadła krzyżowego przedniego - cechy obrzęku/krwiak. poza tym wydaje sie miec zachowaną ciagłośc
- łękotki bez uchwytnych szczelin pęknięcia w wokywanym badaniu
- dół podkolanowy bez istotnych zmian
napisał/a: Monia5551 2011-07-09 13:27
Ulna:
Czy zerwanie troczków przyśrodkowych rzepki, oderwanie się dwóch chrząstek rzepki i jej zwichnięcie kwalifikuje się do jakiejkolwiek artroskopii? Obecnie mam tylko nogę w ortezie. Proszę o pomoc, bo widzę, że znasz się na rzeczy. A mi strasznie zależy na uniknięciu zabiegu. Nie uprawiam sportów (wyjątek: w szkole na wfie), chociaż jeżdzę na rowerze i lubie skakać na skakance, mam 16 lat, a to był tylko niefortunny upadek.

I jeszcze jedno, czy jeśli ma się zerwane te troczki przyśrodkowe (miło by było gdybyś powiedziała mi coś więcej na ich temat) to
można tak normalnie funkcjonować? Rzepka posiada przecież jeszcze jakieś inne troczki. Czy one sie same nie zregenerują? Z góry dzięki.
napisał/a: heal 2011-12-12 20:57
Witam serdecznie, proszę o analizę mojego badania RMI.

Mam 32 lata, jestem mężczyzną. 2 miesiące temu miałem kontuzję, schodząc z góry, straciłem równowagę na kamienistej ścieżce, ale nie przewróciłem się tylko mocno zachwiałem na tej prawej nodze, w tym czasie coś mnie zabolało w kolanie.

Wyniki:

Badanie wykonano aparatem 0.35 T w sekwencjach PD, GRE T2*, SE T1, STIR , frFSE T2 przeglądowe w przekrojach strzałowych, czołowych i poprzecznych o grubości warstwy 4 mm.

Fizjologiczna ilośc płynu w stawie. Ścięgno m.czworogłowego uda, więzadło właściwe rzepki, troczki rzepki, więzadła poboczne, więzadło krzyżowe tylne- prawidłowe.

Więzadło krzyżowe przednie nieznacznie pogrubiałe o odcinkowo podwyższonym sygnale w zakresie przyczepu piszczelowego- cechy częściowego, niewielkiego uszkodzenia.

W zakresie chrzastki rzepki obecnośc niewielkich stref o obnizonym sygnale- najpewniej cechy uszkodzenia chrząstki. Łakotka boczna prawidłowa.

W zakresie rogu tylnego łakotki przysrodkowej obecnośc niewielkiej strefy- najpewniej zmiany przeciążeniowo-pourazowe /szczeliny peknięcia nie uwidoczniono/.


W zakresie nasady piszczeli / wyniosłośc miedzykłykciowa/ w lokalizacji przyczepu więzadła krzyżowego przedniego obecnośc niewielkiej strefy o wymiarach ok. 6 x 6 x 7 mm o podwyższonym sygnale w sekwencjach o długim TR - najpewniej ognisko obrzeku pourazowego szpiku. Zmiany o tym samym charakterze i o wiekszym nasileniu widoczne sa w zakresie rzepki. W zakresie dołu podkolanowego cech istotnej patologii nie uwidoczniono.


Dodam, że czuję lekka poprawę ale do doskonałości nadal daleko, cały czas oszczędzam to kolano, nie mogę, tzn bałbym się zrobić przysiad i jak zginam to w końcowej fazie zgięcia czuję lekki ból, jak również przy całkowitym wyproście, trochę mniejszy z tyłu.

Zastanawia mnie skąd ten ból, czy od tego więzadła krzyżowego, czy od tych zmian łąkotki?

Proszę o pomoc.
Heal.
napisał/a: nikol2 2012-02-13 17:32
Dzień dobry, dzisiaj dostałam wynik badania kolana prawego MR. Czy mógłby ktoś wyjaśnić mi co to znaczy oraz czy konieczna będzie operacja(rekonstrukcja ACL)?
Badanie MR kolana prawego prawego wykonano w sekwencjach FSE ,FRFSE oraz GRE w płaszczyznach czołowych, strzałkowych i poprzecznych.
Więzadło krzyżowe przednie pogrubiałe o podwyższonym sygnale o zatartej strukturze włókienkowej o zachowanej ciągłości pojedynczych włókien-stan po częściowym uszkodzeniu. W rogu przednim łękotki bocznej pasmo podwyższonego sygnału nie dochodzące do powierzchni- zmiany degeneracyjne.
Więzadło właściwe rzepki niepogrubiałe o odcinkowo podwyższonym sygnale w odcinku przyrzepkowym o charakterze zmian obrzękowych.
Zmiany obrzękowe/ stłuczenie szpiku kłycia bocznego kości piszczelowej i obwodowej części kłycia bocznego kości udowej.
Płyn w zachyłku nadrzepkowym i w szparze stawu.
Podwyższony sygnał tkanki podskórnej w części tylno-bocznej kolana o charakterze zmian obrzękowych.
Obwodowo w 1/3 bliższej trzonu kości piszczelowej od strony tylno-przyśrodkowej ognisko hipointensywne w obrazach T1- i T2- zależnych oraz hiperintensywne w obrazach PD- zależnych o wymiarach 0,8x0,7x1,5 cm (TRxAPxCC) najpewniej o charakterze włóknistego ubytku korowego- wskazana korelacjia z obrazami rtg.
Poza tym obraz obu łękotek, aparatu więzadłowego, chrząstki i jamy stawowej, struktur kostnych i mięśniowych kolana prawego prawidłowy.
napisał/a: piterrr2 2012-02-15 16:01
dzien dobry mialem wypadek prawie 3 tygodnie temu i lekaz powiedzial ze prawdopodobnie sa zerwanie wiazadla boczne kolano mnie ogulnie nie boli biore zastrzyki zakrzepowe ale od pieciu dni ponizej kolana wychodzi mi coraz wiecej siwego pojawia sie nawet na stopie ponizej kostki z obu stron chcial bym sie dowiedziec czy to cos powaznego ??