Wynik rezonansu- SM?

napisał/a: moniaciech3 2010-11-17 13:44
Witam, bardzo proszę o pomoc w sprawie 18 letniego brata. Kilka tyg temu zgłosił się do okulisty ponieważ zaczął widzieć podwójnie. Okulista stwierdził że ma zmęczone oczy. Brat został przebadany neurologicznie i wykonano rezonans z kontrastem o takim brzmieniu wyniku: W trakcie badania uwidoczniono w obrębie istoty bialej obu półkul mózgowych obecność kilku, nieregularnych obszarów hyperintensywnych w T2WI i hypointensywnych w T1WI. Powyższe zmiany są zlokalizowane głównie przykomorowo i w ciele modzelowatym; nie uległy one wzmocnieniu po podaniu środka kontrastowego. Obraz może odpowiadać ogniskom demielinizacji. Ponadto w pniu mózgu na pograniczu rdzenia przedłużonego i mostu po stronie prawej widoczny jest obszar o wym. 19x9x10mm. Zmiana wskazuje podobną intensywność sygnału do ognisk opisanych powyżej, jedynie w T2WI w sekwencji FLAIR jest izotensywna w stosunku do sąsiadujących z nią struktur mózgowia. Po podaniu środka kontrastowego zmiana ta ulegla wzmocnieniu kontrastowemu. Jej obraz nie jest jednoznaczny, ale wydaje się że może ona odpowiadać nietypowej place demielinizacyjnej. Całość obrazu rezonansowego może przy zgodnych objawach klinicznych sugerować proces o charakterze sclerosis multiplex. Poza tym obszar struktur wewnątrzczaszkowych oraz pozostałych struktur anatomicznych objętych badaniem przedstawia się bez innych uchwytnych zmian. bardzo prosze o porade co dalej robić, na miejscu powiedziano nam że na razie brat dostanie dużą dawkę sterydów. Czy ten wynik świadczy o tym że brat ma SM? Dziękuję !
napisał/a: stratus1 2010-11-17 15:09
Prawdopodobnie tak, do sprawdzenia zostaje zbadanie plynu mr na obecnosc kretkow boreliozy.
napisał/a: moniaciech3 2010-11-17 15:20
Dziękuję za odpowiedź, na bolerioze bedzie badanie w poniedziałek. Już umówiliśmy sie z neurologiem w Warszawie na poniedziałek wieczór. Widze że udziela Pan porad w dziedzinie okulistyki i neurologii, dziękuję że podzielił sie Pan swoją wiedzą.
napisał/a: moniaciech3 2010-11-17 19:48
A czy ktoś mógłby dokładniej określić jak zaawansowana jest choroba? Nasz lekarz coś↕ kręci, dziś powiedzial że nie obstawiałby sm...już sami nie wiemy co robić:(
napisał/a: stratus1 2010-11-17 19:55
Ciezko odpowiedziec jak dalece zaawansowana jest choroba, sluza do tego specjalne kryteria. SM jest na tyle nieprzewidywalna choroba,ze ciezko cokolwiek powiedziec. Oczywiscie diagnostyka roznicowa jest wskazana, nie bede tu wychodzil przed szereg ale np. z tego co pamietam np. porfiria tez moze dawac plaki w mozgu.
napisał/a: moniaciech3 2010-11-18 13:30
Dziękuję za odpwiedź, jestem wdzięczna za każdą wskazówkę. Zamieszczam odpowiedz jednego z lekarzy, może komuś się przyda: Istotnie obraz MR głowy przemawia za SM, ale rozpoznanie nie jest pewne. Należy wykluczyć boreliozę w oparciu o badania przeciwciał IgG i IgM. Wskazane byłoby także wykonanie badania wzrokowych potencjałów wywołanych. Próby te można przeprowadzić ambulatoryjnie. Jednak pełne potwierdzenie diagnostyczne wymagałoby hospitalizacji w oddziale neurologii z wykonaniem badania płynu mózgowo-rdzeniowego na obecność prążków oligoklonalnych oraz ( o ile wynik badania boreliozy z krwi nie byłby jednoznaczny ) także badanie wspomnianych przeciwciał na neuroboreliozę z tej samej próbki płynu mózgowo-rdzeniowego.
Sądzę, że stosowanie wysokich dawek sterydów obecnie uzasadnia jedynie utrzymywanie się podwójnego widzenia, bądź stwierdzenie przez neurologa istnienia aktualnie objawów klinicznych świadczących o rzucie SM. W przeciwnym razie stosowanie sterydów nie jest konieczne. Gdyby natomiast potwierdzono wskazaną diagnostyką, że jest pewne rozpoznanie SM, to należałoby ubiegać się o refundowane przez NFZ leczenie bardzo drogim interferonem beta w zastrzykach podskórnych ( parę razy w tygodniu, przez co najmniej rok ).
napisał/a: hanca84 2010-11-18 15:33
Właśnie wróciłam z rezonansu kontrolnego, miałam stwierdzoną torbiel pajęczynówki, której tym razem nie znaleziono, natomiast znaleziono "drobne, pojedyncze (punktowe) ogniska demielinizacyjne w podkorowej istocie białej płatów czołowych". Nie mam żadnych objawów poza bólami głowy. Rozumiem, że to obraz, który odpowiada SM. Jednak czy możliwa jest inna choroba? Jaka? Do mojego neurochirurga muszę czekać 3 tyg., a chciałabym coś więcej wiedzieć.
napisał/a: moniaciech3 2010-11-22 18:00
Witam, nie mamy oficjalnej informacji o boreliozie bo jak sie okazuje na wypis z wynikiem musimy czekać kolejne dwa dni ale lekarz powiedział że na borelioze brat nie jest chory. Dodatkowo neurolog podczas badania kończyn ocenił że jedna noga jest słabsza od drugiej. Czy to przesądza o SM, proszę poradźcie...
napisał/a: moniaciech3 2010-11-23 16:02
Dziś miały być wyniki na boleriozę, dostaliśmy informację że są one niejednoznaczne i jutro bedą robić jakieś dodatkowe badania krwi. Co mogą oznaczac takie niejednoznaczne wyniki? Chcą brata na zakaźny położyć, czy to oznacza że te wszystkie objawy i rezonans mogą świadczyć o boreliozie a sm można wykluczyć?