Wypukłość kolana - Osgood-Schlatter?

napisał/a: Lambert 2010-09-08 13:06
Witam.
Na obu kolanach mam od dzieciństwa (obecnie 23lat) guzowate uwypuklenia, które umiejscowione są głównie na piszczeli. Pomimo, że nie mogę klękać i mam nieco sztywne stawy to większych problemów z nimi nie mam. Możliwe że jest to choroba Osgooda-Schlattera. Występuje najczęściej u dzieci i choroba cofa się, więc nie wiem czy to jest to. Chciałbym dowiedzieć czy ktoś z was miał lub wie o podobnym problemie. Dodam, że identyczną przypadłość ma moja ciotka.
napisał/a: ulna 2010-09-08 13:20
Należałoby to dokładnie zdiagnozować wykonując na początek RTG w projekcji bocznej. Co do samej choroby Osgooda-Schlattera ona faktycznie się cofa ale zgrubienie jakie powstało się nie cofa, a szczególnie przy nieleczeniu tej przypadłości zgrubienie może być większe.
napisał/a: Lambert 2010-09-08 14:41
Dzięki za odpowiedź. Niedługo wybiorę się do lekarza to porozmawiam o tym. Ciekawi mnie czy ten problem ma podłoże dziedziczne? Czy choroba Osgood-Schlatter może powstać równolegle na obu kolanach?
napisał/a: ulna 2010-09-08 19:14
1.Nie jest to choroba dziedziczona genetycznie, jednak przy pewnych predyspozycjach dotyczących więzadła rzepki, mięśnia czworogłowego i pechu w dodatku gdy dojdzie do przeciążeń może się tak zdarzyć że ma to ktoś z Twojej rodziny ale bezpośrednio nie nie jest to choroba dziedziczna w żaden sposób.

2.Choroba Osgooda-Schlattera jak najbardziej może równolegle powstać na obu kolanach.