Zapalenie żołądka, zapalenie dwunastnicy, Helicobacter pylor

napisał/a: Tosinonakh 2010-12-17 21:33
Witam po gastroskopii zdiagnozowano u mnie zapalenie żołądka, zapalenie dwunastnicy oraz bliznę po owrzodzeniu na dwunastnicy. Test na obecność Helicobacter pylori dał wynik silnie dodatni. Z wynikami poszedłem do internisty jednak nie mogłem otrzymać od niego zbyt wielu porad oraz informacji. Z racji tego iż lekarz nie wyglądał na osobę kompetentną pomyślałem, że poradzę się państwa.
Czy zestaw leków, które przepisał mi lekarz jest odpwiedni?

Amotaks Dis. 2xdziennie
Metronidazol Polpharma 0,25g 2xdziennie dwie dawki
Bioprazol 0,02g 2xdziennie przez 28 dni

Czy leki te mogę brać razem tzn. o tej samej godzinie?
I jakie są zalecenia żywieniowe podczas leczenia mojej dolegliwości?
Z góry państwu dziękuję.
napisał/a: Kbu 2010-12-18 13:43
Bioprazol bierz sobie rano na czczo. Antybiotyki bierz razem po lub w trakcie posiłku(spójrz na ulotki, może będzie napisane czy można w trakcie jedzenia).

Czy ten internista to Twój lekarz rodzinny? Jeśli tak, to proponuję go nie odwiedzać w przypadku takich dolegliwości. Jak się ma katar czy kaszel to tak, ale przy bardziej poważnych schorzeniach, jak Twoje, proponuję znaleźć specjalistę, tu akurat gastrolog.

Mi lekarz rodzinny zrobił sitko z całego przewodu pokarmowego i po źle przeprowadzonej eradykacji HP w maju, do dziś nie mogę się otrząsnać :(

Jeśli chodzi o dietę, to postaraj się unikać nadmiaru słodyczy, napojów gazowanych słodzonych, ostrych potraw, ciężkostrawnych, smażonych i chemicznie konserwowanych. Taką dietę na pewno wprowadź na cały okres leczenia. Potem możesz sobie na trochę więcej pozwolić, ale bez przesady. Kup sobie siemię lniane i popijaj codziennie rano, po wzięciu Bioprazolu.
napisał/a: Jarost1403 2010-12-18 15:23
Kbu dokładnie Ci to wszystko wyjaśnił. Ja bym tylko proponował jeszcze kategorycznie unikać surowych owoców i czerwonego barszczu. Pozdrawiam i pilnuj diety, bo to podstawa.
napisał/a: emys 2011-01-06 21:35
Zgadzam się z tą dietą! Ja leczę się na mocny refluks - na razie podejrzewany, bo na gastroskopię czekam. Dieta i tabletki pomogły i po ok. 2.5 tygodnia objawy całkowicie ustąpiły, ale po drodze były święta i że czułam się już dobrze, to poluzowałam dość mocno dietę i wszystko wróciło... Teraz mniej czasu zleciało zanim poczułam poprawę, ale dietę mam zamiar trzymać do końca kuracji.
napisał/a: Andzrej 2011-01-07 11:46
Na dolegliwosci ukladu pokarmowego warto postarac sie o olej z rokitnika i balsam kapucynski
napisał/a: Kbu 2011-01-07 17:06
Andzrej napisal(a):Na dolegliwosci ukladu pokarmowego warto postarac sie o olej z rokitnika i balsam kapucynski


Kolego, widzieliśmy już Twoje sugerowanie tych produktów, dziękujemy...ale pamiętaj, że nie ma jednego cudownego leku na wszystkie dolegliwości układu pokarmowego. Są różne choroby i różnie trzeba je leczyć. Proponuję najpierw się wyleczyć i potem, jeśli nie będzie przeciwwskazań, wdrożyć terapię ziołami. Póki co niech balsam czeka.
napisał/a: emys 2011-01-08 12:43
Co do olejów to tylko powiem, że moja koleżanka piła jakiś olej z dwóch ziół przy wrzodach dwunastnicy (polecone przez gastroenterologa) - ale było to lekarstwo że tak powiem pomocnicze.
napisał/a: shift 2011-01-08 13:48
Olej z rokitnika pomaga regenerować błony śluzowe a występują one w całym przewodzie pokarmowym. Można zapytać lekarza ale on raczej z lekami zmniejszającymi kwasy żołądkowe nie reaguje... a z antybiotykami to już nie mam pojęcia ;)
napisał/a: Tosinonakh 2011-01-27 22:11
Bardzo dziękuję wszystkim za cenne uwagi. Właśnie kończę ostatnia dawkę bioprazolu i mam nadzieję, że pozbyłem się już tego świństwa. Teraz chciałbym sprawdzić czy stan zapalny już minął i czy bakteria została wykurzona. Czy w takiej sytuacji tylko ponowna gastroskopia daje możliwość sprawdzenia tego czy też są jakieś inne sposoby weryfikacji?
napisał/a: mnk 2011-01-30 15:08
Tosinonakh mam pytanie, jakie dolegliwości miałaś wczesniej, przed leczeniem, a jak teraz się czujesz po tych antybiotykach? Pytam, bo czeka mnie niedługo gastroskopia i też podejrzewam wrzody. Co do Twojego pytania, z tego co wiem, to można zrobić badania na antygen Helicobakter P. w kale i w ten sposób sprawdzić skutecznosc leczenia. Nie wiem jednak na ile to badanie jest wiarygodne.