zdrętwiały fragment ręki pod gipsem

napisał/a: unblack 2011-01-13 22:15
Witam

Około 3,5 tygodnia temu złamałem kość promieniową w prawej ręce w nadgarstku z przemieszczeniem. Założono mi szynę gipsową-od strony zewnętrznej dłoni "rynienka" z gipsu, od spodu dłoni bandaż.
Mogę już bez większych problemów ruszać palcami, nie czuję bólu, ręka nie jest opuchnięta, mam czucie w palcach i są one ciepłe.
Dziś zacząłem odczuwać pieczenie skóry w okolicach nadgarstka. Próbowałem wcisnąć tam palec i skóra jest sucha, nie ma bąbli ani ran. Jednak wsuwając głębiej plaski trzonek widelca (nie miałem nic innego pod ręką) za nadgarstkiem, pod szyną gipsową czuję jakby odrętwiały połać ręki, przesuwając trzonek po skórze odczuwam bardzo nieprzyjemne uczucie odrętwiałej ręki. Odnoszę wrażenie jakby szyna dociskała mięśnie, skórę do kości i to powoduje odrętwienie.
Czy to normalne? Czy jest to groźne? Może należy zmienić gips?

Pozdrawiam
napisał/a: Pawel17 2011-01-14 16:02
Wydaje mi się że ten efekt ciepła jest spowodowany prz gips najlepiej iść z tym do lekarz i prawdo podobne go wymieni bo jest za ciasno podrawiam
napisał/a: ulna 2011-01-14 16:16
Witam
Jeśli jest to szyna to prawdopodobnie ją ściągasz do mycia, to mogło spowodować, że przy ubieraniu bandaż został zaciśnięty za mocno, inna opcja być może ręka była przez jakiś czas ustawiona tak, że był ucisk na to miejsce. Szyny zmieniać nie trzeba wystarczy poluzować bandaż (jeśli byłaby to opcja 1)
napisał/a: unblack 2011-01-15 16:46
Witam

Juz sie wyjasnilo co sie stalo.
To co dzialo sie pod gipsem-o czym pisalem w pierwszym poscie- jak sie okazalo po konsultacji z lekarzem, gips uciskal na nadgarstek, nadgarstek puchl i to powodowalo ucisk na nerw w nadgarstku(lekarz okreslil jaki to nerw byl-nie powtorze,nie pamietam) co skutkowalo uczuciem odretwienia. Z kolei pieczenie spowodowane bylo samym gipsem.
Zmienilem gips na usztywnienie Ortizip (z rozsuwanym zamkiem), dzieki temu moge troszke dac odpoczac rece i rozpinam do pewnego miejsca.
Teraz po zmianie czuje sie o wiele lepiej. Przy lekko rozpietym usztywnieniu czuje duzy komfort. Oczywiscie nie rozpinam go w okolicy nadgarstka zeby nie dochodzilo to przemieszczen etc.

Pozdrawiam:)