ZUM u dziecka po ribomunylu

napisał/a: agadiesner 2009-04-09 16:23
Bardzo proszę o odpowiedź czy moje dziecko, które bardzo często choruje i po ostatnim zapaleniu oskrzeli lekarka przepisała nam ribomunyl, (skończyliśmy właśnie trzeci tydzień) mogło złapać zapalenie układu moczowego właśnie po tej szczepionce. dodam ze córka ma 2 lata i pół roku temu przechodziła już zapalenie nerek z gorączką 40 stopni. obecnie też dostaje zastrzyki zinacef (3 narazie)i gorączka pojawia sie po kilku godzinach od podania syropu na temperature, choć czas po każdym syropie wydłuża sie do kolejnej gorączki. Jak długo tak wysoka temperatura będzie isę utrzymywać? proszę o odpowiedź na moje pytania
napisał/a: Peter 2009-04-10 09:08
Szczepionka nie wywołała infekcji w ukł. moczowym w dosłownym znaczeniu. Dziecko prawdopodobnie miało i ma bakterie (w drogach moczowych), które się uaktywniły.
Teraz jest zasadnicza sprawa - jeśli są to bakterie, które są w składzie szczepionki, to ok. Jeśli inne, to szczepionka osłabiła odporność (organizm musiał zacząć zwalczać elementy bakterii w szczepionce), co osłabiło organizm i te będące w ukł. moczowym się uaktywniły.
Dlatego ja polecam szczepionki po wykonaniu wymazów lub posiewów, aby zmniejszyć możliwość występowania takich reakcji. Poza tym nie uznaję (tak jak i antybiotyki) zalecać czy sugerować całkowicie "na ślepo", zwłaszcza, gdy mamy do czynienia z nawracającym procesem chorobowym (infekcje).
No i myślę, że oczywiste jest to, że lekarz kazał odstawić szczepionkę przynajmniej na czas antybiotyku.
Moja sugestia jest w ogóle taka - po antybiotyku zrobić posiew moczu, wymazy z nosa i gardła i dopiero na tej podstawie dobrać szczepionkę. Lekarz prowadzący może mieć inne zdanie, ale w państwa rękach jest zdrowie dziecka i warto rozważyć to, co napisałem.
Temperatura powinna spaść na ok 3-ci dzień. Jeśli nie, to konieczne jest zweryfikowanie skuteczności antybiotyku lub diagnozy przez lekarza.
napisał/a: agadiesner 2009-04-10 11:56
dziękuję za odpowiedź i mam kolejne pytanie. Mojej córce gorączka spada ale bardzo powoli i dzisiaj lekarz po 5 zastrzyku zinacef zmianil zastrzyki na biodacybę, ale nie mamy jeszcze wyników posiewu. Boję sie tego zastrzyku bo wyczytałam że mogą być bardzo dyże powikłania. Prosże wyrazić swoją opinie i powiedzieć czy powinnam dać dziecku dzisiaj ten zastrzyk
napisał/a: Peter 2009-04-10 12:10
O ile to możliwe proszę tą decyzję lekarza skonsultować z innym.
Ja osobiście nie poleciłbym takiego antybiotyku. dziecko jest zbyt małe na taki antybiotyk. On tylko i wyłącznie powinien być podawany w zagrożeniu życia.
Osobiście zmieniłbym na cefalosporynę III generacji lub ostatecznie Klacid dożylnie w warunkach szpitalnych.
napisał/a: agadiesner 2009-04-10 12:21
ale mnie pan wystraszył to proszę mi jeszcze powiedzieć czy może szię mojemu dziecku coś stac po tym zastrzyku
napisał/a: Peter 2009-04-10 12:28
Ja nie straszę, tylko taka jest moja opinia. Ulotkę pani przeczytała i to wystarczy.
Antybiotyk ten należy do antybiotyków z "ostatniego rzutu".
Powtarzam, przy standardowym leczeniu nie stosuje się takich antybiotyków. Jeśli temperatura spadła, można przecież zinacef kontynuować i poczekać na wyniki wymazu. Jeśli lekarz ma wątpliwości, to zmieniam na przykładowo Biotrakson i czekam na wyniki antybiotykogramu.
Powiem dosadnie, takie postępowanie to tak jakby zabijać muchę przy użyciu kija bejsbolowego.
napisał/a: agadiesner 2009-04-10 12:42
dziekuje za szybką odpowiedź, a ten lek Biotrakson jest na tą samą grupę bakterii co zinacef. Bo jeśłi tak to może lepiej od razu dać cefalosporynę III generacji . Prosze mi jeszcze powiedzieć jaką dawke dałby pan mojej córce która ma dwa lata i waży 12 kg, i czy mogłaby dostać dziś któryś z tych leków jeśłi rano dostała zinacef.
napisał/a: Peter 2009-04-10 13:37
Zinacef był prawidłowo przepisany. Nie uważam, by był nieskuteczny. Po 5 dawkach nastąpił spadek temperatury, więc efektywność jest. Nie wiem, dlaczego lekarz zdecydował o tak drastycznej zmianie.
Biotrakson ma podobne wskazania i skuteczność terapeutyczną, z tym że wykazuje pewną większą aktywność wobec pewnego typu bakterii beztlenowych i enterokoków, które dość często powodują stany zapalne ukł. moczowego. Biorąc to pod uwagę, można ewentualnie zmienić Zinacef na Biotrakson.
Dawka powinna wynosić 250 mg 2 razy co 12 godzin. I można go podać już wieczorem.
Najistotniejsze będą wyniki posiewu moczu.
napisał/a: agadiesner 2009-04-10 14:02
dziekuje za cierpliwość w moich pytaniach i jeszcze jedno pozwole sobie zdac, czy jeśli wieczorem dziecko dostałoby biotrakson a jutro wyniki z posiewu wskazywałyby na inną bakterie na którą ten lek nie działa to czy bedzie można znów zastosować inny lek
napisał/a: Peter 2009-04-10 14:19
Wręcz trzeba będzie lub dołączyć już wtedy z innej grupy.
Ale nie sądzę, aby to miało miejsce. Chyba, że mielibyśmy do czynienia z wyjątkowo opornym szczepem bakterii (np. szczep szpitalny).
djfafa
napisał/a: djfafa 2009-04-10 14:33
Co to za lekarze. Antybiotyk III rzutu w takim przypadku-masakra! Rada jak Petera-konsultowć to z innym lekarzem!!!
napisał/a: agadiesner 2009-04-10 14:33
pojadę do lekarza aby przepisał biotrakson, jutro może bedą wyniki z posiewu, ale męczy mnie jeszcze jedno, czy jezeli moje dziecko przedwczoraj przy gorączce 40,17 dostało na ciele(bardziej na brzuszku) plamek czerwonych, które wraz z gorączką zeszły to czy może to być objaw niewydolności nerek. pojechałyśmy wtedy do szpitala i pani nam powiedzieła ze to od gorączki, czy to jednak możliwe?