Konkurs - Bezpieczna jazda

napisał/a: joannab77 2012-03-13 19:40
1. Wez ze soba potrzebne dokumenty, upewnij się że masz opłacone OC
2. Sprawdz czy masz atankowany samochod i czy inne plyny sa ok
3. badź trzeźwym kierowcą
4. upewnij się ze leki które bierzesz nie maja wplywu na przebieg jazdy
5. lepiej zrezygnuj ze szpilek na rzecz butow na plaskim obcasie
6. jadac zachowuj bezpieczna odleglosc od samochodow przed toba
7. zima zadbaj o to zeby za nim ruszysz miec czyste wszystkie szyby i swiatla
8. miej ograniczone zaufanie do innych kierowcow, nawet jesli to ty masz pierwszenstwo
9. zawsze miej zapiete pasy i przypilnuj aby paszerowie tez je mieli zapiete
10. zawsze dostosuj swoja predkosc do panujacych warunkow atmosferycznych
napisał/a: Hetman84 2012-03-13 20:07
1.Przed wyruszeniem w podróż zaplanuj trasę przejazdu.

2.Upewnij się, że zabrałeś wszystkie potrzebne dokumenty (prawo jazdy, dowód rejestracyjny, ubezpieczenie OC).

3.W porze nocnej zaplanuj trasę tak, żebyś nie musiał się zatrzymywać.

4.Gdy ktoś sygnalizuje, że z twoim samochodem jest coś nie tak nie zatrzymuj się od razu. Znajdź bezpieczne miejsce np. parking przy stacji benzynowej i sprawdź co się stało.

5.Unikaj dróg mało uczęszczanych.

6.Przed wyruszeniem w podróż sprawdź swój samochód – poziom oleju, płynów i światła.

7.Sprawdź ważność ubezpieczenia – w ten sposób unikniesz kłopotów w razie kolizji.

8. Jeśli musisz się zatrzymać wybieraj parkingi uczęszczane, gdzie jest dużo ludzi – przy barach, restauracjach i stacjach benzynowych.

9.Nie zostawiaj samochodu z włączonym silnikiem lub kluczykami w stacyjce.

10. Wychodząc z samochodu upewnij się, że zamknąłeś szyby, drzwi i włączyłeś alarm.
kmadzia
napisał/a: kmadzia 2012-03-13 20:14
1. Dbaj o pojazd mechaniczny, by miał dobry stan techniczny.
2. Zawsze dobrze planuj trasę - z anwigacją bądź atlasem.
3. Niech alkohol Cię nie kusi - trzeźwym być kierowca musi.
4. Dzieci przewoź w fotelikach, a sam pasów nie unikaj.
5. Całą dobę, bez wahania, włączać masz światła mijania.
6. I z komórką skończ zabawę, chyba, że działasz z zestawem.
7. Zważaj na znaki drogowe - i poziome i pionowe.
8. Wiedz, że pieszo, na rowerze - każdy udział w ruchu bierze.
9. Kiedy zaś czujesz zmęczenie, przerwą daj sobie wytchnienie.
10. I choć może jeździsz sporo, to jeździj zawsze z pokorą.
napisał/a: Marylek19 2012-03-13 20:26
10 zasad bezpiecznej jazdy 1 .Bądź uważny! 2.Stosuj zasadę ograniczonego zaufania! 3.Ustąp pierwszeństwa! 4.Nie pędź! 5.Nie prowadź osłabiony! 6.Zapinaj pasy! 7.Nie przejeżdżaj na czerwonym świetle! 8.Prowadź precyzyjnie! 9.Rozluźnij się! 10.Nie śpij! Kierowca defensywny przede wszystkim kierowca odpowiedzialny,realistycznie oceniający własne możliwości.Kontroluje swoje emocje i jest tolerancyjny nie tylko wobec innych kierowców,ale także pieszych.Dostosowuje prędkość do warunków na drodze i do stanu swojego organizmu.Nie prowadzi pod wpływem alkoholu,leków czy narkotyków.Zapina pasy.Zachowuje bezpieczną odległość od pojazdu poprzedzającego.Jest uważny i przewidujący.Jeździ tak,aby chronić własne życie i nie być zagrożeniem dla innych.
napisał/a: Azraela 2012-03-13 21:55
Porady z innej bajki :)

1. „Wiosenne bzyczki”
Wiosna to czas kiedy „budzą się ze snu” motocykliści – po zimie warto sobie przypomnieć o tych dwukołowych pojazdach oraz jak nonszalancko zachowują się ich właściciele na drogach. Po długiej przerwie również ich umiejętności sprawnego manewrowania na drodze są jeszcze lekko uśpione. Częściej patrz w lusterka, zachowaj odpowiednie odstępy.

2. „Śliska sprawa”
Podczas jazdy unikaj gwałtownego hamowania na nawierzchni na której znajdują się różne oznaczenia na drodze – białe strzałki wyznaczające kierunek jazdy, pasy dla pieszych, pasy zmiany ruchu itp.– są one bardzo śliskie, gdy leży na nich piach, lub w deszczową pogodę kiedy woda rozpuszcza wszelkie oleje i smary znajdujące się na jezdni.

3. „Jechać czy nie jechać”
Jadąc w korku warto podjąć decyzję czy zdążę przejechać skrzyżowanie (czy też przejście dla pieszych) przed zmianą świateł – to nam pozwoli uniknąć stresujących sytuacji kiedy utkniesz na środku skrzyżowania, blokujesz ruch – kierowcy trąbią , nerwowo machają rękami i coś krzyczą. Można też za to dostać mandat.

4. „Zakupy w supermarkecie”
Jadąc pasem pomiędzy dwoma rzędami zaparkowanych samochodów, gdy przed tobą po prawej stronie znajduje się auto do którego ktoś pakuje zakupy do bagażnika i nagle odchodzi by odprowadzić wózek warto sprawdzić czy w aucie nie siedzi drugi użytkownik auta – kierowca który nagle ruszy by wyjechać z zatoczki parkingowej – gdy widzisz ludzi urzędujących koło samochodu warto spodziewać się nagłego ruchu i zwiększyć swoją czujność.

5. „Na ogonie”
Nigdy nie jedź bezpośrednio za dużą ciężarówką lub autobusem zwłaszcza na prawym pasie dwupasmowej jezdni. Zawsze warto wiedzieć co się dzieje na drodze przed tobą więc zachowaj odstęp tak by również jadące z naprzeciwka auta, też Cię widziały. Dzięki temu unikniesz niespodziewanego spotkania kiedy samochód z naprzeciwka będzie chciał skręcić w lewo, przecinając twój pas ruchu – po prostu widzi tylko autobus, nie wie, że jedziesz bezpośrednio za nim. Również warto pamiętać, że ciężarówki przewożą jakiś towar (deski, piach, żwir) i często potrafi z nich coś spaść i uszkodzić lakier lub szybę.

6. „Wiejskie atrakcje”
Warto pamiętać by zwiększyć czujność jadąc przez wieś. Na wsi ruch uliczny jest mniejszy i rolnicy bardziej beztrosko traktują drogi - niekiedy kierując wielkie maszyny mają ograniczone pole widzenia. Warto pamiętać również o zwierzętach które są mniej przyzwyczajone do samochodów i różnie potrafią na nie zareagować.

7. „Rażący najeźdźca”
Często w nocy zostajemy oślepieni przez samochód nadjeżdżający z naprzeciwka. Aby tego uniknąć, w momencie, gdy zbliża się samochód z naprzeciwka warto skupić wzrok na białej linii biegnącej wzdłuż prawej krawędzi twojego pasa ruchu. Pozwoli to na uniknięcie zjechania ze swojego pasa drogowego w wyniku oślepienia.

8. „Wyższa szkoła jazdy”
Jesteś na miesicie i koniecznie musisz gdzieś zaparkować - nie ma miejsc parkingowych. Widzisz, że są auta zaparkowane na chodniku ale jest bardzo wysoki krawężnik. Bez problemu powinno udać Ci się zaparkować auto wjeżdżając nim na chodnik tyłem pod lekkim kątem. Dzięki temu nie przytrzesz przednim zderzakiem który przeważnie jest niżej niż tylni.

9. „Pamięć absolutna”
Każdego dnia jedziesz tą samą drogą czy to do pracy, szkoły czy rodziny. Wszystkie znaki, przepisy ruchu znasz dosłownie na pamięć. I to właśnie może Cię zgubić. Warto jednak je nadal obserwować, kontrolować ponieważ nasi drogowcy lubią łatać, naprawiać nasze drogi i często na czas robót wprowadzają zmiany w ruchu drogowym.

10. „Trzecie oko”
Podczas podróży w nocy, przy mało sprzyjających warunkach atmosferycznych warto włączyć nawigację GPS – to nam pozwoli zobaczyć wszystko co znajduje się poza zasięgiem naszego wzroku. Np. podczas wyprzedzania możemy dostrzec czy za kilkaset metrów kiedy zaczniemy wykonywać manewr znajduje się jakiś zakręt czy też skrzyżowanie drogowe.
asbar
napisał/a: asbar 2012-03-13 22:39
10 porad bezpiecznej jazdy

1. Zakup najnowszą nawigację TomTom ( na bezpieczeństwu NIGDY się nie oszczędza)
2. Zaplanuj podróż, wprowadź dane do nawigacji
3. Zaopatrz się w zestaw słuchawkowy lub głośno mówiący, do swojego telefonu
4. Staraj się parkować i robić przerwy w całodobowych stacjach benzynowych
5. Nigdy o zmroku nie rób postojów na leśnych, nie oświetlonych parkingach.
6. Sprawdź stan techniczny pojazdu, czy płyny wszystkie są oraz czy jakaś żaróweczka się nie przepaliła, sprawdź ciśnienie w oponach
7. Przestrzegaj WSZYSTKICH znaków drogowych, przepisów ruchu drogowego
8. Mniej zawsze przy sobie trochę "wolnej" gotówki. Nigdy nic nie wiadomo czy nie będziesz potrzebował pomocy drogowej
9. Przestrzegaj komunikatów, wskazówek nawigacji
10. Nigdy się nie spiesz! Bo jak człowiek się spieszy to się diabeł cieszy!!
napisał/a: jac1968 2012-03-13 23:51
to krótko
1.Nie pij przed,w trakcie ewentualnie po możesz.Chodzi o alkohol.
2.Pasy podstawa tzn muszą być w aucie i najlepiej zapięte.
3.Przestrzegaj prędkości w terenie zabudowanym na pewno .Po za to już jak ty chcesz,ale nie jedź zbyt szybko.Zależnie od warunków na drodze i pogody.
4.Sprawdź auto u mechanika przed wyjazdem.
5.Wykup ubezpieczenie jeśli jedziesz za granicę.
6.Jesteś zmęczony stań i odpocznij Nie męcz innych swoją jazdą.
7.Skup się na drodze.Nie na kobiecie ,która siedzi obok .Jak prowadzi lepiej to niech ona prowadzi.
8.Miej z sobą mapę ,a najlepiej nawigację .Jak umiesz ją obsługiwać to nie zginiesz.
9.Zapasowe żarówki ,bo po ciemku daleko nie zajedziesz.
10.Telefon komórkowy przekaż żonie .Niech Cię niekusi rozmowa w trakcie ,bo możesz szybko wrócić z takiego wyjazdu i wcale to nie musi być powrót do domu.
Szerokiej drogi życzę po takich poradach.Dostosowałem się do nich i odpukać w niemalowane jeżdżę dużo i bez kłopotów.
napisał/a: seweryneczek 2012-03-14 10:07
krok
1
Zanim usiądziesz w samochodzie obejdź go do około i sprawdź czy wszystkie opony są dobrze napompowane. Sprawdź czy działają światła i kierunkowskazy.
krok
2
Zawsze zachowaj bezpieczną odległość. Nigdy zbytnio nie zbliżaj się do samochodu jadącego przed tobą. Postępuj zgodnie z zasadą by zachować odległość długości samochodu na każde 50km/h prędkości. Odległość tą pomnóż razy dwa lub trzy w niesprzyjających warunkach pogodowych (deszcz, śnieg, lód itp.).
krok
3
Uważaj na samochody wjeżdżające na twój pas ruchu z sąsiednich pasów. Zwracaj uwagę na ich kierunkowskazy. Pomimo, iż masz pierwszeństwo będąc na swoim pasie i samochód jadący obok powinien ci ustąpić, to musisz zachować ostrożność. Może się zdarzyć, że będziesz znajdować się w jego martwym punkcie i kierowca cię nie zauważy.
krok
4
Nie koncentruj się tylko nad tym, co znajduje się bezpośrednio przed tobą. Patrz też, co dzieje się dalej przed tobą, dzięki temu będziesz mieć więcej czasu na reakcję.
krok
5
Zawsze patrz w lusterka by aby się w pełni orientować, co dzieje się wokół ciebie. Zwracaj uwagę na lekkomyślnych kierowców.
krok
6
Jeżeli samochód jadący za tobą jest zbyt blisko zwiększ dystansu do samochodu, który jest przed tobą. Zachęcisz tym jadącego za tobą do wyprzedzenia cię, a jeżeli nie będzie to możliwe, to dodatkowa przestrzeń przed tobą umożliwi ci mniej gwałtowne hamowanie, co pozwoli komuś za tobą również bezpiecznie wyhamować, jeżeli zajdzie taka potrzeba.
krok
7
Ostrzegaj kierowcę, który jedzie za tobą - ty lepiej widzisz to, co dzieje się przed wami niż on. Używaj kierunkowskazów podczas omijania pieszych, rowerzystów czy dużych dziur w nawierzchni.
krok
8
Obserwuj, co dzieje się na chodnikach i przewiduj zachowania pieszych. Dzieci podczas zabawy mogą wybiec na ulicę bez ostrzeżenia, ludzie mogą wysiadać z pojazdów, jeżeli przy drodze znajduje się parking. Musisz być bardzo ostrożny i zwracać na to uwagę.
krok
9
Nie skręcaj nagle, beż wcześniejszego ostrzeżenia. Powinieneś wiedzieć gdzie chcesz skręcić i włączyć kierunkowskaz na tyle wcześnie by kierowca za tobą nie musiał hamować w ostatniej chwili. Pamiętaj, by po skręcie sprawdzić, czy kierunkowskaz się wyłączył.
krok
10
Jeżeli zbyt późno zorientujesz się, że masz skręcić to przejedź dalej i skręć na następnym skrzyżowaniu. Lepiej zawrócić niż stwarzać zagrożenie.


Jak bezpiecznie jeździć samochodem?
autor: Mat
oceń:
5/512345
[2 ocen]

Nieostrożna jazda samochodem
Co to znaczy jeździć bezpiecznie? Bezpiecznie jeździć to znaczy nie popełniać własnych błędów i przygotować się na błędy innych. Tylko w ten sposób można uniknąć wypadków drogowych. Oto kilka przydatnych wskazówek dotyczących bezpiecznej jazdy samochodem.


SkomentujOflaguj artykułDodaj do ulubionych

Artykuł stopień trudności: umiarkowane
krok
1
Zanim usiądziesz w samochodzie obejdź go do około i sprawdź czy wszystkie opony są dobrze napompowane. Sprawdź czy działają światła i kierunkowskazy.
krok
2
Zawsze zachowaj bezpieczną odległość. Nigdy zbytnio nie zbliżaj się do samochodu jadącego przed tobą. Postępuj zgodnie z zasadą by zachować odległość długości samochodu na każde 50km/h prędkości. Odległość tą pomnóż razy dwa lub trzy w niesprzyjających warunkach pogodowych (deszcz, śnieg, lód itp.).
krok
3
Uważaj na samochody wjeżdżające na twój pas ruchu z sąsiednich pasów. Zwracaj uwagę na ich kierunkowskazy. Pomimo, iż masz pierwszeństwo będąc na swoim pasie i samochód jadący obok powinien ci ustąpić, to musisz zachować ostrożność. Może się zdarzyć, że będziesz znajdować się w jego martwym punkcie i kierowca cię nie zauważy.
krok
4
Nie koncentruj się tylko nad tym, co znajduje się bezpośrednio przed tobą. Patrz też, co dzieje się dalej przed tobą, dzięki temu będziesz mieć więcej czasu na reakcję.
krok
5
Zawsze patrz w lusterka by aby się w pełni orientować, co dzieje się wokół ciebie. Zwracaj uwagę na lekkomyślnych kierowców.
krok
6
Jeżeli samochód jadący za tobą jest zbyt blisko zwiększ dystansu do samochodu, który jest przed tobą. Zachęcisz tym jadącego za tobą do wyprzedzenia cię, a jeżeli nie będzie to możliwe, to dodatkowa przestrzeń przed tobą umożliwi ci mniej gwałtowne hamowanie, co pozwoli komuś za tobą również bezpiecznie wyhamować, jeżeli zajdzie taka potrzeba.
krok
7
Ostrzegaj kierowcę, który jedzie za tobą - ty lepiej widzisz to, co dzieje się przed wami niż on. Używaj kierunkowskazów podczas omijania pieszych, rowerzystów czy dużych dziur w nawierzchni.
krok
8
Obserwuj, co dzieje się na chodnikach i przewiduj zachowania pieszych. Dzieci podczas zabawy mogą wybiec na ulicę bez ostrzeżenia, ludzie mogą wysiadać z pojazdów, jeżeli przy drodze znajduje się parking. Musisz być bardzo ostrożny i zwracać na to uwagę.
krok
9
Nie skręcaj nagle, beż wcześniejszego ostrzeżenia. Powinieneś wiedzieć gdzie chcesz skręcić i włączyć kierunkowskaz na tyle wcześnie by kierowca za tobą nie musiał hamować w ostatniej chwili. Pamiętaj, by po skręcie sprawdzić, czy kierunkowskaz się wyłączył.
krok
10
Jeżeli zbyt późno zorientujesz się, że masz skręcić to przejedź dalej i skręć na następnym skrzyżowaniu. Lepiej zawrócić niż stwarzać zagrożenie.
krok
11
Zwalniaj, gdy zbliżasz się do skrzyżowania, byś mógł swobodnie wyhamować, jeżeli okaże się to konieczne.
krok
12
Jeżeli wyjeżdżasz z bocznej drogi a samochód na głównej pokazuje kierunkowskaz nie wyjeżdżaj, dopóki nie zobaczysz, że zwalnia. Być może kierowca zapomniał wyłączyć kierunkowskaz lub włączył go przez przypadek. Lepiej poczekać chwilę dłużej i wyjechać bezpiecznie.
krok
13
Widzisz, że na skrzyżowaniu jest zielone światło, a ty masz do niego jeszcze kawałek zwolnij. W takiej sytuacji powinieneś założyć, że za chwilę włączy się czerwone.
krok
14
Przyspieszanie na pomarańczowym świetle może bardzo łatwo doprowadzić do kolizji, jeżeli nie zdążysz przejechać zanim inne samochody ruszą. Z tego powodu nigdy nie dodawaj gazu, gdy zobaczysz zmieniające się światło, spokojnie dojedź do skrzyżowania i poczekaj na zielone.
krok
15
Gdy zapala się zielone światło nie ruszaj jak oparzony, spójrz na przejście - bywa, że dzieci lub ludzie starsi nie zdążą przejść w czasie jednej zmiany świateł. Poczekaj spokojnie, aż zejdą z jezdni i dopiero ruszaj.
krok
16
Przyspieszaj stopniowo. Nie rozpędzaj się w sekundzie po zmianie światła, ponieważ samochód przed tobą może niespodziewanie zahamować i ty nie zdążysz wyhamować.
krok
17
Zwalniaj na skrzyżowaniach i staraj się przewidzieć, co będą robić inne samochody. Bierz pod uwagę to, że coś może nagle wyjechać z drogi podporządkowanej, lub kierowca przed tobą nagle skręci bez ostrzeżenia.
krok
18
Bądź bardzo ostrożny na nawrotkach i przed wjechaniem na rondo. Zwykle jest tak, że zamiast patrzeć na samochód przed nami, patrzymy na drogę i jak jest wolna to ruszamy - przyjmujemy, że skoro droga wolna to kierowca przed nami rusza. Jednak czasami kierowca się zagapi i nie ruszy, a czasami ruszy i gwałtownie zahamuje, bez przyczyny (zdarza się to niektórym, nawet jak mają wolną drogę). Jeśli się zagapisz to wjedziesz mu w tył.
krok
19
Zwolnij przed zakrętem i przyspieszaj stopniowo po jego minięciu.
krok
20
Zawsze stosuj się do znaków i oznaczeń drogowych.
krok
21
Nie zakładaj, że wszyscy przestrzegają przepisów i jedź ostrożnie. Jak wiesz, na drogach jest coraz więcej piratów i bardzo wiele niedoświadczonych kierowców.
Zawsze zwracaj uwagę, co dzieje się dookoła ciebie.
Zwalniaj, gdy nie masz pewności.
Pokazuj innym, co zamierzasz robić.
Jedź, gdy okoliczności są jasne.
Bądź uprzejmy.
napisał/a: mdm1979 2012-03-14 10:33
W miarę topniejącego śniegu i zachwytem pierwszych promieni wiosennego słońca coraz częściej będziemy wyjeżdzac za miasta w poszukiwaniu spokoju,beztroski i cudownych chwil na łonie natury.Często też oczarowani wysoką temperaturą nie tylko powietrza ale i związków partnerskich na chwilę zapominamy o świecie i jego wszystkich aspektach.
Aby w naszą podróż stała się bezpieczna a my mogli się oddac wiosennej przygodzie zapraszam wszystkich kierowców codziennych,kierowców niedzielnych,początkujących i zakochanych do przestrzegania kilku zasad,które sprawią że nasza przygoda odbędzie się bez zakłóceń.
1)akcja badawcza...Nawet jeśli jesteś znawcą koni to nie koniecznie znasz się i na tych mechanicznych zatem zaprowadź swojego rumaka do mechanika a ten niech sprawdzi czy Twój stary,ukochany i wysłużony samochód nadaje się do jazdy.Jeśli musi na chwilę zostac pod opieką lekarza maechanika zostaw go -to i dla jego i dla Twojego zdrowia!
2)akcja przygotowawcza...Jeśli twój rumak wypoczęty wrócił z odpoczynku w sanatorium mechanicznym a Ty sprawdziłeś czy wszystkie opłaty za niego uiściłeś możesz rozpocząac przygotowanie trasy.Jeśli tak jak ja nie jesteś właścicielem cudownej nawigacji,która bez przeszkód zaprowadzi Cię do celu przeproś swoją mapę samochodową i przejrzyj dokładnie trasę.Naucz się jej dzięki temu na drodze poczujesz się bezpieczniej i zamiast co chwilę zerkac na mapę w pełni swojego majestatu pojedziesz na wymarzoną majówkę.
3)akcja relaks...Przed wyprawą w poszukiwaniu przygody odpocznij i zrelaksuj się.Pamiętaj,że wtedy Twój umysł lepiej pracuje a Ty bezpieczniej dotrzesz do celu.
4)akcja startowa...Wreszcie nastał ten dzień.Twój wechikuł już spakowany dzielnie stoi na podjeździe i prezentuje swe wdzięki.Ty przygotowana do podróży,chcesz mu przyrównac klasą ale pamietaj,że szpilki są dobre na randkę.Do samochodu załóż wygodne obuwie,które nie będzie Ci utrudniało zmiany biegów czy jazdy.Wszak buzia Twa przepiękna przez szyby wypatruje a nóżki trenuj pod osłoną-tego i tak ten przystojniak z samochodu obok nie widzi.
5)akcja świetlna...Przed ruszeniem dostosuj fotel i lusterka tak abyś widziała wnich drogę.Pamietaj,że Ty jesteś piękna wiec lusterka w drodze nie służą do przeglądania.Sprawdź jeszcze światła i czy niezbędne dokumenty zabrałaś ze sobą.Jeśli wszystko już jest w porządku to zapinamy pasy,które nie koniecznie muszą pasowac do koloru Twoich oczu i wyruszamy w podróż rozpoczynakjąc kolejną akcję!
6)akcja na drodze..Jedź spokojnie i rozważnie.Nie jesteś przecież na wyścigach tylko jedziesz na urlop.A to czy dotrzesz tam 15 minut wcześniej czy później nie ma dla Ciebie znaczenia.Najważniejsze żebyś dotarła tam cała i zdrowa.
7)akcja zaufania...Pamiętaj,że na drodze oprócz miłych panów,którzy na skrzyżowaniach zerkają na Ciebie jeżdżą też kierowcy nieobliczalni.Nie ufaj im i nawet jeśli zielone światło pozwala Ci przejechac przez skrzyżowanie upewnij się czy jakiś pirat nie chce zabawic się Twoim kosztem i urządzic akcję z filmu "mistrz kierownicy ucieka" i przeciąc Ci drogę.
8)akcja spokój...Jeśli podróż trwa długo nie jedź na siłę.Zatrzymaj się na kawę lub wyjdź z samochodu i podelektuj się chwilą bycia samej z sobą.Twój rumak będzie ci wdzieczny bo pewnie zmęczył się i również chętnie odetchnie.
9)akcja znak...Znaki nie są tylko po to aby utrudnic nam życie albo sprawic by uliczny krajobraz stał się bardziej kolorowy.Znaki są po to by je przestrzegac.I co z tego,że na ulicy poza miastem masz ograniczenie do 50 km.Jedź tyle ile Ci znaki nakazuję,dzięki temu unikniesz nieprzyjemnych niespodzianek i nawet jeśli kawałek dalej zatrzyma Ci policja to nie po to by dac Ci mandat ale po to by porozmawiac z tak cudowną niewiastą jak Ty.Ja tak poznałam swojego męża więc pamiętaj,ze wszystko jest możliwe.
10)akcja droga...Droga jest po to by na nią patrzec i czytac znaki znajdujące się w jej pobliżu.Nawet jeśli mijasz sklep w którym wisi cudowna różowa sukienka nie zerkaj na nią.Jeśli jednak Twoja kobiecośc nie odpuszcza i musisz na nią popatrzec zatrzymaj się w dozwolonym miejscu i idź kup ją.Wiem,że jeśli jej nie kupisz całą drogę zamiast o drodze będziesz myślec o cudzie ze sklepowej witryny.
Te 10 punktów to tylko kropla w morzu bezpiecznej podróży.Pamiętaj jednak że absolutny zakaz dotyczy
-wsiadania do samochodu po nocnych baletach
-przewożnia dziecka bez fotelika
-szarżowania po drodze i używania rond jako karuzeli.To nie skrzyżowanie po którym możesz się kręcic w kółko.
-rozmawiania przez telefon.Jeśli masz zestaw głośnomówiący to pogadaj sobie pod warunkiem że Cię to nie rozprasza.
-pamiętaj,że w samochodzie musisz miec porządek.Zwykła butelka z wodą w trakcie wypadku moze zrobic Ci wielką krzywdę.A przecież nie chcesz aby napisano na Twoim nagrobku"Zabita przez wodę".Brzmi to tak samo smiesznie jak mordercze kartony,które zabiły Hankę z "M jak Miłośc".
-umaluj się przed podróżą.W tarkcie jazdy twój makijaż nie tylko nie bedzie idealny ale i może byc sprawcą wypadku.
Może niektóre z punktów wydają Ci się brutalne ale pamiętaj że jazda samochodem to nie zabawa.Tutaj musisz myślec!
Denise
napisał/a: Denise 2012-03-14 11:16
10 porad bezpiecznej podróży? To proste! Oto one:
1) Szminki, pudry, tusze i inne kobiece niezbędniki zostają w łazience! Wstaję 10 minut wcześniej, by zrobić pełny makijaż W DOMU!,
2) Buty- szpilki? Owszem, ale tylko w torbie na obuwie. A na stopach- lekkie adidaski,
3) Telefon bye, bye! Niech brzęczy w czasie jazdy, oddzwonię, gdy silnik zgaśnie;)
4) Korzystanie ze zmysłów- patrzeć nie tylko przed siebie, ale dookoła i w lusterko wsteczne!
5) Podczas dłuższej podróży- przyjemne pauzy z kubkiem gorącego espresso i babeczką z jagodami,
6) Ciuchy- ważna rzecz,- podobnie jak buty muszą być WYGODNE i absolutnie niekrępujące ruchów! Szczególną uwagę zwracam na ramiona i nogi,
7) Pasy- to konieczność o której chyba nikomu nie należy przypominać, bo wydaje się taka oczywista! Ale postanowiłam wspomnieć ją w soiwch punktach, bo wielu pasażerów na tylnych siedzeniach auta nie robi tego wcale, mimo, iż zamocowane są tam pasy bezpieczeństwa, a kierowca powinien dbać także o bezpieczeństwo osób, które wozi...
8) Szyby na błysk! Kiedy na szybie znajdują się jakieś okrychy, czuję się, jakbym patrzyła przez brudne okulary! Czyściuteńkie szyby, lusterka światała to nie tylko doskonała widoczność (zwłaszcza w przypadku kapryśnej pogody), ale też dobre samopoczucie,
9) Jedzenie i picie zabronione! Kiedy mam ochotę na kawę czy batonika staję na stacji beznyznowej i tam bez wyrzutów sumienia zaspakajam swój głód!,
10) Wyjedz wcześniej niż planowałaś- na drodze moga nas spotkac różne niemiłe niepodzianki: korki, zniszczona nawierzchnia, wypadek i zamknięcie drogi, sznur cxiężarówek przed nami itd... Dlatego zawsze staram się wyjechac z domu trochę wczesniej, by w razie komplikacji nie stresowac się niepotrzebnie, a potem niec pędzić na złamanie karku. A jeśli droga będzie "czytsa" i do celu trafię szybciej niż musiałam? Super- będzie czas na miłą pogawędkę z kolezanką...;)
napisał/a: poola01 2012-03-14 11:39
PORA RUSZAĆ ALE NAJPIERW...
1*Sprawdzić stan techniczny pojazdu i posiadanie obowiązkowego ubezpieczenia OC,a w przypadku podróży zagranicznej także „Zielonej Karty".
2*Zaplanuj trasę i czas przejazdu - wybieraj drogi główne, a unikaj jeżeli jest to możliwe dróg bocznych
3*Staraj się planować przejazd w godzinach dziennych, w nocy jest zła widoczność, jesteś zmęczona;)
4*Bądź wypoczęta prze drogą
5*Pamiętać o zapinaniu pasów bezpieczeństwa.
6*Zwolnij - kierowcy powinni regularnie zerkać na prędkościomierz w celu kontroli szybkości
7*Jadąc w długą trasę pamiętaj, że konieczne są postoje, które należy robić co 2-3 godziny.
8*Patrz na znaki - trzeba zawsze na nie patrzeć, jazda na pamięć jest niedopuszczalna.
9*Nie rozpraszaj się -unikaj korzystania z telefonów komórkowych,ograniczyć czynności takie jak regulowanie radia, nie należy też spożywać posiłków.
10*Opuszczając samochód weź ze sobą kluczyki oraz dokumenty pojazdu. Zawsze włączaj system alarmowy (jak go posiadasz;) )
NO TO W DROGĘ!!!!!!!!!:)
napisał/a: burcon 2012-03-14 11:45
Moje rady dotyczące bezpieczniej podróży samochodem ;]
1. Po pierwsze: Zapinajmy pasy! Wszyscy – pasażerowie też! Ratują nam życie w wypadku a przy kolizjach przytrzymują nas na miejscu.
2. Po drugie: Proponuję poruszać się środkowym pasem (oczywiście jeżeli jest to możliwe) jest on bardziej bezpieczny niż pasy skrajne (wszyscy wiemy, że lewy pas jest do szybkiej jazdy), służą one często do skręcania więc nie blokujesz innym zjazdu.
3. Po trzecie: Zwracaj uwagę na znaki. Powinny być naszymi przyjacielem gdyż mówią nam jak powinniśmy się zachować na drodze. Pamiętają o prędkości i informują o kolizjach na drodze. Pomagają nam dotrzeć bezpiecznie do celu.
4. Po czwarte: Prowokacja - nie dajmy się sprowokować! Z dnia na dzień przebywa coraz więcej samochodów, wśród nowych i doświadczonych kierowcach, zawsze znajdują się tacy, którzy gdzieś się śpieszą (przecinają drogę innym kierowcą, zmieniają szybko pas, podjeżdżają pod tył samochodu próbując wymusić aby zjechali bo jadą zbyt wolno). Pozwólmy im jechać przed nami (nie przyhamowujmy, nie ścigajmy się itp.). Nie wdając się w prowokację, unikniemy kolizji.
5. Po piąte: Zastanów się zanim przyspieszysz. Wszystkim nam się zdarza przyspieszać, zapytajmy sami siebie „Czy muszę jechać tak szybko?”, prędkość kusi ale warto dostosować się do przepisów aby zmniejszyć ryzyko spowodowania kolizji/wypadku.
6. Po szóste: Nie skaczmy po pasach. Kiedy energicznie zmieniamy pasy i prześlizgujemy się pomiędzy samochodami, możemy spowodować niebezpieczne sytuacje. Myśląc sobie, że wymijając jedziemy szybciej, często wręcz przeciwnie poruszamy się po prostu w poprzek jezdni.
7. Po siódme: Jazda w ciemności . W ciemności niektórzy widzą dużo gorzej dlatego musimy być czujni. Dużo łatwiej nie zauważyć, że ktoś hamuje lub przeoczyć znaki drogowe. Przy jeździe w ciemności musimy również polegać na innych naszych zmysłach. Jeśli jedziemy z pasażerami zaangażujmy ich do obserwacji tak aby mogli w razie niebezpieczeństwa nas ostrzec.
8. Po ósme: W nocy bądźmy czujni dwa razy bardziej. Podczas nocnej jazdy nie wszystko jest super widoczne, dlatego nasza czujność musi być zdwojona. Proponuję zmniejszyć prędkość i dostosować się do warunków panujących na drodze. Upewnijmy się, że wszyscy pasażerowie mają zapięte pasy i obserwujcie wspólnie drogę ale i pobocze (uważaj na rowerzystów i na pieszych).
9. Po dziewiąte: Uważajmy na pijanych kierowców. Trzymajmy się z daleka od kierowców, którzy jadą niejednostajnym tempem i nie jadą jednym pasem. W weekendy ludzie wracają z różnych przyjęć i często wsiadają po alkoholu za kierownicę. Dlatego trzymajmy odpowiednią odległość pomiędzy samochodami, dzięki temu będzie nam łatwiej zareagować na nieoczekiwane manewry. Jeżeli zauważycie pijanego kierowcę zawiadomcie policję!
10. Po dziesiąte: Dbajmy o nasze samochody i jazdę. Jazda poobijanym, porysowanym i w kiepskim stanie samochodem to sygnał dla innych, że ten kierowca miał wcześniej wypadek, stłuczki i jest to lekkomyślny kierowca. Dlatego powinniśmy dbać o swoje auta, regularnie sprawdzać poziom oleju w samochodzie, stan hamulców, oświetlenie, opony, płyn chłodniczy dzięki temu nasze samochody będą pracować prawidłowo. Ważna w jeździe jest również nawigacja! Aktualne mapy i przejrzysta nawigacja, to podstawa bezpiecznej jazdy.