Gronkowiec zlocisty MRSA

napisał/a: anula_on_line 2012-01-17 13:57
Czyli moge podawac codziennie wszystko?Olej z wątroby rekina,czosnek ,dicoflor,i imunoglucan?
napisał/a: Peter 2012-01-17 14:34
anula_on_line napisal(a):Czyli moge podawac codziennie wszystko?Olej z wątroby rekina,czosnek ,dicoflor,i imunoglucan?

Jak najbardziej tak, tylko nie wszystko w jednym podaniu, a podzielić na cały dzień :)
napisał/a: anula_on_line 2012-01-17 14:48
Serdecznie dziekuje;)Oczywiscie zastosuje sie do pana zalecen;)
napisał/a: moniawitek 2012-02-12 17:37
Zwracam się z prośbą o poradę do doktora Petera w sprawie gronkowca złocistego MRSA wykrytego na skórze u 5-letniego dziecka.
Zaniepokojona nawracającymi od 2 miesięcy jęczmieniami na oczach oraz ropnymi wypryskami na udach i pośladkach synka poszłam z nim do pediatry, która pobrała wymaz ze zmian na skórze. Kilka dni temu odebraliśmy wynik - Methicillin Resistant Staphylococcus aureus - szczep metycylinooporny - klinicznie oporny na wszystkie antybiotyki beta-laktamowe.
Oporny na: Ampicilin, Clindamycin, Erythromycin, Oxacillin, Penicilin
Wrażliwy na: Gentamicin, Linezolid, Teicoplanin, Trimeth/Sulfa, Vancomycin

Dziecko nie mialo kontaktu ze szpitalem od momentu narodzin.
Pediatra zasugerowała aby zaczekać z jakimkolwiek leczeniem, że może organizm sam "zwalczy" bakterię, zaś jeśli problemy będą nawracać zastosuje BISEPTOL, ponieważ reszta antybiotyków na które ten gronkowiec wykazuje wrażliwość jest dostępna tylko w warunkach szpitalnych.
Obecnie problemy z oczami ustąpiły ale na pośladkach pojawił się kolejny wyprysk. Pojawiają się też małe krostki i czerwone plamki na rączkach, ramionach, policzku.
Po przeczytaniu informacji nt. typu MRSA zamieszczonych na forum commed.pl poważnie się zaniepokoiłam i zastanawiam się czy pediatra miała rację czy też jak najszybciej należy podjąć leczenie antybiotykiem?I czy Biseptol faktycznie poradzi sobie z tym gronkowcem?
Doktorze proszę o Pana opinię i poradę. Pozdrawiam
napisał/a: Peter 2012-02-14 13:59
Odp. na PW
napisał/a: eko113 2012-03-22 12:09
Szanowny Panie Doktorze Peterze,

Zwracam się z ogromną prośbą o wskazówki do leczenia gronkowca złocistego.


mam ogromną prośbę o pomoc i wskazanie drogi do wyleczenia gronkowca złocistego. Pierwsze jego oznaki pojawiły się w grudniu 2011 pojawieniem się czyraka. Pojawił się jeden za chwilę drugi trzeci itd. Dostałam antybiotyk w ciemno bo było za późno na zrobienie wymazu - Augumentin ale nie zadziałał. Po chwili pojawiły się kolejne czyraki od razu zrobiłam wymaz z antybiogramem i wynik wskazał na obecność Staphulococcus aureus, wzrost b.obfity, szczep metycylinoodporny - oporny na m.in penicyliny. Nie mam teraz przed sobą wyników więc mogę tylko napisać wynik taki jaki pamiętam. Dostałam od lekarza internisty zgodnie z antybiogramem kolejny antybiotyk tym razem Rulid - brałam przez 10 dni 2 tabletki dziennie, Okazało się że niestety nie pomógł bo czyrak pojawił się zaraz po skończeniu antybiotykoterapii (dokładnie miesiąc od kuracji).
Nie wiem co powinnam dalej zrobić do jakiego lekarza się udać i jakie leczenie podjąć będę bardzo wdzięczna za wskazówki co powinnam dalej uczynić. Czyraki są już nie do zniesienia - ból okropny i nigdy nie wiadomo kiedy i gdzie pojawi się następny.

Pozdrawiam Serdecznie i z niecierpliwieniem czekam na pomocną odpowiedź.
napisał/a: Peter 2012-03-23 15:20
Niestety, ale muszę mieć dokładny antybiotykogram.
napisał/a: eko113 2012-03-23 18:43
Oczywiście przekazuję dokładnie informacje z antybiogramu:

Wynik badania: dodatni

Identyfikacja:
Staphulococcus aureus szczep metycylinooporny tzn. oporny na wszystkie antybiotyki betalaktamowe tj. penicyliny, penicyliny skojarzone z inhibitorami betalaktamazy, cefalosporyny i karbapenemy.
wzrost obfity
lekkowrażliwość
gentamycyna - S (wrażliwy)
lewofloksacyna - S (wrażliwy)
Erytromycyna - S (wrażliwy)
Klindamycyna - S (wrażliwy)
Trimetroprim / sulfametoksazol - s (Wrażliwy)
wymaz z czyraka.

Oprócz wymazu miałam zrobioną całą morfologię, cukier OB. Wszytskie wyniki krwi są prawidłowe i w normie.

Panie Doktorze czy jest w ogóle sens brania antybiotyku czy może skupić się na wzmocnieniu organizmu i oczyszczeniu krwi np. ziołami (wg specjalnych składników oczyszczających krew) i może sa też inne skuteczne metody na walkę z tym paskudztwem. Nie wiem już co robić i boję się kolejnych czyraków a osłabienie jakie towarzyszy mi już od grudnia nie pozwala mi normalnie funkcjonować. Dodatkowym obciążeniem jest temp. 37stopni która bardzo często mi ostatnio towarzyszy.

Bardzo proszę o jakieś wskazówki co powinnam robić.
napisał/a: Peter 2012-04-02 14:21
Odp. w dziale laryngolog. W przypadku trudności z uzyskaniem leki Nebcin (który byłby najskuteczniejszy w tym przypadku) można jeszcze rozpatrzyć podawanie Klindamycyny, ale w iniekcji, bo postać doustna może być za mało skuteczna.
napisał/a: alex6 2012-05-14 17:10
Dzień dobry Panie Doktorze,

Piszę w sprawie mojej 3-letniej córki. Kilka dni temu ukąsił ją komar w nóżkę w kilkunastu miejscach. Smarowałam jej maścią dla dzieci po ukąszeniu, lecz po 2 dniach zrobiły jej się z tego czyraki. Obecnie ma 16 dużych czyraków na tak małej nóżce. co wygląda przerażająco! Oczywiście od razu poszłam z nią do lekarza i poprosiłam o zrobienie wymazu. W wyniku wyszło, że ma gronkowca złocistego MRSA. Wrażliwy na:
Chloramphenicol
napisał/a: Peter 2012-05-15 09:35
Obecne leki są ok. Niestety, skuteczność tych leków określi czas.
Zasadniczo wymaz daje odpowiedź na to, czy jest obecny w organiźmie gronkowiec i czy aktualnie daje objawy chorobowe. Niestety MRSA rzadko występuje w otoczeniu, dziecko gdzieś się nim zaraziło.
Na czyraki spowodowane gronkowcem MRSA jest dobry antybiotyk Nebcin (w Polsce niezarejestrowany).
napisał/a: alex6 2012-05-17 17:37
Dziękuję Panie Doktorze za odpowiedź i jednocześnie proszę o kolejną.

Dzisiaj byłam z córką kontrolnie u pediatry, niestety było zastępstwo i od razu nowa pani doktor chciała zostawić ją na oddziale dziecięcym. Lecz po zadanym pytaniu jakie leki jej tam podadzą nie umiała nic odpowiedzieć, mimo że właśnie ona miała dyżur w szpitalu.. Jestem załamana tą służbą zdrowia, nie uzyskałam nawet informacji czy podawać dalej dziecku obecne leki.

Panie doktorze czy kontynuować podawanie leku Bioseptol? (Miałam podawać tylko przez 6 dni , lecz czy to nie za krótko?)
Przez ostatnie dni z czyraków wyszła ropa wraz z ciemną krwią, jednak bez rdzeni. Obecnie miejsca te ma przyciemnione, już nic z nich nie wychodzi, ale po dotknięciu czuć zgrubienie pod skórą.

Co dalej robić? Czy zgodzić się na szpitalne leczenie czy próbować zdobyć ten antybiotyk Nebcin? Szczerze powiem, że boję się podawać ciągle antybiotyków tak małemu dziecku, ale jeśli to konieczne, to chciałabym już tak skuteczny, żeby wyleczyć tego gronkowca. Obawiam się, że w szpitalu będą znowu kilku próbować..

Czy córka mogła się zarazić ode mnie i męża, bo też leczyliśmy się z gronkowca. U mnie w wyniku wymazu wyszedł gronkowiec S.aureus. Możliwe, żeby przekształcił się u córki w MRSA?

Czy udziela Pan prywatnych wizyt? Bo tak ciężko o dobrego lekarza..
Z góry dziękuję za odpowiedź.