Wynik rezonansu kolana

napisał/a: misiu12 2010-10-06 07:04
Posyłam wyniki rezonansu kolana prawego, 1.Co one oznaczają?
2. Czy to coś poważnego i będę musiał się poddać operacji czy wystarczy rehabilitacja?
3. Kiedy i czy wogóle mogę wrócic do uprawiania sportu?
Oto wyniki:
Badanie MR prawego stawu kolanowego wykonano w sekwencji SE/T1, PD FAT SAT w płaszczyznach strzałkowych, SE/T1, T2 FAT SAT w płaszczyznach czołowych oraz w płaszczyznach poprzecznych w sekwencjach SE/T2 FAT SAT. Grubość warstw 4 i 3 mm.
Bardzo drobne zmiany zwyrodnieniowe w obrebie rogów tylnych obu łąkotek.
Wiązadło krzyżowe przednie o nierownych obrysach, w całości pogrubione z obecnością podwyższonych sygnałów we wszystkich sekwencjach jak w przypadku zmian obrzękowych - obraz MR jak w przypadku uszkodzenia wiązadła z częściowym przerwaniem ciągłości.
Wiązadło krzyżowe tylne oraz wiązadła boczne kolana prawidłowe.
Rozległe zmiany podchrzęstne w obrębie kłykcia bocznego kości udowej.
Chrząstka stawowa bez patologicznych sygnałów.
Widoczne niewielkie przemieszczenie boczne rzepki - troczek rzepki przyśrodkowy w odcinku bliższym z obecnością drobnych pasmowatych zmian zwyrodnieniowych.
Chrząstka stawowa prawidłowa.
Wokny płyn z jamie stawowej w zachyłku za i nadrzepkowym.
Drobne zmiany zwyrodnieniowe w obrębie przyrzepkowego przyczepu ścięgna mięśnia czworogłowego uda.
Wiązadło rzepki prawidłowe.
napisał/a: ulna 2010-10-06 13:15
1. Oznaczają drobne zmiany w łękotce oraz więzadle krzyżowym bez większego znaczenia jeśli nie jesteś sportowcem zawodowym, oraz uszkodzenie troczka rzepki, które przy słabej głowie przyśrodkowej mięśnia czworogłowego będzie predysponować do zwichnięć rzepki
2. Wystarczy rehabilitacja
3. Wrócić do sportu można po maksymalnym wzmocnieniu głowy przyśrodkowej mięśnia czworogłowego, która ochroni Cię przed zwichnięciami, bez tego nawet nie próbuj wracać do sportu, chyba, że jest to dyscyplina mało dynamiczna i nie związana z licznymi rotacjami zewnętrznymi, oczywiście poza tym muszą ustąpić wszelkie dolegliwości bólowe
napisał/a: misiu12 2010-10-06 13:32
Dziękuje za odp.
napisał/a: misiu12 2010-10-08 16:20
Witam
Byłe, dzisiaj z wynikami rezonansu w klinice Sportu w Żorach, (wyniki przedstawiłem w pierwszym wątku). Lekarz prowadzący, który wysłał mnie na to badanie, po sprawdzeniu wyżej podanych wyników (opisu i zdjęć), stwierdził że wiązadło jest całkowicie zerwane i że pracownia w której robiłem rezonans prawdopodobnie się pomyliła (badanie robiłem w "Helimed" w Katowicach, stwierdził że trzeba zrobić rekonstrukcje operacyjnie (koszt 10 tyś za od zaraz, albo 1,5 roku czekać w kolejce z NFZ). Przypomnę jeszcze że jak wypisywał mi skierowanie na to badanie, to polecił mi właśnie tę placówkę, mówiąc że najlepiej i najbardziej wiarygodnie zrobią mi ten rezonans.w Z
związku z tym ma pytanie?
1.Czy aby ten lekarz powiedział mi prawdę, co konkretnie mi dolega?
Teraz mam mętlik w głowie, czy wystarczy rehabilitacja czy powinienem poddać się operacji?
napisał/a: ulna 2010-10-08 21:28
Z opisu, który został zamieszczony powyżej nie wynika że doszło do całkowitego uszkodzenia więzadła. To ewentualnie może być widać na zdjęciach, jeśli został dokonany błąd w opisie (jeśli ma Pan zdjęcia, a najlepiej plik w formie cyfrowej to może, Pan przesłać na moje pw) po za tym można też sprawdzić ten staw wykonując testy (jednak te może przeprowadzić tylko lekarz, nie idzie ich przeprowadzić samemu)
napisał/a: misiu12 2010-10-09 11:36
Niech mi Pan poda adres po podeśle zdjęcia,
napisał/a: robcook 2010-10-21 12:58
Witam
Proszę o opinie w sprawie mojego wyniku MR:
MR stawu kolanowego - procedura 88.94
MR: badanie mózgu/ pnia, kanału kręgowego, układu mięśniowo -szkieletowego - bez kontrastu
Opis:
Badanie stawu kolanowego lewego wykonano w sekwencjach SE Tl, STIR i dess, medic w płaszczyznach strzałkowych, poprzecznych i czołowych, w warstwach o grubości 4, 3 i 1,5 mm. Wzmożona ilość płynu. Ścięgno m.czworogłowego uda o zachowanej ciągłości włókien, o prawidłowym sygnale, nieco pogrubiałe. Więzadło właście i troczki rzepki prawidłowe. Więzadło poboczne strzałkowe prawidowe. Więzadło poboczne piszczelowe o zachowanej ciągłości włókien orozlanym podwyższonym sygnale-cechy częściowego uszkodzenia części głębokiej więzadła, nie można wykluczyć cech separacji łakotkowo-torebkowej. Więzadło krzyżowe przednie w części proksymalnej znacznie pogrubiałe o podwyższonym sygnale, nie można prześledzić ciągłości włókien w zakresie przyczepu udowego. Więzadło krzyżowe tylne prawidłowe. Łąkotka boczna prawidłowa. W zakresie rogu tylnego łakotki przyśrodkowej obecność szczeliny pęknięcia. Chrząstka stawowa o gładkich obrysach i prawidłowym sygnale. Struktury kostne o prawidłowym sygnale. Rzepka dwudzielna.

Lekarz który mnie prowadził oświadczył że może się nie obejść bez operacji. Ja bym chciał tego uniknąć. Po ostatniej konsultacji i łykaniu po raz wtóry Glugozaminy +okładach z wody(3min zimna +6min gorąca) ból na 2 lata ustasł. Teraz znów wrócił i nie chce odpuścić. O rehabilitacji nie wspomniał.
A teraz pytania:
1. O czym właściwie mówi mi ten wynik? Co oznacza?
2.Czy potrzebna jest w konsekwencji operacja czy rehabilitacja coś da? Czy zakup ortezy może pomóc?
3. Wcześniej uprawiałem sztuki walki czy mogę do tego później wrócić?-Od zawsze to kolano miałem słabsze przy bieganiu, już 10 lat temu mi to pierwszy raz dało znać po przebiegnięciu 15km.

Dziękuję z góry za opinię.
napisał/a: ulna 2010-10-21 16:27
Witam

1 wynik wskazuje na możliwość uszkodzenia przedniego więzadła krzyżowego oraz na uszkodzenie więzadła piszczelowego i uszkodzenie przytorebkowego łękotki + dodatkowe zmiany mogące wskazywać na przebyty niedawno uraz czy stan zapalny
2. Jeśli więzadło krzyżowe przednie zostało uszkodzone konieczna jest operacja, jeśli uszkodzone nie jest wskazana jest rehabilitacja, powinno obyć się bez zabiegów ze względu na dość dobre możliwości regeneracyjne tych struktur.
3. nie wskazany jest powrót do sportów walki, sporty mniej urazowe nie są przeciwwskazaniem po wyleczeniu
napisał/a: robcook 2010-10-21 19:29
Witam
Dziękuję za szybką odpowiedz. Nasuwa mi się jeszcze pytanie - skąd wiadomo że więzadło krzyżowe przednie zostało uszkodzone lub nie? Są to jakieś dodatkowe badania?
Pozdrawiam
napisał/a: ulna 2010-10-22 15:24
W zasadzie w 90% przypadków wystarczy dokładne badanie fizykalne w tym wykonanie testu szuflady przedniej i testu Leshmana. Badaniami uzupełniającymi w razie wątpliwości jest USG i MRI. Nie idzie tego sprawdzić samemu. Jedynie symptomami naprowadzającymi może być uczucie niestabilności kolana, czy powracające skręcenia stawu powstające bez istotnych sił. Jednak test objawy nie występują u wszystkich, często pacjent nawet nie wie o fakcie uszkodzenia więzadła.
napisał/a: kelso 2010-12-01 18:26
Witam, korzystając z tematu chciałbym przedstawić wyniki swojego rezonansu.

1. W tylnej części nasady piszczeli po stronie bocznej widoczne są rozlane obszary obrzęku szpiku kostnego.
2. Więzadło krzyżowe przednie znacznie pogrubiałe, o podwyższonym sygnale(obrzęk) i zatartych obrysach -- cechy częściowego uszkodzenia.
3. W Jamie centralnej stawu i zachylku zarzepkowym widoczny jest płyn.
4. Łękotki bez cech uszkodzenia.
5.Chrząstka stawowa rzepki i powierzchni rzepkowej kości udowej wykazuje nieco podwyższony sygnał.
6.W dole podkolanowym torbiel Backera 25mm
7. Ciało Hoffy o prawidłowym sygnale
8.Rozcięgno rzepkowo-udowe, rzepkowo-piszczelowe, krzyżowe tylne i poboczne o prawidłowym sygnale i przebiegu.

Proszę o opinię
napisał/a: ecli 2010-12-01 20:37
ulna napisałaś że samemu nie można sprawdzić czy więzadło jest zerwane, ja sama robię szufladę i napinając mięśnie również powoduje przemieszczanie się kości udowej względem piszczelowej, mam to nagrane na filmikach. Czy to napewno jest niestabilność?

https://www.youtube.com/watch?v=qm3tGIoaOa0

https://www.youtube.com/watch?v=FovJWpfi7IU