Sposoby na kaca

napisał/a: ZABCIA!!! 2007-12-09 07:07
na kaca jest dobra ciezka praca!!!!
aby uniknac kaca, nie pij dzien wczesniej!

ja nie pije raz mialam kaca to pomogl mi goracy rosolek z pieprzem!
napisał/a: ququXka 2007-12-10 12:03
Tradycyjnie po biesiadach w Polsce, już nad ranem, podawano tłuste potrawy - flaczki, bigos, rosół też. Nie wiem, jak to działa pod kątem biologii trawienia, ale działa :)
napisał/a: iwa_ch 2007-12-11 10:44
Rosołek a jak jestem bardzo zchorowana to lubie zjeść sobie lody a pozaty nic nie jem
napisał/a: gce 2007-12-11 20:01
Faktem jest, że po zakrapianej imprezie trzeba swoje odcierpieć, no chyba, że ktoś ma umiar i wie kiedy skończyć, żeby tego później nie żałować.
Dla mnie na pękającą rano głowę lekarstwem jest mocna parzona kawa...
napisał/a: Anuuula 2008-04-09 13:09
jak dla mnie na kaca najlepszy jest napój cytrynowy, pół szklanki wody i sok z całej cytrynki - nie wiem czy zdrowy, nigdy się nad tym nie zastanawiałam - ale na mnie działa! i to się liczy:)
nooo i oczywiście ogórkowa:D ale tą nie zawsze się ma po ręką
napisał/a: Patka2 2008-04-09 13:51
Ostatnio wyczytałam ale jeszcze nie sprawdzałam że na kaca jest bardzo dobra czerwona herbata.
napisał/a: nika81 2008-04-09 16:02
Patka, to prawda, najlepiej cały dzbanek
napisał/a: ~gość 2008-04-09 22:02
Anuuula napisal(a):jak dla mnie na kaca najlepszy jest napój cytrynowy, pół szklanki wody i sok z całej cytrynki - nie wiem czy zdrowy, nigdy się nad tym nie zastanawiałam - ale na mnie działa! i to się liczy:)
nooo i oczywiście ogórkowa:D ale tą nie zawsze się ma po ręką




tak tak, na biochemii miałam na drugim roku


jesli chodzi o medyczny punkt widzneia, to najlepszy na kaca jest kwas- kwasny napój najlepiej. On rozkłada aldechyd octowy...


Ból głowy powstaje na skutek podwyższenia się ciśnienia płynów w mózgu. Aldehyd octowy krąży bowiem nie tylko we krwi - jest dobrze rozpuszczalny w wodzie, wnika więc bezpośrednio do tkanek. Rozszerza naczynia włosowate tak, że wydalają one wodę - podobnie jak wyciskana gąbka. Człowiek zaczyna się pocić. Odwodnienie daje o sobie znać również wewnątrz organizmu, przede wszystkim w silnie ukrwionym mózgu. Ponieważ woda, która się tam uwolniła z komórek, nie znajduje ujścia, powstaje nadciśnienie, które odczuwamy jako ból głowy. Dużą zawartość aldehydu octowego w organizmie można nawet wyczuć węchem, jako zapach nie całkiem strawionego alkoholu.
napisał/a: sorrow 2008-04-09 22:37
Hmm... to zadziwiające... zawsze myśłałem, że to glukoza i fruktoza przyspiesza rozkład aldehydu. Mogłabyś mnie do jakiegos źródła odesłać? Substancje kwaśne np. sok z cytryny redukują tylko wolne rodniki, których przy przemianie alkoholu w aldehyd też przybywa.
napisał/a: ~gość 2008-04-10 08:53
króciutko: kac powstaje dlatego, że hamuje rozkład aldehydu octowego (który sie tworzy po spozyciu) poprzez blokowanie dehydrogenazy alkoholowej (enzymu rozkładajacego ów truciznę), przez co w organizmie zbiera się wysoce toksyczny aldehyd octowy


w walce najbardziej skuteczny jest: kwas acetylosalicylowy


farmaceutyki:Anty-Kac, Akac, 2KC, KC24, KC 24 Woman
Składniki tego typu preparatów, czyli kwasy bursztynowy i fumarowy, witaminy z grupy B, aminokwasy, cynk, kwas askorbinowy, glutaminian sodu, tryptofan, glukoza, L-cysteina, wpływają na zwiększenie efektywności i przyspieszenie przemian metabolicznych alkoholu. Nasilają one utlenianie toksycznego aldehydu octowego do niegroźnych dla organizmu dwutlenku węgla i wody. Środki te wspomagają również usuwanie szkodliwych wolnych rodników tlenowych. Z uwagi na szybkość wchłaniania alkoholu oraz czas jego przemiany, najefektywniejsze działanie tych środków uzyskuje się zażywając je w trakcie spożywania alkoholu, ale można je również stosować przed oraz po spożyciu aslkoholu.



po pierwsze...jesli cos zrozumiesz....


http://www.alkohol.net.pl/metabolizm-alkoholu



po drugie: www.poradnikmedyczny.pl

Kaca powoduje spożycie nadmiernej ilości alkoholu, czego efektem jest zatrucie organizmu nienaturalną dla niego substancją. Głównym składnikiem wszystkich napoi „wyskokowych” jest etanol (alkohol etylowy). Po przedostaniu się do krwiobiegu, wraz z krwią, bardzo szybko rozprzestrzenia się po całym ciele. Większość etanolu organizm przekształca w aldehyd octowy, następnie w kwas octowy, a na końcu w dwutlenek węgla. Powstający w tym procesie aldehyd octowy powoduje nudności i ból głowy, stąd uważa się go za główną przyczyną występowania kaca. Gdy pijemy, doświadczamy efektów działania etanolu, a dopiero potem, trzeźwiejąc – aldehydu octowego. Proces trzeźwienia oznacza, że alkohol rozkłada się do aldehydu, co z kolei zwiastuje kaca. Złe samopoczucie pojawia się jako okres przejściowy. Jest wynikiem oczekiwania organizmu na wydalenie szkodliwej dla niego substancji.
Znawcy tematu podkreślają, że przyczyną występowania niepożądanego stanu jest również silnie trujący metanol (alkohol metylowy) zawarty w śladowych ilościach we wszystkich rodzajach trunków. Nie wszystkie napoje alkoholowe zawierają go tyle samo, stąd liczy się nie tylko ilość, ale także jakość i rodzaj spożywanego alkoholu. Biorąc pod uwagę procentowy udział metanolu w alkoholach, najkorzystniejsza dla organizmu jest kolejność: spirytus, czysta wódka, wódki gatunkowe, whisky, koniak, wino.
W trakcie picia z organizmu wypłukiwane są ogromne ilości niezbędnych minerałów, głównie potas i magnez, co znacząco zaburza jego równowagę elektrolityczną. Przed alkoholową imprezą dobrym posunięciem będzie zaopatrzenie się w środki uzupełniające poziom elektrolitów w organizmie. Można je nabyć w aptekach, gdzie dostępne są w postaci tabletek do połykania lub musujących. Najlepsze będą kompleksowe, typu dwa w jednym, tzn. magnez plus potas. Skutecznie pokryją braki tych pierwiastków. Pomocne bywają także tabletki musujące wapna z witaminą C i napoje izotoniczne.
Uczucie słabości, zawroty głowy i trud w utrzymaniu równowagi, czyli nieodłączne elementy kaca są efektem zmniejszonej zawartości glukozy we krwi. W związku z tym, należy pamiętać o uzupełnieniu niedoboru cukrów.

Nie ma jednego skutecznego środka zapobiegającego lub leczącego ten przykry dla ciała i umysłu stan. Występowanie objawów nadmiernego spożycia alkoholu i stopień ich nasilenia jest sprawą niezwykle indywidualną, na którą wpływ mają uwarunkowania genetyczne. Czas potrzebny do całkowitego wyeliminowania alkoholu przez organizm jest u każdego człowieka inny. Zależy od wielu czynników charakteryzujących daną osobę: wieku, płci, kondycji fizycznej, stanu zdrowia, wydolności wątroby (odpowiedzialnej za metabolizm alkoholi).


Gdy kac jednak dopadnie:
• Uzupełnić cukier. W tym celu poleca się wypicie szklanki osłodzonej herbaty, zjedzenie dwóch łyżeczek cukru popitych szklanką soku pomidorowego (dodatkowy potas) lub marchwiowego. Można zjeść porcję miodu, dżemu lub słodkich winogron – zawarta w nich fruktoza ułatwi przetworzenie alkoholu przez organizm.
• Wypić coś kwaśnego: kefir, kwaśne mleko, wodę z ogórków. Zjeść kwaśną zupę: żurek, barszcz czerwony, kapuśniak.
• Napić się mocnej kawy z cytryną – metoda podobno powszechnie stosowana w dyplomacji, stąd określenie „na ambasadora”.
• Zjeść coś tłustego – rosół, jajecznicę.
• Zażyć dwie tabletki środka przeciwbólowego. Ze względu na szybszy efekt, poleca się formę musującą tego rodzaju środków (Alka-Prim, Alka - Seltzer).
• Uzupełniać płyny. Pić duże ilości soków i wody, najlepiej niegazowanej wody mineralnej.
• Sporządzić napój (tzw. sodówkę) według przepisu: do 100g wody dodać 50g octu i łyżeczkę sody oczyszczonej. Energicznie zamieszać i wypić, gdy zacznie się gwałtownie pienić.
• Ruszać się – wysiłek fizyczny jak najbardziej wskazany.
• Wziąć długą kąpiel i zimny prysznic.
• Stosować metodę „miękkiego wyjścia” – popijać baaaaaaardzo wolno i w dużych odstępach czasu schłodzone piwo.
napisał/a: ~gość 2008-04-14 14:34
słyszałam, że na kaca ponoć dobre piwo z duzą ilością z soku z cytryny :) Czy się sprawdza to nie wiem, bo nie próbowałam :)
napisał/a: kabat1 2008-04-16 01:52
Na kaca jest najlepszy klin tz: czym sie zatrułes tym sie lecz :) ale oczywiscie w ilosci odpowiedniej :)