Chcę kupić dobre wino

napisał/a: Dorota225 2010-11-22 23:12
rozumiem, również uważam, że warto chociaż te podstawy znać, jeśli nie w gronie najbliższych to w razie większego przyjęcia można chociażby zabłysnąć wiedzą ;)
napisał/a: kasiul1 2010-11-23 13:53
Muzyka - na pewno.:) Tak samo jak dobre towarzystwo, które skonsumuje z nami ową butelkę wina.
napisał/a: Lalunka 2010-11-23 15:49
Czy to prawda, że Carlo Rossi to wino z proszku? usłyszałam tak od koleżanki, która pracuje w branży gastronomicznej... ;/
napisał/a: emem 2010-11-23 17:15
z win polecam hiszpańskie, warto tylko sprawdzic, czy sa lane w Hiszpanii, jedne z lepszych to te z regionu Rioja :) jak beda miały taki napis, to na pewno oryginalne :)
napisał/a: Dorota225 2010-11-25 20:21
Lalunka napisal(a):Czy to prawda, że Carlo Rossi to wino z proszku? usłyszałam tak od koleżanki, która pracuje w branży gastronomicznej... ;/


nie mam pojęcia, wiem, ze istnieją takie wina, ale raczej sprzedawane jako proszek, w domu sobie wodą zalewasz i masz ;) nie sądzę, że ktoś produkowałby wino w proszku, zalewał wodą i butelkował, upierać się nie będę, bo się na tym nie znam, ale chyba w razie czego taka informacja powinna się znaleźć na butelce...
aż z ciekawości posprawdzałam moje wina w domu, co prawda nie mam carlo rossi akurat, ale chyba wszystkie są w porządku ;)
mala_s
napisał/a: mala_s 2010-11-26 07:25
Dorota225 napisal(a):nie mam pojęcia, wiem, ze istnieją takie wina, ale raczej sprzedawane jako proszek, w domu sobie wodą zalewasz i masz ;) nie sądzę, że ktoś produkowałby wino w proszku, zalewał wodą i butelkował, upierać się nie będę, bo się na tym nie znam, ale chyba w razie czego taka informacja powinna się znaleźć na butelce...
aż z ciekawości posprawdzałam moje wina w domu, co prawda nie mam carlo rossi akurat, ale chyba wszystkie są w porządku ;)


Carlo-Rosi to wino przemysłowe określenie z proszku oznacza po prostu produkcję wina na masową skale z użyciem środków chemicznych Większość win z tak zwanego nowego Świat czy Chile oraz Australii to wina powstające w doskonale wyposażonych laboratoriach chemicznych. Te, w przeciwieństwie do win jakościowych z Europy, nie podlegają systemowi klasyfikacji. Wina z Nowego Świata bazują na określonym szczepie winorośli, nie ma mowy o kontrolowanej nazwie pochodzenia. Te wina, uprawiane na setkach hektarów i robione z jednej odmiany winogron, są niezmienne w smaku, dzięki czemu są łatwo rozpoznawalne. Tak że nie do końca jest to wino z proszku ale np do uzyskania klarowności i koloru używa się substancji chemicznych aby maksymalnie przyspieszyć proces produkcji.
Co do oznaczeń tego na etykietach to według prawa unijnego jak i polskiego to jeśli zawartość substancji nie przekracza pewnych ustalonych progów to nie mus być o nich informacji na etykiecie co nie oznacza że ich niema. Wyjątkiem jest siarka o której informacja musi znajdować się w etykiecie.
Czy pić czy nie to każdego sprawa osobista. Faktem natomiast jest że nie da rady tradycyjnym sposobem wyprodukować wina w koszcie ok 2-5 $ za butelkę.
Po za tym tradycyjne Wino jest zmienne i kapryśne, dlatego nawet najznamienitsza i ciesząca się wielką renomą winnica, nie zawsze jest w stanie wyprodukować wino tak samo dobre. A w produkcji przemysłowej zawsze mamy ten sam smak i zapach i do tego niską cenę. To zasługa kreatywności winiarzy z Nowego Świata.
Co potwierdza tylko znanie powiedzenie nie ma na Świecie rzeczy dobrych i tanich w taniości zawsze jest jakiś haczyk i niedoróbka. Takie prawie - co dla jednych robi różnicę natomiast dla innych w ogóle.
Przykładem rozwiązań marketingowych na te czasy może być winiarska firma Bronco z Kalifornii, która w 2002 roku zabłysnęła na degustacji wśród osób nie znających się na winach, winem Chardonnay Charles Shaw kosztującym jedynie dwa dolary. Smakowo wino to przebiło wina znane i cenione w branży.
Ale wina takie jak dla mnie winami nazywać się nie powinny bo przypominają one sok malinowy z biedronki który z malinami wspólnego ma tylko nazwę i smak a w składzie nie ma malin w ogóle.
napisał/a: Dorota225 2010-11-26 21:18
dobrze wiedzieć, po czym w takim razie rozpoznać wina nie "z proszku"? cena? smak?
napisał/a: konefk 2010-11-27 11:36
...etykieta? :)
mala_s
napisał/a: mala_s 2010-11-27 20:45
Dorota225 napisal(a):dobrze wiedzieć, po czym w takim razie rozpoznać wina nie "z proszku"? cena? smak?


I w tym właśnie jest problem ?
Jeśli chodzi o wina europejskie czy niektóre Kalifornijskie to jeśli znamy wymogi dotyczące etykiet win jakościowych dla danego kraju to zawsze rozpoznamy wino wykonane masowo a tradycyjnie.

Od razu Powiem niska cena nie oznacza że mamy do czynienia ze złym winem.
Być może to mniej znany producent. Tak że w żadnym wypadku nie należny sugerować się ceną. A i napis że wino zawiera siarczany też nie oznacza że jest ono od razu sztuczne . Wypalanie ( w przenośni ) beczek do wina z użyciem siarki to tradycyjna metoda produkcji zapobiegająca zepsuciu się wina.

Do oznaczeń obowiązkowych zaliczymy:
- nazwę wina,
- nazwę producenta,
- rocznik zbiorów,
- zawartość alkoholu,
- objętość wina,
- miejsce produkcji (miasto, wieś), kraj pochodzenia.

Z kolei do oznaczeń nieobowiązkowych zaliczyć można:
- szczep winorośli,
- region,
- typ wina (wytrawne, słodkie, itd.)
- nazwa posiadłości,
- przyznane medale i nagrody,

System klasyfikacji win nie gwarantuje jakości wina. Oznacza tylko to, że wino zostało wyprodukowane zgodnie z normami dla danej klasyfikacji. Najlepszą gwarancją jakości wina jest znany, zaufany producent lub najlepiej zaufany sprzedawca.

Klasyfikacja win niemieckich:

QmP (Qualitatswein mit pradikat) – wina najlepsze jakościowo, podczas ich produkcji zakazana jest fermentacja przy użyciu cukru. Ta kategoria podlega rygorystycznej i obowiązkowej kontroli jakościowej gron, fermentacji oraz końcowego produktu. Tego typu wina dzielą się sześć kategorii pod względem dojrzałości gron:
a) Kabinett – produkcja wina odbywa się wyłącznie z w pełni dojrzałych winogron,
b) Spatlese – wino produkowane z gron zebranych najwcześniej tydzień po oficjalnym rozpoczęciu winobrania,
c) Auslese – produkcja odbywa się wyłącznie ze zdrowych, pojedynczo zbieranych gron,
d) Beerenauslese – produkcja wina odbywa się z przejrzałych gron, na których rozwinęła ssię tzw. Szlachetna pleśń,
a) Trockenbeerenauslese – wino wytwarzane z pojedynczych wysuszonych gron na krzewach, na których miała możliwość wykształcić się szlachetna pleśń,
b) Eiswain – wino produkowane z gron zamarzniętych na krzewach.

QbA (Qualitatswein bestimmte Anbaugebiete) - wino jakościowe, proces produkcji oraz grona są poddawane obowiązkowej kontroli jakościowej,

Landwein - wino regionalne, niewiele choć lepsze od produktu stołowego, jego produkcja odbywa się tylko w regionach: Bayern, Mosel, Neckar, Obeehein, Rehin.

Tafelwein – wino stołowe, nie podlega systemowej kontroli,


- etykieta wina niemieckiego -



1 – nazwa winnicy

2 – producent

3 – rocznik zbioru winogron

4 – stopień dojrzałości zbieranych

winogron lub niekiedy zawartość cukru

5 – region winiarski

6 – nazwa szczepu winogron

7 – kraj pochodzenia

8 – oznaczenie jakościowe

9 – z tłumaczenia: zawiera siarczyny

10 – zawartość alkoholu

11 – objętość

Klasyfikacja win francuskich:

AOC (Apellation de Origine Controlee) – wina z zastrzeżoną nazwą, o kontrolowanym pochodzeniu. Klasa AOC – daje gwarancję dotyczącą pięciu płaszczyzn produkcji win:
a) Strefa produkcji – określona geograficznie w obrębie regionu winiarskiego, stosownie do tradycji i z uwzględnieniem czynników glebowych związanych z siedliskiem,
b) Szczepy winorośli – te które dają najlepsze wina w warunkach danego regionu i określonego klimatu,
c) Wydajność z hektara – ustalone są sposoby upraw, pielęgnacja winnicy, a przede wszystkim maksymalna wydajność z hektara,
d) Minimalna zawartość alkoholu z wykluczeniem dodatku cukru,
e) Przebieg procesu wiwifikacji, ze szczególnym uwzględnieniem metod tradycyjnych,

VDQS (Vin Delimite de Qualte Superieure) – wina wyższej jakości z określonego obszaru,

Win de Pays – wino stołowe o wskazanym miejscu pochodzenia , obszar upraw i lokalne szczepy są ściśle określone,

Vin de Table – obowiązkowe wskazanie zawartości alkoholu, wino może być mieszanką różnych producentów,


- etykieta wina francuskiego -



1 – nazwa winnicy

2 – najwyższa klasa jakości win Bordeaux

3 – rocznik zbioru winogron

4 – pierwsze wino tego rodzaju z danej winnicy

5 – butelkowanie

6 – zawartość alkoholu

7 – objętość

Klasyfikacja win włoskich:

DOCG (Denominazione di Origine Controllata e Garantita) – najwyższa jakość win włoskich, wino musi spełniać zaostrzone kryteria klasyfikacji DOC, a oprócz tego pozytywnie przejść degustację komisyjną.

DOC (Denominazione di Origine Controllata) – ta klasa została uznana jako włoski odpowiednik francuskiej klasy AOC. Ściśle określone metody upraw winorośli, wydajności z hektara oraz obszaru pochodzenia, pozwalając tym samym na zachowanie specyficznego charakteru danego regionów Włoch zależnego od gleby, czy też klimatu.

IGT (Indicazione di Geografica Tipica) – wina stołowe podlegające uprawie w danych regionach. W tej klasie czasem można znaleźć wina dorównujące winom klasy DOC, lecz producenci chcąc eksperymentować ze szczepami oraz podczas samej produkcji wina nie chcą przestrzegać norm jakie obowiązują w wyższych klasach.

VdT (Vini da Tavola) – najprostsze wina podstawowe, choć często potrafiące sprawić przyjemność. Produkcja miała miejsce na terytorium Włoch – brak innych kryteriów.


- etykieta wina włoskiego -



1 – nazwa wina

2 – producent

3 – region pochodzenia

4 – rocznik zbioru winogron

5 – klasa jakości (IGT)

6 – kraj pochodzenia

7 – objętość

8 - zawartość alkoholu

9 – z tłumaczenia: zawiera siarczyny

Klasyfikacja win hiszpańskich:

DOCA (Denominacion de Origen Calificada) – wina najwyższej jakości, są odpowiednikiem włoskiej kategorii DOCG. Jak do tej pory tylko jeden hiszpański region ma prawo używać tego oznaczenia – jest to Rioja.

DO (Denominación de Origen) – wina jakościowe, ta klasa jest odpowiednikiem francuskiego AOC, proces produkcji wina podlega ścisłej kontroli,

VdT (Vino de Tierra) – wina regionalne, pochodzące z dużych regionów, producenci muszą przestrzegać głównych sposobów produkcji. To odpowiednik francuskiej klasy Vin de Pays,

VC (Vino Comarcal) – wina regionalne niższej klasy niż VdT, z zaznaczeniem pochodzenia,

VdM (Vino de Mesa – wino stołowe – brak ograniczeń produkcyjnych.


Klasyfikacja win hiszpańskich - dojrzewanie:

Reserva Especial – specjalne wydanie wina rezerwa, starzona w beczkach jak normalna reserva, natomiast zrobiona ze specjalnie wyselekcjonowanych gron,

Gran Reserva – starzona w beczkach, w przypadku win białych oraz różowych 4 lata w beczce z czego 6 miesięcy w butelce, w przypadku win czerwonych 2 lata w beczce i 3 miesiące w butelce,

Reserva – wina dojrzewają w beczkach, w przypadku win białych i różowych 2 lata w butelce z czego 6 miesięcy w beczce, z kolei wina czerwone 1 rok w beczce i 2 lata w butelce,

Crianza – wino dojrzewa 1 rok w beczce i 6 miesięcy w butelce,

Roble – wino dojrzewa w beczce, natomiast w okresie znacznie krótszym niż wymagany dla win Crianza (poniżej 1 roku),

Joven – są to młode wina, które nie zostają przeznaczone do dojrzewania w beczce.


- etykieta wina hiszpańskiego -



1 – nazwa wina

2 – region

3 – klasa jakości (DOC)

4 – rocznik zbioru winogron

5 – butelkowanie

6 – zawartość alkoholu

7 – kraj pochodzenia

8 – objętość

Klasyfikacja win portugalskich:

DOC (Denominacao de Origem Controlada) – najwyższa klasa win portugalskich, produkcja odbywa się w ściśle określonych ramach zaczynając od konkretnego regionu przez odpowiedni rodzaj gleby, szczepu winorośli, proces produkcji, czas leżakowania, czy zawartość alkoholu, jest odpowiednikiem włoskiego DOC, hiszpańskiego DO, francuskiego AOC, niemieckiego QbA.

IPR (Indicao de Proveniencia Regulamentada) – wino jakościowe, odpowiednik francuskiej klasy VDQS, jest 5 letnim okresem przejściowym do klasy DOC (mimo iż wino posiada dobre właściwości smakowe, to musi jeszcze utrzymać je w tym okresie). Wina ze ściśle kontrolowanym procesem produkcyjnym.

VR (Vinho Regional) – wina regionalne, odpowiednik francuskiej klasy Vin de pays. Tak określa się wina, które powstały z innych odmian winorośli niż te określone w przepisach, bądź te ż w przypadku kiedy winnica leży poza regionem DOC.

VdM (Vinho de Mesa) – najprostsze wina stołowe, brak wytycznych w procesie produkcji wina.


- etykieta wina portugalskiego -



1 – producent

2 – oznaczenie (ilu letnie)

3 – beczkowane 10 lat

4 – butelkowanie

5 – zawartość alkoholu

6 – objętość
mala_s
napisał/a: mala_s 2010-11-27 20:45
- etykieta wina kalifornijskiego -



1 – producent

2 – nazwa winnicy

3 – nazwa szczepu winogron

4 – rocznik zbioru winogron

5 – region

6 – kraj pochodzenia

7 – fermentacja w dębowych beczkach

8 – butelkowanie

9 – objętość

10 – zawartość alkoholu

DOBRE RADY
Warto wiedzieć jakie inne oznaczenia mogą występować na etykiecie, które często mogą wprowadzić w błąd:

Rok na etykiecie oznacza rok, w którym zbierano winogrona, a nie rocznik butelkowania wina.

Butelkowanie wina u producenta, w przypadku Francji na etykiecie znajdziemy napis „MISE EN BOUTELLE(S) QU CHATEAU”, w przypadku Niemiec będzie to „GUTSABFULLUNG”, w przypadku win angielskich „ESTATE BOTTLED” lub „GROWN, PRODUCED END BOTTLED”.

Superieur – nie oznacza wina wyjątkowego, to francuskie wyrażenie, jak również jego włoski odpowiednik oznacza po prostu trochę wyższą zawartość alkoholu,

Grand Vin – w przypadku win z Bordeaux oznacza to, że mamy do czynienia z pierwszym winem danej winnicy, a nie winem z wysokiej półki,

Reserve – często wprowadza w błąd. W niektórych regionach np. Rioja w Hiszpanii oznacza to dłuższe niż standardowe dojrzewanie (leżakowanie) w dębowych beczkach. W innych regionach nie ma to większego lub żadnego znaczenia,

Classic, Special, Limited Recease – lub podobne frazy w innych językach” – jest to zabieg czysto marketingowy służący podkreśleniu wyjątkowości wina.


Można z góry założyć, że im mniej informacji o winie znajduje się na etykiecie, to producent chce przed nami jak najwięcej ukryć, co z kolei skłania nas do myślenia, że produkt w pewien sposób może być wybrakowany albo nie najlepszej jakości - niestety wielokrotnie się to sprawdza.
napisał/a: Dorota225 2010-11-30 22:13
konefk napisal(a):...etykieta? :)


no właśnie o to pytam, bo na moich etykietach nic dziwnego nie widzę ;)
zaraz się zagłębię w instrukcję :P
fjona
napisał/a: fjona 2010-12-01 11:58
ja uważam, że żeby kupić dobre wino powinno się mieć przewodnik - jak ten polecany na stronie Klubu Miłośników Dobrej Herbaty - http://www.klub.dilmah.pl/blog/entry/byc-jak-marek-bienczyk-chocby-przez-chwile/