Biopsja mięśnia

napisał/a: BLACKberry 2009-12-03 00:32
Witam dostałam dzisiaj skierowanie od neurologa do szpitala na różne badania jednym z nich ma być biopsja mięśnia jak to badanie wygląda z ilu miejsc pobierają jak duży wycinek i czy to boli?
napisał/a: xxyz 2009-12-03 16:39
Czy to był neurolog - specjalista od chorob mięśni? Jeśli nie, to przed podjeciem decyzji o biopsji koniecznie się do takiego wybierz ( Poradnia chorob mieśni na Banacha w Warszawie). "Zwykli" neurolodzy niewiele mają pojęcia o chorobach mięśni i często nadużywają tych badan. Dowiedz sie dokladnie w jakim celu i kierunku ma byc wykonana ta biopsja.
Biopsja mięśnia to taki maly zabieg operacyjny, chirurg w znieczuleniu miejscowym pobiera skalpelem kawaleczek mieśnia do badania. Nie boli, ale jest to mocno inwazyjne badanie i moze byc wykonywane z powodu sciśle określonych wskazań, po wykonaniu innych badan mniej inwazyjnych ( np. CK, EMG).
Jeśli sie zdecydujesz na biopsje to tylko w szpitalu Banacha w Warszawie, gdzie indziej naprawde nie ma sensu! Do ustalenia wskazań, pobrania i oceny mięśnia potrzebne jest doświadczenie, które w Polsce maja tylko w Warszawie.
napisał/a: BLACKberry 2009-12-04 14:46
Ja jestem z Poznania nie wiem czy to jest specjalista neurolog od mięśni ale moje wyniki badań nie są jednoznaczne były robione rok temu i do niczego wówczas nie doszli, uczęszczam na rehabilitację i zabiegi no ale problem nie zniknął dlatego lekarz chce mnie położyć na ponowne badania bardziej szczegółowe bodajże w kierunku miastenii mogę zamieścić poprzednie wyniki jeżeli to by coś dało raczej nie wybiorę się do Warszawy. Badanie MR kręgosłupa szyjnego wykonane w obrazach T1 i T2 zależnych wykazuje boczne skrzywienie w stronę prawą, spłycenie fizjologicznej lordozy oraz zaostrzenie przednich krawędzi trzonów na poziomie C5-C6. Na odcinku C3-C7 centralne uwypuklenie tarczek m-k nieznacznie uciskające przednią ścianę worka oponowego na poziomach C4-C5 i C5-C6.
Badanie MR kręgosłupa piersiowego wykonane w obrazach Y1 i T2 zależnych wykazuje wklęsły zarys blaszek granicznych trzonów kręgów Th10 do L2 oraz zaostrzenie przednich krawędzi trzonów w dolnym odc. piersiowym i na pograniczu piersiowo-lędźwiowym, a głowa bez zmian. A w lędźwiowym zwężenie przestrzeni międzykręgowej na poziomie L5-S1 Bez zmian ogniskowych we wszystkich badaniach Rezonansem.EMG: Podsumowanie : W emg odprowadzonym z m.tib.ant.dext. i sin. i z m.gastrocnemius dext. jak i m.ext dig.sin. Objawy wzmożonego napięcia mięśniowego. Zmiany w przewodnictwie włókien ruchowych korzenie brzusznych L5-S1 po stronie lewej. Zmiany w przewodnictwie włókien ruchowych korzeni brzusznych C5-C7 po stronie lewej. W badaniu emg stwierdza się zmiany neurogenne o znacznym stopniu nasilenia z przewagą po ww badanych mięśniach lkd. Zmiany w przewodnictwie włókien ruchowych obwodowo nn.tib. , n.per.sin. oraz n.uln.sin.
Obecnie uczęszczam na rehabilitację ale nadal trzęsie mi się noga podczas ćw. Pojawia się sztywność podczas chodu w okolicy palców u stopy i ból, który promieniuje do kostki . Pojawiają się też dziwne impulsy w różnych częściach ciała, takie jakby skurcze mięśni które widać, i lewa powieka trochę opada i pogorszył mi się wzrok w tym oku. Najgorsza jest męczliwość mięśni podczas chodzenia i stania.No i ręka jeszcze 4 i 5 palec wygięte do tyłu i przymknięte trochę wcześniej to cierpły i bolała ręka teraz jest lepiej ale i tak się szybciej męczy wszystko właściwe tyczy się lewej str ciała ale męczliwość w obu nogach. W ogóle mój przypadek jest dziwny pisałam już post o tym wcześniej to był mój 1 post wypisałam tam bardzo szczegółowo co i jak.
napisał/a: BLACKberry 2009-12-04 14:47
Co to jest za badanie CK bo pierwsze słyszę
napisał/a: xxyz 2009-12-04 16:20
Przeczytalam Twoj opis dolegliwosci, rzecyzwiscie torche tego jest. A masz dane z samego badania neurologicznego? A zwlaszcza, jakie są odruchy ( są oslabione? symetryczne? ), czy występują objawy patologiczne ? ( Babinski, Rossolimo). Jeśli masz caly opis badania neurologicznego to zamieść.
CK to kinaza kreatynowa - badanie w kierunku uszkodzenia mięsni. Proste i tanie badanie z surowicy krwi.
napisał/a: BLACKberry 2009-12-04 16:39
Nie mam wyników z tych badań bo je robi lekarz podczas wizyty ale raczej te objawy się nie pojawiają przy podnoszeniu tej słabszej lewej nogi nie podniosę ja wysoko ani długo nie utrzymam bo się trzęsie i słabnie tak samo przy podniesionych i zgiętych nogach to lewa powoli opada.
napisał/a: BLACKberry 2009-12-04 16:44
jeszcze przypomniało mi się, że jak puka młoteczkiem to w lewej nodze odruchy są mocniejsze
napisał/a: xxyz 2009-12-05 15:42
Z obrazu nie wynika zeby bylo mozna podejrzewać miopatię albo jakies zapalenie mięsni. A generalnie takie sa wskazania do pobierania wycinka. Idź do szpitala, ale nie zgadzaj sie na to badanie, a jeśli juz, to skonsultuj sie z Poradnia chorób mięśni w Warszawie. Zrób tez badanie CK z krwi. Prawidlowy wynik CK praktycznie wyklucza choroby mięśni.
Jeśli chodzi o miastenię ( wspominalas o niej), to aby ją zdiagnozowac robi się badanie przeciwciał oraz probę miasteniczną. Nie ma potrzeby pobierania wycinków do tego. Twoje problemy raczej mają podloze neurogenne ( co wykazuje tez EMG) i oczywiscie trzeba ustalic co jest przyczyną, ale do pobierania wycinka nie widzę najmniejszych wskazań. Zresztą robienie go w innym szpitalu niz Banacha i tak nie ma sensu, bo sie na tym po prostu nie znają. Co z tego ze pobiorą, jeśli nie będą umieli go prawidlowo ocenic? Za to mogą Ci cos uszkodzic przy pobieraniu, bo to zabieg inwazyjny. I choc wydaje sie prosty,chirurg bez doświadczenia moze nie umieć tego zrobic prawidlowo. Oczywiscie zrobisz jak zechcesz - ja biopsje serdecznie odradzam.
I domagaj sie informacji od lekarzy przed każdym badaniem, czemu ono ma sluzyc i co jest podejrzewane. Mozesz sie zawsze skonsultowac z innym lekarzem. Prawo do informacji jest zapisane w karcie Praw Pacjenta i nie pozwol sobie robic badań w ciemno! Wierz mi, ze tylko w Warszawie znają sie na chorobach mieśni.
napisał/a: BLACKberry 2009-12-06 19:37
Bardzo dziękuję za tyle rad. Tylko właśnie nie rozumiem co to znaczy zmiany neurogenne o znacznym stopniu nasilenia bo neurolog nie powiedział mi co to znaczy i w jakim schorzeniu pojawiają się takie zmiany w badanich.
napisał/a: xxyz 2009-12-06 21:32
Tzn ja napisalam "neurogenne" w szerokim znaczeniu - w sensie - spowodowane uszkodzeniem nerwu/nerwów i tym samym zmianami w mięśniu wskutek jego odnerwienia ( nerwy ruchowe unerwiają mięśnie -- w przypadku uszkodzenia nerwu nastepuje zanik mięsnia i zmiany "neurogenne' w EMG).Nerw moze byc uszkodzony na rożnych poziomach, począwszy od komórek w rogach przednich rdzenia aż do złącza nerwowo-mięśniowego. Nie będę się wypowiadac co do możliwych przyczyn, bo wymaga to odpowiednich badan. Natomiast na pewno nie wymaga to biopsji mięsnia. Przyczyną moze byc np. dyskopatia ( choc te zmiany u Ciebie w kręgoslupie nie tlumaczą az takich objawow), polineuropatia, ewentualnie jakas poważniejsza choroba neurologiczna. Nie majac danych z badania neurologicznego cieżko cos zasugerowac. Podejrzewam, ze NIEKTORE z Twoich objawów mają podloze nieco "nerwicowe", bo czlowiek ktory doswiadcza jakichs dolegliwosci nadmiernie zaczyna zwracać uwagę na kazdy szczegół, każdą ( w tym prawidlową) reakcję organizmu. Oczywiscie nie znaczy to ze nic Ci nie jest, jednak sadze ze niektore objawy troszkę "podkręcasz" nieświadomie. Mysle ze na oddziale neurologii powinni ustalic rozpoznanie.
PS. Miastenia nie daje zmian neurogennych w EMG.
napisał/a: BLACKberry 2009-12-06 23:20
Całkiem możliwe, że bardzo zwracam uwagę na różne rzeczy bo tak kazała mi pani doktor,że najlepiej to jakbym zapisywała kiedy co się dzieję bo wtedy można znaleźć jakąś zależność ja się trochę uśmiałam i powiedziałam jej żeby nie popadać w paranoje, ale ona uważa, że to istotne. Byłam u psychologa, bo poprzednia pani neurolog stw, że może pewne rzeczy siedzą w mojej podświadomości i może objawiają się jak dolegliwości chorobowe ( psychosomatyczne) rożne testy mi robili rozmowy itd. i pow że mają neurolodzy rozwiązać tę zagadkę bo to ich działka a nie psycholog ani terapia i tak od jednego do drugiego nikt nic nie wie konkretnie. Wkurzające to jest. Ta dr co dała mi skierowanie do szpitala to jest inna neurolog bo z poprzedniej zrezygnowałam, może ta ruszy sprawę i zacznie się coś dziać i może w końcu się wyjaśni.
napisał/a: xxyz 2009-12-06 23:59
A powiedz, czy jestes pewna, ze powieka Ci opada i ze nie było tego wcześniej? I ze wzrok sie pogorszyl? Czy raczej to takie "dopatrywanie sie na silę". Pytam, bo średnio pasuje mi to do Twoich innych objawow.
A te drzenia mięśni, "impulsy" pojawiają się w pewnych określonych miejscach, czy w calym ciele?
Czy nadal masz problemy z dlonią, masz wrazenie ze dlon nie jest sprawna jak kiedys, wypadają Ci np. przedmioty z ręki? Czy ta dloń nie jest "szponiasta", wyraźnie chudsza niz druga?