Woda mineralna

napisał/a: dietetyk1001 2008-07-18 01:06
chciałbym sprostować że wody żródlane nie wypłukują skladnikow mineralnych z organizmu takie cos nie jest mozliwe, działac tak moze tylko płyn moczopędny w duzych ilosciach. ponadto nie zalecam "wod smakowych" pomijając ze nie ma czegos takiego jak woda smakowa poniewaz wg ustawy woda musi byc czysta bez dodatkow te wszelkie wody z dodatkami to sa zwykle napoje smakowe na bazie wody mineralnej lub zrodlanej.
napisał/a: ~gość 2008-07-18 12:14
Necia napisal(a):, już lepiej do zwykłej wody dolać soku z cytryny albo innego
a tak zgadzam sie a woda z cytrynka jest mniam
napisał/a: kojot727 2008-07-25 09:34
Ja codziennie już od małości wypijam minimum 1butelkę wody mineralnej!!! Przeważnie jest to Żywiec Zdrój,Staropolanka!!!
napisał/a: milena70 2009-09-18 19:46
Ja kiedys nie lubiłam wody ,ale odkad spadało mi szybko cisnienie musiałam ze lekko podnosic pijac kawke albo własnie wode .Stad teraz "polubiłam " 2 litry wody dziennie.
napisał/a: Bena7 2009-09-22 21:43
ja tylko gazowane, chociaż wiem, ze zdrowsze są te niegazowane ale mi nie smakują i nie cierpię wód smakowych
napisał/a: szprycha1 2009-09-22 21:46
woda mineralna gazowana bardzo rozpycha zoladek i chce sie po niej jesc osobiscie pije tylko niegazowana nie smakowa i jest git
napisał/a: lilka25 2009-09-23 01:06
milena70 napisal(a):pijac kawke

A jaka kawke pilas sobie? Bo ja kochana to podnosze cisnienie kawa [mod:reklama usunięta], bo ona nie drazni. Czy ty taka sama pilas wtedy na to cisnienie? I po co pilas ta wode skoro [mod:reklama usunięta] drazni? nie trzeba jej rozcienczac .
ancia99
napisał/a: ancia99 2009-09-23 09:39
To ja chciałabym sprostować kilka rzeczy na temat filtrów odwróconej osmozy (odnosząc się do wypowiedzi TadeuszW ).
Po pierwsze pozbawianie wody minerałów przez filtry osmozy to mit, filtry takie rzeczywiście zatrzymują część pożytecznych związków mineralnych ale jest to na tyle nie znaczące ilość, że bez problemu ją można uzupełnić w jedzeniu. Filtry są także wyposażone w naturalne mineralizatory, czyli zmielone na drobno skałki przez które woda przepływa i wzbogaca się w minerały. W tym artykule jest pokazane i objaśnione jak działa mechanizm odwrotnej osmozy i co z wody usuwa membrana osmotyczna.
Jeśli zaś o twardość wody, to twarda woda wpływa na osadzanie się kamienia w urządzeniach sanitarnych po za tym wykazuje się mniejszą pienistością.
Co do obowiązujących w Polsce norm prawnych to zainteresowanym polecam zaznajomić się z tym artykułem o wodzie oraz
ustawą
napisał/a: sorrow 2009-09-23 10:51
essence napisal(a):To ja chciałabym sprostować kilka rzeczy na temat filtrów odwróconej osmozy

Trudno nazwać to sprostowaniem, bo żadne z twoich źródeł nie jest niezależną placówką badawczą. To jak pójść do rolnika po ziemniaki i spytać go, czy są dobre :). Źródła, które przytaczasz mają na celu wywarcie wrażenia profesjonalizmu, dlatego znajdują się na różnych stronach, same wskazują jeszcze na kilka innych serwisów... a wszystkie te serwisy wykupione przez jedną i tą samą firmę (znajdującą się dokładnie tak jak ty w Centrum Polski) :).

Proszę cię o zaprzestanie działalności reklamowej na tym forum włącznie z usunięciem linków reklamowych z podpisu. Taką działalność możesz prowadzić w dziel Ogłoszenia.
ancia99
napisał/a: ancia99 2009-10-05 10:37
sorrow jak ktoś będzie dociekliwy to przeczyta ustawę i sam wyciągnie wnioski. Artykuły są na temat a co do treści reklamowych to trudno tak nie nazwać pierwszego artykułu, który prezentuje odmienny punkt widzenia.
napisał/a: sorrow 2009-10-05 12:11
essence napisal(a):przeczyta ustawę i sam wyciągnie wnioski

Link, który przytoczyłaś to nie ustawa, a rozporządzenie. Zapewniam cię, że osoba czytająca nie znajdzie tam nic na temat filtrów osmotycznych i ich działania.

essence napisal(a):Artykuły są na temat

Artykuły są napisane w celu zareklamowania filtrów osmotycznych, które sprzedaje twoja firma. Temat jak sama widzisz to "Woda mineralna".

essence napisal(a):co do treści reklamowych to trudno tak nie nazwać pierwszego artykułu

Rozumiem, że "pierwszy artykuł" to dla ciebie post, który TadeuszW zamieścił na szóstej stronie tego tematu. Dziękuję ci za zwrócenie uwagi... link reklamowy usunąłem.

essence, powrócę jeszcze do tego co napisałaś. Wiesz... lubię czytać informacje, które dają człowiekowi do myślenia... ale muszą być logiczne. Chcesz zdementować dwa mity odnośnie filtrów osmotycznych.

Pierwszy to taki, że filtry według ciebie nie pozbawiają wody minerałów - "pozbawianie wody minerałów przez filtry osmozy to mit, filtry takie rzeczywiście zatrzymują część pożytecznych związków mineralnych ale jest to na tyle nie znaczące ilość, że bez problemu ją można uzupełnić w jedzeniu.". To jak w końcu... mit, czy nie? Co takiego mam uzupełniać w jedzeniu, skoro filtry nie usuwają minerałów? Przytoczony przez ciebie artykuł wcale nie opisuje co usuwa membrana osmotyczna, tylko opisuje szkodliwe substancje znajdujące się w wodzie. Sugerujesz, że membrana umie wyfiltrować tylko te szkodliwe? Jeśli tak, to jest to zabieg czysto reklamowy.

Jako drugi element podajesz twardość wody. Tylko nie wiem po co, bo TadeuszW pisał o niej w odniesieniu do zdrowia człowieka, a ty piszesz, że twarda woda niszczy elementy kotłów parowych i żę woda się słabo pieni. Gdzie tu więc jest jakieś sprostowanie?

Widzę, że zarówno on jak i ty macie profesorów na poparcie swoich tez :). Czytałem wypowiedź twojej pani profesor. Pisze, że "Zwykle ludzie uważają że, jeśli woda ma brzydki aromat, źle wygląda lub smakuje, uważamy, to jest ona zanieczyszczona i niebezpieczna dla naszego zdrowia. To naturalne zachowanie, ale w przypadku wody kranowej w Polsce, która spełnia normy Światowej Organizacji Zdrowia, nie ma powodów do obaw.". Po co więc ten filtr? Skoro nie ma powodu do obaw? Zauważ, że pisze tutaj o wodzie przed filtrowaniem, a nie po filtrowaniu. Co do szkodliwości/zdrowotności wody po filtrowaniu się nie wypowiada. Ten sam artykuł konkluduje "Dzięki swoim właściwościom filtry do wody potrafią niemal w 100% oczyścić wodę kranową z chloru oraz redukują jej twardość, odpowiedzialną za powstawanie tzw. kamienia kotłowego. Dzięki nim woda kranowa, która spełnia kryteria wody pitnej jest zoptymalizowana pod względem smaku i zapachu, który wpływa na smak i zapach napojów i potraw przygotowanych na jej podstawie.". Znowu... pod płaszczykiem "filtry ulepszają wszystko" ja widzę jedynie, że "wodzie, która spełnia kryteria pitnej" filtry nadają tylko lepszy smak i zapach. Jak to wpływa na zdrowie oczywiście nic artykuł nie wspomina.

Przypominam o usunięciu linków reklamowych z podpisu.
napisał/a: milena70 2009-10-06 19:34
Cczarnula napisal(a):
Necia napisal(a):, już lepiej do zwykłej wody dolać soku z cytryny albo innego
a tak zgadzam sie a woda z cytrynka jest mniam


Tez potwierdzam.Ja uwielbiam wrzucic sobie cytrynke do wody.ALe taka jeszcze ze skórka.
A piłyscie moze kawe z cytryna? Ostatnio do swojej [Mod: reklama usunięta] wrzuciłam plasterem.Jest wtedy bardzo pobudzajaca.