Konkurs "Naturalnie piękna"

napisał/a: ~gunia83 2008-04-29 20:51
Naturalnych kosmetyków
Używano już od wieków
I ja również je stosuję
Czasem robię lub kupuję
Konserwanty i barwniki
To nie dla mnie są składniki
I choć piękne są reklamy
Niedokładnie je czytamy
W kosmetykach skład chemiczny
Może nawet być toksyczny
Dioksan częsty rozpuszczalnik
Do krwi wnika, skórę drażni
I Oleje silikonowe
Glikole polietylenowe
Czasem nawet uszkadzają
Wiele osób uczulają
A substancje zapachowe
Po co to niech ktoś mi powie
Ja tam wole by działało
Niż by sztucznie mi pachniało
Wolę pewny mieć kosmetyk
Bez tych wszystkich strasznych rzeczy!
napisał/a: mama_pati 2008-04-29 22:38
Szczerze mówiąc to nie słyszałam o czymś takim jak kosmetyki naturalne, a widzę tu na forum bardzo wiele zwolenniczek, a ja jak zawsze ze wszystkim jestem do tyłu. Nie wiem czy to to samo ale używałam kiedyś ziołowej farby do włosów z tego względu, że mam bardzo słabe włosy i nie chciałam ich jeszcze bardziej osłabić. Zainspirował mnie ten temat do zagłębienia się w lekturę o tych kosmetykach. Skoro tak wszystkie Panie je wychwalają coś w tym musi być.
napisał/a: waganga 2008-04-29 23:19
Kosmetyki naturalne to kosmetyki wyprodukowane wyłącznie na bazie naturalnych składników w oparciu o tradycyjne receptury. Dzięki zawartości ziół wpływają korzystnie na wygląd skóry i włosów, niektóre preparaty odtruwają organizm ze szkodliwych substancji. Firmy kosmetyczne znów powracają do receptur opartych na ziołach, używanych obecnie do pielęgnacji cery, włosów ciała, do zabiegów zewnętrznych i wewnętrznych. Zioła są to jednak kosmetyki dla cierpliwych, bo efektów ich działania nie można oczekiwać po kilku dniach, lecz po długim okresie stosowania.
Naturalne produkty to skuteczne kosmetyki i leki najwyższej jakości.

Natura ofiarowuje nam wszystko, czego potrzebuje nasze ciało, trzeba tylko umieć to znaleźć i wykorzystać. Wiele roślin i innych produktów naturalnych zawiera bezcenne dla skóry składniki.
Kosmetyki ziołowe, z naturalnych składników są dostępne jako produkty wytwarzane przemysłowo, możemy je także, nawet z lepszym skutkiem, sporządzić w domowy sposób wykorzystując produkty z działki i ogródka.
Kosmetyki naturalne mają jeszcze jedną zaletę, a mianowicie sami widzimy i wybieramy produkty - składniki do ich przygotowania. Możemy zadbać o to, aby były świeże, dobrej jakości i aby nam pomogły zachować urodę.

Miód - To idealny kosmetyk dla zmęczonej, szarej skóry. Najważniejsze substancje znajdujące się w miodzie to dwa cukry proste ( fruktoza i glukoza ), sole mineralne, enzyzmy, witaminy B, C, A, D i E, a także kwasy organiczne i olejki eteryczne . Ten słodki dar pszczół działa na naszą skórę odżywczo, energizująco, a także łagodzi podrażnienia i przyspiesza gojenie sie naskórka. Działa korzystnie utrzymując odpowiedni poziom nawilżenia skóry, wzmacnia jej elastyczność. Zmiękcza i wygładza skórę, poprawia wygląd cery. Miód to prawdziwy balsam dla skóry szorstkiej, spierzchniętej i popękanej.

Mleko - Zawiera białka, witaminy A, B i E, tłuszcze oraz cenne pierwiastki np. wapń. Mleko regeneruje naskórek, neutralizuje wolne rodniki, a w efekcie hamuje proces starzenia się skóry. Ma też w swoim składzie kwas mlekowy - naturalne AHA - o działaniu złuszczającym. Natłuszcza, wygładza, chroni i uelastycznia skórę, przynosi jej wyraźną ulgę gdy jest wysuszona. Ponadto pobudza ją do wytwarzania kolagenu, dzięki czemu staje się jędrniejsza. Mleko nadaje się do pielęgnacji każdego rodzaju skóry. Kwasy tłuszczowe zawarte w mleku łagodzą podrażnienia i odbudowują płaszcz lipidowy. Mleko może byc również wykorzystywane do pielęgnacji włosów, poprawia ich kondycję i zapobiega rozdwajaniu się końcówek.
Jajka - Znakomicie regenerują skórę. Zawierają dużo białka, witaminy B12 i składników mineralnych. Żółtko skutecznie odżywia skórę, a białko oczyszcza ją i ściąga rozszerzone pory.

Migdały i orzechy - Pomagają usunąć martwy naskórek oraz odżywiają skórę. Zawierają dużo witaminy E, z grupy B, białka oraz składniki mineralne.

Pietruszka - Zapobiega zmarszczkom dzięki witaminom A, C i E, które walczą z wolnymi rodnikami, wspomaga metabolizm komórek skóry. Ma także właściwości wybielające.

Ziemniaki - To skarbnica białka, witamin i enzymów. Ugotowane bez soli wspaniale łagodzą podrażnienia i wygładzają szorstką skórę.

Oliwa - Źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych i witaminy E. Regeneruje skórę.

Siemię lniane - Zawiera śluzy roślinne, które goją drobne ranki. Olej z siemienia to ceniony składnik kosmetyków do suchej skóry.

Płatki owsiane - Zawierają substancje śluzowe, które tworząc cienki film na skórze, chronią ją przed podrażnieniami. Ze względu na właściwości przeciwzapalne wyciąg z owsa jest cenionym składnikiem kosmetyków do cery wrażliwej i alergicznej.

Marchew - Nazywana jest eliksirem młodości. Zawiera m.in. beta karoten, którego cudowne działanie neutralizuje przyczyny powstawania zmarszczek, a to dzięki temu, że jako silny antyoksydant likwiduje efekt wolnych rodników. Chroni też skórę przed szkodliwym działaniem promieni UVA i zapobiega jej odwodnieniu. Beta karoten ma też znakomity wpływ na nasze włosy. Zapobiega ich łamliwości i reguluje funkcję wydzielniczą skóry. Stymuluje porost włosów. Marchew to również bogate źródło bioflawonidów, żelaza, cynku, wapnia. Oddziaływuje na skórę kojaco i wygładzająco. Poprawia jej koloryt.

Ogórek - Ogórki zawierają sole mineralne, kwasy organiczne, cukry i witaminy (C, A, B, E). Ich dobroczynne działanie wiąże się również z wysoką zawartością siarki, cząsteczek śluzowych i enzymów. Charakteryzują się wysoką zawartością potasu, fosforu, wapnia, sodu i magnezu.. Ogórek ma ten sam odczyn PH, co skóra, korzystnie wpływa na jej kondycję. Sok z ogórka łagodzi podrażnienia i zmiękcza skórę. Nawilża ją, tonizuje i odświeża. Działa ściągająco, wygładzająco i wybielająco. Rozjaśnia piegi i przebarwienia. Szczególnie polecany dla osób z cerą tłustą, trądzikową i skłonnością do wyprysków.
Poza tym, kiszony, doskonale leczy kaca i nadaje się jako "zagrycha".

Cytryna - Ma właściwości antybakteryjne i antyseptyczne. Doskonale rozjaśnia skórę, oczyszcza i orzeźwia cerę, wygładza zmarszczki, a nawet walczy z cellulitem. Sok z cytryny jest kwaśny, po rozcieńczeniu może więc być używany jako tonik. Przywraca skórze właściwy odczyn PH, ściąga rozszerzone pory i walczy z wypryskami. Dlatego nadaje sie głównie do pielęgnacji cery tłustej. Redukuje również przebarwienia skóry. Przydatny jest również do pielęgnacji włosów: hamuje łojotok i nadaje włosom połysk.

Jabłka - Zawierają dużo witaminy C, fruktozy oraz pektyny. Działają ujędrniająco na zmęczoną skórę. Poprawiają jej napięcie i kolor. Zawierają naturalny alkohol - sorbitol (podobnie jak gruszki i śliwki) łagodzący podrażnienia skóry i wypryski. Sok jabłkowy likwiduje łupież.

Nagietek - Nagietek lekarski to zioło o znacznej mocy leczniczej. Ma uniwersalne zastosowanie antytoksyczne, wzmacnia siły obronne naszego organizmu. Ma działanie bakteriobójcze i antybiotyczne. Stosowany jest do wyrobu maści, plastrów a także jako napar. Pomaga przy oparzeniach, skaleczeniach i wrzodach. Najlepiej zbierać kwiatostan przy słonecznej pogodzie, gdy księżyc zbliża się do pełni. Zawarta w nagietku witamina A zapobiega wysuszaniu i łuszczeniu skóry.

Winogrona - Każda ich część jest źródłem cennych składników. Miąższ zawiera witaminy z grupy B i cukry. Działa na skórę energizująco i odżywczo. Olej uzyskiwany z pestek winogron ma właściwości nawilżające i wygładzające. Natomiast skórki są bogatym źródłem polifenoli odpowiedzialnych za aromat, które wzmacniają barierę obronną skóry, chronią ją przed działaniem wolnych rodników. Kosmetyki naturalne z winogron usuwają objawy zmęczenia, przyspieszają regenerację naskórka, rozświetlają cerę i hamują proces starzenia.

Rozmaryn - Ma działanie przeciwzmarszczkowe, ujędrniające. Wspaniale wpływa zarówno na wgląd skóry jak i włosów. Nadaje im piękny, jedwabisty połysk, odżywia je i ogranicza nadmierne przetłuszczanie. Tonik z rozmarynu leczy trądzik.

Pokrzywa - Ma wszechstronne naturalne działanie lecznicze i odmładzające. Jest bogata w mikroelementy i witaminy - w jej liściach znajduje się prowitamina A, witaminy B2 i C. Stare recepty zalecają jako kurację odmładzającą picie roztworu soku młodych pokrzyw, natomiast kilkuminutowe "bicie" pokrzywami oraz kąpiele z suszem pokrzywowym pomagają na reumatyzm. Napar z pokrzywy stosowany do mycia twarzy dobrze oczyszcza skórę tłustą, łojotokową i zapobiega wypryskom. Płukanie włosów w herbacie pokrzywowej lub nacieranie skóry głowy alkoholowym wyciągiem z korzeni pokrzywy wzmacnia cebulki włosowe, nadaje włosom puszystość i połysk.

Rumianek - Koszyczki rumianku zawierają substancje przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, pobudzające przemianę materii w skórze. Korzystne są kąpiele rumiankowe na wypryski i zapalenie skóry. Parowanie twarzy oparami rumianku pomaga przy trądziku, zapaleniu zatok i katarze. Mieszanki z zawartością tego ziela stosuje się przy chorobach przewodu pokarmowego, a napar z rumianku nadaje włosom połysk i elastyczność.

Skrzyp - Skrzyp polny przywraca skórze elastyczność, jędrność i sprężystość; włosom nadaje blask, zapobiega ich przetłuszczaniu i wypadaniu. Pomaga uporać się też z łamliwością paznokci. Lecznicze właściwości skrzypu wynikają z dużej zawartości krzemu. Pierwiastek ten wspomaga przemianę materii, spowalnia proces tworzenia się blaszek miażdżycowych w naczyniach krwionośnych, ułatwia gojenie się ran. Skrzyp zwykle stosuje się w formia naparów i odwarów do picia oraz do nasączania okładów

Kosmetyki naturalne to najnowsze osiągnięcie, stanowiące swoisty powrót do tradycji. Jestem przekonany, że są najlepsze z możliwych.
Powiedz “NIE” tym wszystkim konserwantom w kosmetykach tradycyjnych.
napisał/a: bbabby 2008-04-29 23:22
Kosmetyki naturalne, są świetnym pomysłem na zdrową cerę.
Duża popularność zdobywają kosmetyki naturalne, które bazują na naturalnych składnikach roślinnych. Dzięki temu, że niektóre rośliny bogate są w witaminy, może to mieć pozytywny wpływ na nasze ciało. Wiemy, że składniki naturalne, mogą przenikać przez skórę, więc smarowania ciała różnego rodzaju kremami naturalnymi ma bardzo pożądany efekt. Kosmetyki naturalne mogą być wytwarzane również na bazie miodu i jego pochodnych. Częstym dodatkiem do kosmetyków jest przykładowo wosk pszczeli. Zalety miodu znane są już od setek lat, o ile nie dłużej. Miód jest wytwarzany przez pszczoły z pyłków kwiatów, więc nie zawiera szkodliwych substancji. Kosmetyki naturalne, a zwłaszcza kremy produkowane są również na bazie ziół, przykładem może być skrzyp. Również jako roślina lecznicza wykorzystywana jest pokrzywa, która może być wykorzystywana jako składnik szamponu do włosów. Kosmetyki naturalne takie jak szampony przeciw łupieżowe zawierają wywary z roślin, które dobrze działają zarówno na włosy jak również skórę głowy.
napisał/a: sisinke 2008-04-29 23:24
Kosmetyki naturalne możesz przygotować sama z odpowiednich surowców i składników,
aby w ten sposób chociaż trochę zbliżyć się do natury.
Samodzielne przygotowanie kosmetyków jest szczególnie dobrym rozwiązaniem dla osób o bardzo wrażliwej skórze, ze skłonnościami do podrażnień i alergii. Trzeba tylko znaleźć dobre receptury, zakupić odpowiednie surowce.
Oczyszczanie to podstawa pielęgnacji skóry


- Opłukiwanie twarzy zimną wodą (z prysznica, pod małym ciśnieniem) to szczególny rodzaj pielęgnacji, która jest jednocześnie przyjemnością. W ten sposób krążenie krwi w skórze zostaje gwałtownie pobudzone. Polewania zimną wodą nie stosujemy przy cienkiej skórze z kruchością naczyń krwionośnych, gdyż ten zabieg mógłby spowodować trwałe uszkodzenia naczyń.

Skóra twarzy każdego dnia pokrywa się warstwą zanieczyszczeń, pochodzących głównie ze skażonego środowiska- dotyczy to głównie mieszkańców miast. Codziennie należy ją oczyścić możliwie jak najdokładniej.

Osławiona, miękka woda deszczowa również nadaje się do mycia. Na obszarach, gdzie środowisko naturalne jest bardzo zanieczyszczone- oczywiście nie. Na wsi i wszędzie tam, gdzie w powietrzu jest niewiele spalin i pyłów warto zbierać wodę deszczowa i myć nią twarz.

- Zapomnij o codziennych kąpielach w wannie. Postępuj zgodnie z zasadą: mycie pod prysznicem raz dziennie, kąpiel raz w tygodniu. Doskonałe są naprzemienne natryski: ciepły-zimny. Nie tylko ożywiają, ale również hartują i pobudzają krążenie, gdyż
rozszerzone pod wpływem ciepłej wody naczynia natychmiast się
kurczą pod wpływem zimnej.


- Odżywiaj się zdrowo z korzyścią dla skóry

Piękno i zdrowie skóry zależy od tego, co jemy.

Dieta piękności

Płatki owsiane to kosmetyk wysokiej wartości. Od dawien dawna wykorzystuje się wartościowe składniki ziaren owsa w medycynie ogólnej i kosmetyce. Mąka owsiana z pełnego przemiału, ugotowana lub surowa, nałożona jako maseczka znakomicie wygładza skórę. Obok wartościowych aminokwasów, witamin E, K i z grupy B oraz beta-karotenu, ziarno owsa zawiera pierwiastki śladowe: mangan, żelazo, kobalt, czasami jod i wzmacniający tkanki kwas krzemowy. Potas i magnez uzupełniają to niezwykłe bogactwo składników mineralnych kryjące się w ziarnie owsa.

Siemię lniane oczyszcza.

Zmielone siemię lniane bywa zalecane jako maseczka o działaniu oczyszczającym i pielęgnującym, do cery tłustej, a także do mycia skóry łojotokowej, skłonnej do wyprysków.
Kuracja z siemienia lnianego skutecznie oczyszcza organizm od wewnątrz. Przez około 2 tygodnie trzeba zjadać 3 razy dziennie łyżkę zmielonego siemienia, np. można stosować jako dodatek do sałatek.

Chrzan wygładza skórę.

Z powodu swego wyjątkowego smaku chrzan wyciska łzy z oczu, ale odpowiednio przyrządzony staje się łagodny. Spożywanie 4-8 gram tartego chrzanu dziennie, przez kilka tygodni spowoduje wygładzenie zmarszczek. Tarty chrzan można jeść z musem jabłkowym

Naturalne kosmetyki do układania włosów.

Cytrynowy płyn do układania włosów

1 cytryna

Sok z cytryny utrwala fryzurę, przede wszystkim nadaje się do włosów jasnych i przetłuszczających się. Wyciskamy sok z cytryny, odcedzamy go i polewamy nim włosy. Szybko wysycha.

Szampon - zakwaszająca płukanka

2 łyżki octu owocowego
2 filiżanki wody
sok z jednej dużej cytryny

Ocet mieszamy z sokiem z cytryny, dolewamy wody i rozprowadzamy na
jeszcze wilgotnych włosach. Pozostawiamy na chwilę i spłukujemy letnia wodą.

Ocet owocowy.

Możemy go przygotować w domu z jabłek i gruszek. Drobno pokrojone owoce wkładamy do czystego słoja i zalewamy letnią, przegotowaną wodą ze słodem jęczmiennym (3 dkg na 1 litr). Przykryty gazą słój stawiamy w ciepłym miejscu. Gdy ocet sfermentuje (kwaśny smak)
przecedzamy, zlewamy do butelki, korkujemy i odstawiamy w chłodne miejsce. Ocet owocowy jest dobrą płukanką do włosów - zmywa resztki związków wapnia pozostałe po myciu w twardej wodzie.

Wody do włosów
Woda pokrzywowa

1/4 litra octu owocowego
1 garść suszonych liści pokrzywy
750 ml wody destylowanej

Do gotującego się octu wrzucamy garść liści pokrzywy, pozostawiamy na 10 min. Do naciągnięcia i odcedzamy. Używamy co drugi dzień do mycia lub płukania włosów. Nie spłukujemy. Woda pokrzywowa zapobiega wypadaniu włosów, łagodzi swędzenie skóry i zwalcza łupież. Zaleca się do włosów tłustych.


Woda miętowa

1 filiżanka octu owocowego
1 filiżanka wody
1 garść suszonych liści mięty

Wszystkie składniki gotujemy na bardzo małym ogniu przez 10 min. Następnie płyn odcedzamy. Gdy wystygnie, nacieramy nim skórę głowy przed myciem włosów. Mięta działa łagodząco i oczyszczająco, uspokaja swędzącą skórę i pobudza krążenie krwi.
Wodę miętową można stosować także po myciu włosów, wtedy wcieramy ją w jeszcze wilgotną skórę i nie spłukujemy.
napisał/a: taaga20 2008-04-30 07:51
Naturalnie się czuję gdy rano wstaję, wyciągam się, jem naturalne śniadanko składające się z pełnoziarnistego pieczywka posmarowanego masełkiem oraz biały twarożek ze szczypiorkiem z własnego ogródka ... Naturalnie się czuję gdy na obiad zrywam zioła na zielonej łące, warzywka z własnego warzywnika ... Naturalnie się czuję gdy słoneczko popołudniu ogrzewa moją uśmiechniętą buźkę ... Naturalnie się czuję podczas wieczornego spacerku w lesie ... zapach mchu, śpiew ptaszków ... Może dlatego lubię też naturalne kosmetyki, chcę żeby moje ciało oddychało razem ze mną świeżym powietrzem :cool:
napisał/a: apoccalipsa 2008-04-30 08:08
Tak, używam i to często. Nie raz przekonałam sie, że kosmetyki naturalne są skuteczniejsze, niż te chemiczne i mniej inwazyjne. Są przyjazne. Gdy stosuję tego typu kosmetyki czuję, że robię coś dobrego nie tylko dla siebie, ale i dla środowiska, któremu na pewno szkodzi alkohol czy inne środki chemiczne zawarte w zwykłych kosmetykach. Od dawna wiadomo, że moc natury jest ogromna i powinniśmy ją wykorzystywać w każdej dziedzinie życia. Staram się to robić. Uwielbiam aromatyczne olejki, naturalne kremy i balsamy. Są lekkie i naprawdę dobre. Kosmetyk wcale nie musi być drogi i chemiczny by być dobry... ;)
napisał/a: Aagateczka 2008-04-30 08:11
Od kilku lat stosuje tylko i wyłącznie kosmetyki naturalne. Nie był to wynik podążania za modą, ani chęć zaimponowania koleżankom. Była to świadoma i przemyslana decyzja oparta na wiedzy naukowej. Jako chemik i kosmetolog w jednej osobie wiem doskonale, że większość kosmetyków jest mieszanką syntetycznych związków, z których połowa jest niepotrzebna, a dodawana do składu aby zadowolic klienta.
Ludzie wybierają kosmetyki, które ładnie pachną, gdyż wydają się im lepsze. Tymczasem związki zapachowe są jednymi z najbardziej uczulających substancji. Podobnie przedstawia się sprawa z płynami do kąpieli i szamponami. Konsumenci mają wrażenie, że szampon, który się pieni jest skuteczniejszy od tego który takich właściwości nie posiada. Tymczasem jest to zasługa, dodawanych do kosmetyków, środków pianotwórczych, nie mająca nic wspólnego z jakością kosmetyku.
Takich przykładów można mnożyć. Dlatego świadomie wybieram kosmetyki naturalne, których surowce są starannie selekcjonowane przed użyciem i pochodzą z ekologicznych upraw. Poza tym przy tak ogromnym zanieczyszczeniu środowiska, powiększającej się dziurze ozonowej i życiu w stresie, skóra jest dostatecznie narażona na działanie szkodliwych i syntetycznych substancji, aby dostarczać jej jeszcze tego typu związków w kosmetykach pielęgnacyjnych.
napisał/a: Rozczepantus 2008-04-30 09:04
NATURALNIE PIĘKNA :)

Cienie , kremy, pomadki, tusze , balsamy, fluidy, pudry... można by wymieniać i wymieniać bez końca. Kiedy tylko zajrzymy do sklepu kosmetycznego lub drogerii, nie sposób nie zwrócić uwagi na te CUDA, które mają być zbawienne i pomocne w codziennej pielęgnacji NASZEJ skóry.Chciało by się mieć je niemal wszystkie, ale kiedy zliczysz ile to kosztuje łapiesz się za głowę.
A gdyby tak troszeczke pomysleć , ociupinke poglówkować poptyać np : swoją babcię lub przemiłą Panią w sklepie zielarskim jak one radziły sobie w codziennej walce z upływającym czasem , jak i czym sie malowały , co stosowały na różne DEFEKTY ?
Po takiej rozmowie możesz mieć wiedzę, że na wyciągnięcie ręki masz dostępne rzeczy, które w naturalny i tani sposób przysłuży się Twojej urodzie.
Zajrzyjmy do naszej lodówki , na swój parapet na balkon gdzie w skrzyneczkach rosna przerózne zielone roślinki.
O popatrz w brzydkiej donicy rośnie - ta roślina , którą babcia wcisneła Tobie jak ostatnio u niej byłaś.
Co to za cudo? Aloes.
Jego sok i miąższ działa bakteriobójczo, przyspiesza gojenie się ran, łagodzi świąd skóry i głęboko ją nawilża, a nawet uelastycznia blizny. Może być stosowany na skórę i włosy. Rozgnieciony miąższ dużego liścia nałożony na twarz i zmyty po 20 minutach – to maseczka, która silnie nawilża i regeneruje skórę, wygładza zmarszczki i zmniejsza rozszerzone naczyńka krwionośne.
Teraz ziuhhhh do szafeczki! :)
Co tam masz? Pewnie znajdziesz tam słoik miodu, parę ząbków czosnku.
A czy wiesz,że czosnek jest naturalnym antybiotykiem?
Ma silne działanie bakterio i grzybobójczo. Jest to dobry sposób na wszelkie wypryski. Wystarczy, że przetrzesz krosty przekrojonym na pół ząbkiem czosnku. Cuchnie okrótnie , ale potrafi zdziałać cuda :)
A co z miodem zapytasz ?
Zastosowć go możesz zamiast balsamu do ust, zwłaszcza na spierzchnięte wargi – świetnie je odżywia i nawilża , a kiedy połączysz TWÓJ miodzik z ciepłym mlekiem uzyskasz mieszankę, która cudownie działa na włosy.
A teraz odwrót i ... do lodówki.
Trzymasz w niej (jak każdy pewnie ) jajka i kostki lodu.
Jajka to taka bomba witaminowa.Mają w sobie witaminy z grupy B oraz wit. C, D, E i kwas foliowy, poza tym wapń, fosfor, żelazo i potas , a także prowitamine A.
Rewelacyjnie działają zarówno na skórę, jak i włosy. Żółtka zmiękczają naskórek a białko ma właściwości ściągające, może być stosowane do zamykania porów skóry przy cerze tłustej. Cienkim i wypadającym włosom pomóc może mieszanka żółtka oraz kilku kropel olejku rycynowego i cytryny.
Przy użyciu kostki lodu, którym przetrzesz skórę wokół oczu, odświeżysz spojrzenie oraz pomożesz zlikwidować obrzęki i cienie wokół oczu. Często lód jest wykorzystywany także po różnego typu uderzeniach, by zapobiec pojawieniu się siniaka i zmniejszyć obrzęk. Należy jednak uważać na czas, w jakim lód ma kontakt ze skórą.
Hmmmm pomyślmy co jeszcze?
A może tak do parku , na łąkę , do ogródka. Może uda Nam się znaleźć odrobinę rumianku, bratków lub porzeczek.
Rumianek to złote zioło. Pomaga w podrażnieniach i różnych chorobach skórnych, a także jako płukanka do włosów. Ma świetne właściwości przeciwzapalne jak i przeciwbakteryjne. Można go stosować zewnętrznie przy różnego rodzaju wypryskach lub podrażnieniach oczu. Powinny go jednak unikać osoby o szczególnie wrażliwej cerze, ponieważ może wywoływać u nich reakcje uczuleniowe.
Bratek stosowany zewnętrznie, jak i wewnętrznie, pomaga w wielu infekcjach i zapaleniach skórnych. Zawiera rutynę, która wzmacnia i uszczelnia ściany naczyń krwionośnych. Pity regularnie reguluje przemianę materii, oczyszcza krew i działa korzystnie w takich schorzeniach skórnych jak trądzik, wypryski, liszaje czy pokrzywki.
Maseczka z czerwonych porzeczek działa ściągająco i bakteriobójczo.

Pewnie teraz powiesz JEJCIU JAKA CUDNA JEST TA NASZA NATURA !!!
To prawda i pamietaj to wszystko masz na wyciagniecie reki i prawie za darmo.
Wiec do dzieła !

napisał/a: foka 2008-04-30 09:05
Coz od dawien dawna naturalne bylo podstawa do uzywania i korzystania z tego dobra .Na bazie natury powstaja kosmetyki ktore sa najlepsze jakie moga istniec bo nie sa skarzone zadna chemia.Jesli tylko moge stosuje kosmetyki tego typu jesli nie sama robie sobie rozne mikstury takie jak maseczki ,kapiele,czy tez roznego rodzaju oliwki,z naturalnych produktow jak kwiatki,ziola,mleko,miody i uzywam.Coz nic nie jest lepsze od natury.Wiec dbajmy o nasze srodowisko abysmy mogly jak najdluzej z dobra jego korzystac.:)
napisał/a: marilyn27 2008-04-30 09:11
Fajny konkurs, na pewno wezmę w nim udział. Szkoda tylko że niektóre osoby kopiują informacje na temat naturalnych kosmetyków z innych portali internetowych. Chyba chodzi o dobrą zabawę a nie o wyścig kto napisze więcej, tym bardziej jeśli te informacje są przepisane słowo w słowo z innych stron www (naruszając jednocześnie prawo).
Nie będę wymieniać nicków tych osób ale to łatwo sprawdzić.
Np.:
http://www.naturalne-kosmetyki.net/
napisał/a: rubia 2008-04-30 09:31
Używam wielu kosmetyków, ale dla mojej wrażliwej skóry z pomocą zawsze przychodzą mi maście z naturalnych składników. Maja wiele zalet. Oprócz tego, że są tanie to w zadziwiający sposób szybko działają a przy tym ładnie pachną bo w ich skład wchodzą tylko zioła, bez zbędnych "poprawiaczy" zapachu.