Wygraj 1 z 4 zestawów folkowych gadżetów do kuchni!

Redakcja
napisał/a: Redakcja 2016-06-21 10:19
Zobacz i weź udział!

[CENTER][/CENTER]
[RIGHT]fot. Fotolia

[/RIGHT]
Czas na wyjątkowy wzór do kuchni i jadalni. Motyw znany każdemu, zarezerwowany do niedawna tylko dla sztuki ludowej. Udomowiony podkreśla ciepły charakter wnętrza i doskonale prezentuje się w nowoczesnych wnętrzach.
Kolekcja Folk! marki AMBITION inspirowana regionem Łowicza i Kaszub to folkowa neoklasyka, dekorowana florystycznymi wzorami, bratkami, dzwonkami, niezapominajkami i liśćmi. W drugiej odsłonie obok kwiatów prezentuje postać kogucika - charakterystyczny symbol w kulturze ludowej, któremu przypisywano kreatywną moc, a jego pianie w progu zapowiadało nadejście gości.

Zadanie konkursowe

Zarejestruj się na naszym forum i tam wykonaj następujące zadanie:

[CENTER]Prześlij przepis (i zdjęcie potrawy), która weszła do tradycji w twoim domu.

[/CENTER]
UWAGA! Przed wzięciem udziału, zapoznaj się z regulaminem.Odpowiedź zamieść na naszym forum konkursowym. Aby wziąć udział w konkursie, musisz być zarejestrowanym użytkownikiem – sprawdź jak to zrobić krok po kroku!

[CENTER]Konkurs trwa w dniach: 21.06.2016 - 30.06.2016

[/CENTER]
Nagrody konkursowe

1 x nagroda główna (zestaw ze zdjęcia):
[CENTER][/CENTER]
3 x zestawy nagród dodatkowych (zestawy ze zdjęcia):
[CENTER][/CENTER]


[RIGHT]Następne [/RIGHT]
[CENTER]1/4
Pokaz slajdów
[/CENTER]
napisał/a: kinia1976 2016-06-21 20:21
Zupka pomidorowa w każdy poniedziałek
1 l bulionu wołowego
1,5 kg świeżych pomidorów(sparzonych i obranych)
2 łyżki masła
marchewka
2 ząbki czosnku
1 cebulka
1/4 pęczka bazylii
sól,pieprz
150 ml słodkiej śmietanki 30%
Na masełku szklimy posiekaną cebulkę i czosnek, marchewkę, dodajemy pokrojone pomidory, smażymy chwilę, zalewamy bulionem i gotujemy ok.30-40 min.-im dłużej tym lepiej, doprawiamy solą, pieprzem i bazylią, miksujemy, wlewamy słodka śmietankę i podajemy w formie kremu.

Inny sposób:
1 l bulionu
2 marchewki z rosołu
,ięsko z rosołu
1/2 słoiczka koncentratu
słodka śmietanka 30%-150 ml
1 łyżka mąki
sól,pieprz, vegeta
łyżka masła
makaron
Zagotowujemy bulion, dodajemy do niego marchewkę pokrojoną w kostkę, mięsko i łyżkę masła i zagotowujemy. Następnie wlewamy śmietankę wymieszaną z mąką, zagotowujemy. Podajemy z makaronem
napisał/a: mariolka1982 2016-06-22 13:53
Zawsze chciałam karmić moje dzieci zdrowo.
Szpinak był warzywem na które nawet nie chciały patrzeć.
Odrobina magii i ślimaczki mięsne ze szpinakiem, fetą, czosnkiem stały się ulubionym daniem mojego 5-letniego synka.



Składniki:

filet z kurczaka
kilka kostek brykietowych szpinaku (10 kostek)
pół kostki fety półtłustej
łyżka masła
2 ząbki czosnku
1 jajko
3 łyżki mąki
olej do smażenia

podane z ziemniakami (udającymi muszelki) i mizerią (którą nazywamy małymi talerzykami)

Przepis:

Na patelni rozpuszczamy masło, dodajemy rozmrożony szpinak i pół kostki fety. Do tego rozgnieciony czosnek, mieszamy aż składniki się połączą.
W filecie robimy kieszonkę ja robię od strony grubszej fileta, tak by kieszonka sięgała przez całą jego długość.
Nadziewamy fileta szpinakiem z fetą, spinamy dziurkę wykałaczką.
Obtaczamy fileta w jajku i mące, smażymy na oleju.
Gotową roladkę kroimy na plasterki.
Ja podałam z ziemniaczkami i mizerią i pozostałą masą szpinakową.


To na prawdę jest pyszne :)
napisał/a: achieve89 2016-06-24 11:51
Pamiętam jeszcze czasy kiedy byłam małym dzieciakiem i wakacje spędzałam u dziadków. Wspólne karmienie zwierząt, zabawy, wstawanie o 6 by pomóc w polu. No i oczywiście wspólne gotowanie. Największym powodzeniem oczywiście były kacapoły, znane też pod nazwą paryje. Nasze podkarpackie, tradycyjne danie. Wtedy zbieraliśmy się wszyscy. Moi bracia obierali i tarli ziemniaki, tata pomagał babci, mama ucierała ser.. a wszystko po to by narobić tych niesamowitych klusków jak dla armii. No ale do rzeczy... Zamieszczam przepis i zdjęcie naszych tradycyjnych smakołyków, które królują u nas w domu do dziś:

Kacapoły

Składniki:
- około 4kg ziemniaków
- 2 jajka
- 0,5 kg białego sera
- 2 łyżki mąki ziemniaczanej
- ¼ kg słoniny do omasty
- sól, pieprz do smaku.

Sposób przygotowania:

Ziemniaki obieramy, z czego 1 kg gotujemy i tłuczemy.
Pozostałe ziemniaki ucieramy na tarce o drobnych oczkach dodając 1 łyżkę mąki ziemniaczanej. Powstałą masę odciskamy przez lnianą ściereczkę. Do utartych ziemniaków dodajemy krochmal, który wytworzył się po odlaniu masy. Kolejno dodajemy dwie garście ugotowanych ziemniaków, jajka, sól, pieprz i mieszamy powstałe ciasto. Serowe nadzienie przygotowujemy ucierając ser z jajkiem, solą i pieprzem. Tak przygotowaną masą faszerujemy kaca poły. Następnie w dużym garnku nastawiamy wodę dodając szczyptę soli i łyżkę mąki rozpuszczonej wcześniej w zimnej wodzie. Kacapoły wrzucamy na wrzątek gotując 30-60 minut.

Smacznego!

napisał/a: siwka1305 2016-06-24 12:31
U nas na stałe zagościł pan Ziemniak! Polski, świeżutki, tegoroczny, młody z chrupiącą skórką i... dodatkami, jakie tylko można sobie wyobrazić. Najbardziej uwielbiamy w wersji z:
-łososiem (ok 200 g na osobę)
- rukolą (do woli!)
- garstką kiełków
- jednym pokrojonym pomidorkiem
- sokiem z cytryny
- sosem czosnkowym, baaardzo kremowym!
MNIAM!
napisał/a: kici87a 2016-06-24 13:46
Gołąbki z młodej kapusty z ryżem i mięsem


Składniki na gołąbki:
1 kg mięsa mielonego wołowo-wieprzowego
3 cebule
200 g ryżu basmati
1 jajko
1-2 łyżki oleju
1 łyżka cząbru
2 ząbki czosnku
2 łyżeczki musztardy Dijon
1 łyżka sosu sojowego
2-3 główki młodej kapusty
sól
pieprz

Składniki na sos:
1 marchewka
1 pietruszka
½ selera korzeniowego
2 cebule
2 liście laurowe
2-3 całe ziela angielskie
2 łyżki oleju
400 ml bulionu grzybowego
1 łyżka majeranku
2-3 gałązki świeżego rozmarynu
sól
pieprz czarny
20 g grzybów suszonych

Przygotowanie sosu:
Na tarce o dużych oczkach ścieramy marchewkę, pietruszkę i selera. Cebulę kroimy w kostkę. Warzywa podsmażamy na oleju, podlewamy bulionem, dodajemy liście laurowe, ziele angielskie, rozmaryn i suszone grzyby. Doprowadzamy do wrzenia i gotujemy ok. 30 minut.

Przygotowanie gołąbków:
Z kapusty wycinamy głąb, zdejmujemy uszkodzone liście i blanszujemy/gotujemy kapustę we wrzątku przez ok. 10 minut. Wyjmujemy i odsączamy. Delikatnie zdejmujemy liście i ścinamy u nasady nożem gruby nerw.
Ryż gotujemy według instrukcji na opakowaniu. Odstawiamy do ostygnięcia. Cebulę kroimy w drobną kostkę i podsmażamy na oleju.
Do dużej miski przekładamy mięso mielone, ryż i podsmażoną cebulę. Dodajemy jajko, cząber, przeciśnięty przez praskę czosnek oraz musztardę i sos sojowy, wyrabiamy masę. Doprawiamy do smaku solą i pieprzem.
Na każdym liściu układamy po 2 łyżki nadzienia. Najpierw składamy boki to środka, a następnie zwijamy w rulon. Zawinięte gołąbki ciasno układamy w naczyniu żaroodpornym, podlewamy przygotowanym sosem i zapiekamy pod przykryciem w piekarniku nagrzanym do temperatury 180 stopni przez ok. 70-80 minut.
Gotowe gołąbki wyjmujemy, a powstały sos odparowujemy (ok. połowy) i ewentualnie doprawiamy do smaku solą i pieprzem. Jeżeli nasz sos nadal jest za rzadki należy zagęścić go łyżką mąki rozbełtaną w niewielkiej ilością wody i zahartowaną sosem, ewentualnie dodać odrobinę śmietanki 18% do zup i sosów.
Gołąbki podajemy polane sosem.
titifm
napisał/a: titifm 2016-06-24 16:14
"Osmiornica w kruchej panierce "


W zwiazku z tym, iz bardzo duzo podrozuje i poznaje samki roznych kultur w mojej kuchni pojawia sie duzo ciekawych dan, natomista "ona " dosc nieoczekiwanie stala sie hitem i na stale wpisala sie w nasze menu. Osmiornica w kruchej panierce tak wszystkim zasmakowala, iz teraz przygotowuje ja regularnie i niemal na kazda okazje! Tą potrawą będę chciała przełamać stereotyp tego, iż owoce morza są gumiaste i bez smaku! Otóż – są, ale tylko wtedy, jeżeli ktoś w nieumiejętny sposób próbuje je przyrządzić - w przeciwnym razie stają się nieziemsko smaczne!

Umiejętne przygotowanie i kilka sekretnych informacji, które przemycę w tym przepisie będą gwarancja na wspaniała i nietuzinkową potrawę.

Ośmiornica w kruchej panierce

Składniki potrzebne do przygotowania dania:
1 ośmiornica
0,5 litra oliwy z oliwek
500ml czerwonego wytrawnego wina
3 liście laurowe
500 ml octu winnego jasnego
Papryka słodka sproszkowana
Sol
Mąka

Sposób przyrządzenia:
Ważne! Zamrożona ośmiornice nigdy nie rozmrażaj w mikrofalówce, ponieważ to spowoduje, iż będzie „gumowata”, a w efekcie trudna do pogryzienia!! Rozmrażaj ją zawsze w tradycyjny sposób najlepiej wyciągająca ją na dzień przed chęcią jej przygotowania. W przypadku świeżej ośmiornicy można od razu przystąpić do jej przyrządzania.

W sklepie, do którego trafiają ośmiornice są one już wyczyszczone (wypatroszone) jedyne czego będziemy musieli się pozbyć to kolec jadowy z jej środka. Wyczyszczoną i umytą ośmiornicę dzielimy na części każdą mackę odkrajmy oddzielnie to przyspieszy jej gotowanie,

Ważne! Głowa ośmiornicy tez jest jadalna więc również wrzucamy ją do gotowania wraz z mackami.

Do garnka wlewamy 3,5 litra wody, 500ml octu winnego, 500ml wina wytrawnego czerwonego, 2 małe łyżeczki soli, 3 liście laurowe,3 łyżki papryki słodkiej sproszkowanej całość mieszamy i dorzucamy macki ośmiornicy oraz głowę. Wszystko gotujemy do miękkości ok. 1h na średnim ogniu.
Gdy nasza ośmiornica jest miękka, wyciągamy ją z garnka, delikatnie osuszamy i przystępujemy do panierowania jej w mące.

Opanierowaną w mące ośmiornicę będziemy smażyć na oliwie z oliwek.

Do garnka nalewamy ¾ oliwy z oliwek
Do rozgrzanej oliwy wkładamy kolejno macki (nie wszystkie na raz!) smażymy po ok. 30sekund z każdej strony, po czym wyciągamy je na talerz wyłożony papierem, aby trochę przestygneły ,a papier wchłonął ewentualny nadmiar oliwy.
Tak przygotowana ośmiornica w złotej panierce jest przepyszna- z wierzchu chrupiąca,a w środku miękka.
Sekrety przepisy:
Dzięki zastosowaniu octu podczas gotowania ośmiornica staje się miękka – ocet jest naszą gwarancją na utratę jej „gumowatych” właściwości.

Dzięki oprószeniu ośmiornicy mąka przed jej usmażeniem ośmiornica nie będzie tłusta, gdyż mąka zapobiegnie nadmiernemu wchłanianiu oliwy,a podczas smażenia otoczy ośmiornice chrupiąca złotą panierką.

Tak przygotowaną ośmiornice można serwować zarówno na ciepło, jak i na zimno.

Smacznego!

...Dodam, iż przepis oraz wszystkie wskazówki i spostrzeżenia w nim zawarte w całości są mojego autorstwa.
napisał/a: ivon86 2016-06-24 17:24
Danie które jest już od dawna tradycja w naszym domu ponieważ nie lubimy marnowania żywności są "Krokiety Bez Mięsa". Kiedy z obiadu zostają nam ziemniaki, chowamy je do woreczka do lodówki i na drugi dzień powstają oto takie krokiety. Najczęściej podajemy je z sosem pieczarkowym. Mówię wam "pychotaa" ;)

Krokiety Bez Mięsa

Składniki na 10-12 krokietów
około 1 kg ugotowanych, wystudzonych i przeciśniętych przez praskę ziemniaczków (mogą być wczorajsze tzn. jeśli na obiad za dużo ugotowaliśmy to utłuczone i przestudzone ziemniaczki chowamy do woreczka/ków i tak przechowujemy w lodówce do 3 dni)

2 jajka ( jeśli mam mało ziemniaczków do to wystarczy 1 jajko )
1/2 do 3/4 szkl mąki ( jeśli ziemniaki są bardzo "ciapciowate" do dajemy 3/4 szkl )
1 główka cebuli
5-6 pieczarek do środka
sól, pieprz, papryka słodka i ostra do smaku
1 jajko + mąka + bułka tarta do panierowania

1. Ziemniaki przekładamy do miski, jeśli są wczorajsze to musimy je przegnieść przez praskę.
2. Wbijamy jajko/jajka dodajemy mąkę, pieprz, paprykę ostrą i słodką oraz sól, wszystkiego z wyczuciem i próbując cały czas czy smak nam odpowiada.
3. Następnie szklimy cebulkę na oleju i od razu dodajemy do masy ziemniaczanej. Na tym samym oleju przesmażamy pieczarki i po lekkim przestygnięciu dodajemy do ziemniaków. Mieszamy całość i zaczynamy formować podłużne krokieciki.
4. Obtaczamy je najpierw w mące potem w jajku ( jajko doprawiamy solą, pieprzem i papryką i roztrzepujemy jak do schabowych ) na sam koniec w bułce tartej i smażymy na rozgrzanym oleju. Podajemy z ulubionym sosem. Smacznego !

Przepis oraz zdjęcie są mojego autorstwa.
napisał/a: agacior89 2016-06-24 19:16
Smutno mi bardzo, kiedy czytam te finezyjne i fikuśne przepisy, bo jedyne co umiem ugotować to parówki. Za to podaję je w taki sposób, że nadadzą się na Instagrama!
Składniki:
Parówki
Woda
Garnek

Parówki wkładamy do garnka z wodą, gotujemy bez osłonek. Podajemy udekorowane keczupem, musztardą i kiełkami jarmużu.

Smacznego!

alen300
napisał/a: alen300 2016-06-25 11:30
Proponuje danie które króluje u nas na stole zwłaszcza gdy zagościł u nas premier z okazji Dnia Rodziny. Teraz Każdy chce spróbować dania "Premierowego"

- 4 płaty śledziowe
- 4 jajka na twardo
- 4 duże cebule
- sałatka jarzynowa
- śmietana, sól
Na półmisku układam 4 porcje sałatki jarzynowej. Na jej szczycie w centralnym miejscu układam jajko na twardo otulone sparzoną cebulą z dodatkiem śmietany, co łagodzi smak ostrości. Całość dopełniam płatami śledziowymi. Kompozycję dekoruję tak, by wzrok i smak dopełniały się na wzajem gdy goście degustują moje danie:)
napisał/a: skrzypek_19 2016-06-25 14:09
Kanonem w mojej kuchni jest beza :) Na stałe weszła ona do naszej tradycji, wszystkie urodziny świętujemy pieczeniem bezy! A przepis jest banalny!! :)

3 blaty bezy
6 białek
300 g drobnego cukru
30g mąki ziemniaczanej (jeżeli nie używamy kakao)
21g kakao


białka ubijamy na sztywno, dodajemy cukier łyżka po łyżce, co może zająć nam nawet 10 minut. Na sam koniec w zależności czy chcemy mieć blaty kakaowe czy białe dodajemy mąkę ziemniaczaną bądź kakao. Mieszamy i wykładamy na wczesniej przygotowane blachy wyłożone papierem do pieczenia. Bezy pieczemy wszystkie razem (jezeli mamy taka możliwość) w 120 stopniach przez 60min.

Masa mascarpone
250g mascarpone
330g śmietany 30%
ziarenka z laskii wanilii
cukier puder do smaku

Ubijamy śmietanke z mascarpone dodajemy ziarna wanilii i cukier do smaku. Składnikii musza byc mocno schłodzone.

Frużelina owocowa

500g truskawek
50g cukru
2 łyżeczki żelatyny
1 łyżka mąki ziemniaczanej

Owoce obieramy płuczemy i wrzucamy do rondelka, zasypujemy cukrem i gotujemy na małym ogniu, aż puszczą sok i zmiękną (mozna dodać trochę wody). Delikatnie blendujemy (tak aby były wyczuwalne jeszcze kawałki owoców). Rozrabiamy skrobię z dwoma łyżkami wody i wlewamy do zagotowanych owoców, zdejmujemy z ognia mieszamy. Powstanie kisiel, do którego możemy dodać żelatynę (wedle gustu) wcześniej namoczoną w 4 łyżkach wody. Odstawiamy do ostygnięcia.

Upieczone blaty przekładamy masą mascarpone oraz wcześniej przygtowaną frużeliną owocową.

Beza jest nieziemska!!


napisał/a: rafcio173 2016-06-25 15:42
Śledź z pieczarkami