Pytania o dietę i suplementy przy niedoczynności i Hashimoto

napisał/a: klinacz 2015-08-12 15:41
monia6241 napisal(a):
klinacz napisal(a):
monia6241 napisal(a):Witam,

Mam lekką niedoczynność tarczycy i bardzo osłabiony organizm, bo przez niedokwaśność żołądka przez wiele miesięcy byłam na diecie lekkostrawnej pozbawionej witamin i minerałów. Teraz wiem, że to był błąd i zaczęłam suplementację.

1) Czy powinnam zażywać magnez skoro w surowicy krwi mam wynik w normie, jednak od kąd go suplementuje zmniejszyły mi się bóle głowy? I bardzo chce mi się spać po nim mimo że biorę tylko 200mg jonów mg dziennie... A suplementuje rano o popołudniu (medycyna chińska mówi że rano się lepiej wchłania)

2) Czy mając niedoczynność ale bez hashimoto też powinnam suplementować duże dawki omega 3 ??


1) Tak, jaki magnez przyjmujesz?

2) Tak, nawet osoby zdrowe powinny przyjmować/spożywać duże dawki omega-3.


Dzięki za odpowiedź

Biorę magleq b6 max w ilości 2 tabletki dziennie. Wydaje mi się że jest niezły, a poza tym cytrynian jest dobrze tolerowany przez mój wybredny układ pokarmowy. Zakupiłam też na później cytrynian magnezu firmy Swanson 225mg magnezu w 1 tabletce.


Bardzo dobra forma, jeżeli jesteś senna po magnezie, to możesz brać późnym popołudniem lub wieczorem.
napisał/a: monia6241 2015-08-12 16:39
dzięki.

Jesteś pewien, że wchłanialność wieczorem będzie taka sama jak do południa? A da medycyna chińska to bujda na resorach czy jak?
napisał/a: klinacz 2015-08-12 16:47
monia6241 napisal(a):dzięki.

Jesteś pewien, że wchłanialność wieczorem będzie taka sama jak do południa? A da medycyna chińska to bujda na resorach czy jak?


Przyswajalność powinna być na bardzo zbliżonym poziomie, a medycyna chińska nie stwierdza jak dużo dokładnie w % jest zmniejszona czy zwiększona przyswajalność. Medycyna chińska to nie jest bujda na resorach, ale musimy mądrze i z przemyśleniem podejmować pewne decyzje.
Jak jesteś senna po magnezie, no to nie musisz na siłę się zamęczać i możesz przenieść dawkowanie przed snem.
Nauka potwierdza, że najlepszą przyswajalność osiąga się w dawkach około ~124 mg jednorazowo, nic o porach dnia na ten temat mi nie wiadomo, ale wątpię, by te wahania były jakieś dramatycznie znaczące.

Ja bym brał jedną wieczorem, a drugą przed snem, jeżeli miałbym taki efekt po magnezie.
djfafa
napisał/a: djfafa 2015-08-12 17:44
Ciężko znaleźć naukowe potwierdzenie tego że magnez trzeba brać wyłącznie rano.
napisał/a: monia6241 2015-08-12 18:22
Ok rozumiem, wielkie dzięki.

A skoro najlepiej się wchłania 124 mg to w takim razie jeśli mam 220mg MG w tabletce to przyjmować tylko połowę tabletki w jednej dawce?
napisał/a: klinacz 2015-08-12 18:26
monia6241 napisal(a):Ok rozumiem, wielkie dzięki.

A skoro najlepiej się wchłania 124 mg to w takim razie jeśli mam 220mg MG w tabletce to przyjmować tylko połowę tabletki w jednej dawce?


Tak by było idealnie, ale niekonieczne, tak czy tak przyswajać się w jakimś stopniu będzie, zobaczysz też czy dalej senna jesteś po tych ze Swansona.
napisał/a: ania551 2015-08-14 14:40
Biorę Swensona wit E mix tokoferoli. Czy dokupić Tokotrienole Forte DeltaGold czy warto (bo to dość drogie) czy sobie odpuścić? Jeśli brać obie to czy nadal równocześnie brać zieloną herbatę czy to będzie już za dużo antyoksydantów.
djfafa
napisał/a: djfafa 2015-08-15 08:00
ania55 napisal(a):Biorę Swensona wit E mix tokoferoli. Czy dokupić Tokotrienole Forte DeltaGold czy warto (bo to dość drogie) czy sobie odpuścić? Jeśli brać obie to czy nadal równocześnie brać zieloną herbatę czy to będzie już za dużo antyoksydantów.


Zasadniczo nie powinno się przekraczać 400 IU witaminy E ze wszystkich źródeł. Jeżeli masz suplement Swansona, który ma 400 IU to już bym nic więcej nie brał. W tym Forte Delta Gold masz 100 mg czyli 149 IU i to już byłoby za dużo. Jak chcesz możesz następnym razem kupić po prostu tamten produkt.

Zieloną herbatę nie spożywamy jako antyoksydant ale jako modulator układu odpornościowego, dlatego przy każdej chorobie autoimmunologicznej to powinien być podstawowy suplement obok obok Omegi 3.

Poczytaj: http://kopalniawiedzy.pl/zielona-herbata-regulatorowe-limfocyty-T-galusan-epigallokatechiny-polifenol-choroby-autoimmunologiczne-mechanizm-epigenetyczny-Emily-Ho,13199
napisał/a: monia6241 2015-08-15 14:26
Podejrzewam u siebie niedobór witaminy D3. Teraz dużo czasu spędzam na słońcu i nie używam kremów z filtrem. Czy jest sens wykonywać teraz test na poziom D(25OH), czy powinnam poczekać do początku jesieni? Obawiam się żeby wynik nie był fałszywie zawyżony.... A nie mam pojęcia jakie dawki suplementować a raczej muszę to robić bo neurolog przepisał mi suplement wapnia w związku z jego niskim poziomem i dobrze byłoby dołożyć do tego D3 i K2mk-7
Z góry dzięki.
napisał/a: klinacz 2015-08-15 14:33
monia6241 napisal(a):Podejrzewam u siebie niedobór witaminy D3. Teraz dużo czasu spędzam na słońcu i nie używam kremów z filtrem. Czy jest sens wykonywać teraz test na poziom D(25OH), czy powinnam poczekać do początku jesieni? Obawiam się żeby wynik nie był fałszywie zawyżony.... A nie mam pojęcia jakie dawki suplementować a raczej muszę to robić bo neurolog przepisał mi suplement wapnia w związku z jego niskim poziomem i dobrze byłoby dołożyć do tego D3 i K2mk-7
Z góry dzięki.


Możesz zrobić teraz albo poczekać do późnej jesieni, chociaż wynik już pewnie będzie podwyższony, witaminie D zajmuje trochę czasu, by jej poziom się podwyższał lub obniżał, w każdym razie możesz przyjmować dawki do 2000 IU teraz, a po lecie, zwiększyć do 5000 IU.
MK-7 minimum ~50 µg.
napisał/a: ania551 2015-08-15 22:30
Czy można brać równocześnie liście oliwki i zieloną herbatę. Czepiam się ciągle tych antyrodnikowych właściwości. Gdzieś kiedyś czytałam, że nie wolno przesadzać z antyrodnikami a tu i jeden i drugi przeparat ma takie właściwości no i jeszcze wit E.
O liściach oliwki myślałam ze względu na spadek Ft3 przy jednoczesnym znacznym spadku TSH.
napisał/a: klinacz 2015-08-15 22:36
ania55 napisal(a):Czy można brać równocześnie liście oliwki i zieloną herbatę. Czepiam się ciągle tych antyrodnikowych właściwości. Gdzieś kiedyś czytałam, że nie wolno przesadzać z antyrodnikami a tu i jeden i drugi przeparat ma takie właściwości no i jeszcze wit E.
O liściach oliwki myślałam ze względu na spadek Ft3 przy jednoczesnym znacznym spadku TSH.


Spokojnie, nie tak łatwo przesadzić z antyoksydantami, to wolnych rodników mamy za dużo i by przyjmować za dużo antyoksydantów, to prędzej portfel, by tego nie wytrzymał :P