Informujemy, że w dniu 17.07.2024 r. forum rozmowy.polki.pl zostanie zamknięte. Jeśli chcesz zachować treści swoich postów lub ciekawych wątków prosimy o samodzielne skopiowanie ich przed tą datą. Po zamknięciu forum rozmowy.polki.pl, wszystkie treści na nim opublikowane zostaną trwale usunięte i nie będą archiwizowane.
Dziękujemy!
Redakcja polki.pl

Dodatkowo informujemy, że w dniu 17.07.2024 r. wejdą w życie zmiany w Regulaminie oraz w Serwisie polki.pl

Zmiany wynikają z potrzeby dostosowania Regulaminu oraz Serwisu do aktualnie świadczonych usług, jak również do obowiązujących przepisów prawa.

Najważniejsze zmiany obejmują między innymi:

  • zakończenie świadczenia usługi Konta użytkownika,
  • zakończenie świadczenia usługi Forum: Rozmowy,
  • zakończenie świadczenia usługi Polki Rekomendują,
  • zmiany porządkowe i redakcyjne.

Z nową treścią Regulaminu możesz zapoznać się tutaj.

Informujemy, że jeśli z jakichś powodów nie akceptujesz treści nowego Regulaminu, masz możliwość wcześniejszego wypowiedzenia umowy o świadczenie usługi prowadzenia Konta użytkownika. W tym celu skontaktuj się z nami pod adresem: redakcja@polki.pl

Po zakończeniu świadczenia usług dane osobowe mogą być nadal przetwarzane, jednak wyłącznie, jeżeli jest to dozwolone lub wymagane w świetle obowiązującego prawa np. przetwarzanie w celach statystycznych, rozliczeniowych lub w celu dochodzenia roszczeń. W takim przypadku dane będą przetwarzane jedynie przez okres niezbędny do realizacji tego typu celów, nie dłużej niż 6 lat po zakończeniu świadczenia usług (okres przedawnienia roszczeń).

RAK MÓZGU -GLEJAK

napisał/a: Bercia 2009-10-08 14:44
Witam. Jakiś czas tutaj nie zaglądałam bo było tyle na głowie. Mój mąż mial operację 10sierpnia. wyniki pokazały, że to gwiazdziak II st. Jest teraz w trakcie radioterapii. Miał być naświetlany 6 tyg ale skończą po 5. Zastanawiam się dlaczego. Już za tydz. wyjdzie do domu. Ale nie robili mu teraz żadnych badań. Lekarz mówiła, że rezonans będzie póżniej. CZy to normalne że nie sprawdzają co dały naświetlania? Czy lepiej robić na własną rękę?
Mąż czuje się cały czas świetnie. po operacji i teraz. Wypadły mu tylko włosy i stracił smak, ale to podobno minie. Pozdrawiam wszystkich.
napisał/a: Grażka 2009-10-08 17:50
Bercia napisal(a):Witam. Jakiś czas tutaj nie zaglądałam bo było tyle na głowie. Mój mąż mial operację 10sierpnia. wyniki pokazały, że to gwiazdziak II st. Jest teraz w trakcie radioterapii. Miał być naświetlany 6 tyg ale skończą po 5. Zastanawiam się dlaczego. Już za tydz. wyjdzie do domu. Ale nie robili mu teraz żadnych badań. Lekarz mówiła, że rezonans będzie póżniej. CZy to normalne że nie sprawdzają co dały naświetlania? Czy lepiej robić na własną rękę?
Mąż czuje się cały czas świetnie. po operacji i teraz. Wypadły mu tylko włosy i stracił smak, ale to podobno minie. Pozdrawiam wszystkich.


Zapewne cały czas pilotują twojego męża i naświetlanie jest ściśle prowadzone na bieżąco .Jeśli zdrcydowali ,że zmniejszą ilość to chyba tak musi być .Co do rezonansu kontrolnego to musicie poczekać ,bo badanie zaraz po skończonej radioterapii nie daje prawidłowego odczytu ,dopiero gdzieś około miesiąca ,lekarz zdecyduje czy to ma być w tym czasie czy później.Jest to indywidualna sprawa każdego pacjenta.To że włosy mu wypadły to jest normalne ,ale co do straty smaku ? no nie wiem ....Trzeba pytać lekarza , z doświadczenia wiem ,że tak do końca to oni nie wiedzą .Każdy pacjent reaguje indywidualnie..Zyczę wam duuuużo zdrowia i wytrwałości...Pozdrawiam..
napisał/a: Bercia 2009-10-10 22:00
Dziękuję Grażka za odpowiedz. Chciałabym Ci złozyć serdeczne kondolencje... Wiem, że okażę sie teraz egoistką ale mam NADZIEJĘ,że nie spotka mnie to samo... Czy mogę w razie czego jeszcze o coś zapytać?
napisał/a: Grażka 2009-10-11 10:06
Bercia napisal(a):Dziękuję Grażka za odpowiedz. Chciałabym Ci złozyć serdeczne kondolencje... Wiem, że okażę sie teraz egoistką ale mam NADZIEJĘ,że nie spotka mnie to samo... Czy mogę w razie czego jeszcze o coś zapytać?


Witaj ! oczywiście jeśli mogłabym jeszcze w czymś pomóc ,doradzić to proszę pytaj.pozdrawiam serdecznie.
napisał/a: 0sa 2009-10-13 21:40
Witam was wszystkich bardzo serdecznie.
Wiem co czujecie:( moj tato byl czlowiekiem ktory prowadzil jedynie zdrowy tryb zycia!
Nie palil, nie pil ( oczywiscie okazjnie ) jedzeem nie pelne w witaminy najlpeiej z wlasnej dzialki.
Nie bylo dnia, aby nie zjadl lub nam nie kazal zjesc czegos zdrowego:(
Jeszcze na swieta Wielkanocne bylo cudownie, uwielbial z wnukami sie boksowac..
sadzil moje drzewka na dzialce ktora kupilam z Bratm by sie budowac - to moj tato chcial budowac, swoj dom rowniez sam wybudowal. I ZYLO NAM SIE BEZTROSKO..:
az.. jednego dnia, i tu piekna histroia sie konczy :( :( :(
Tate zabolala glowa pod koniec maja, dziwil sie! w zyciu go glowa nie bolala, w zyciu nie brak tabletek przeciwbolowych : (
powiedzial, ze mu slabo sie robi i ze jest chyba bardzo chory.
oczywiscie nikt mu nie uwierzyl! tylko ja tak pd razu :(
gdyz wiedzialam ze tata nigdy by nie udawal, zrobil sie blady chcial spac, i tabletki tabletki ..
pojechalsimy do neurologa okolo 10 sierpnia - powiedziala nie przejmowac sie to minie..
dala termin na tomograf na 16 pazdziernika : (
jednka... glowa bolala coraz bardziej, pojechalismy do szpitala TK,RM okazalo sie ze glejak :( wieelkosci pudelka zapalek.
szok dla nas wszystkich.
kazdy wiedzial ze bedzie dobrze, tak silny , zdrowy czlowiek! nagle chory... niemozliwe!!!
termin na zabieg 15 wrzesnia.
Mieszkam od rodzicow 1000 km dalej, powiedzialam - tato przyjade chce byc przy tobie
odpowiedzial - nie dziecko , macie fereie od 10 ,10 - to bede juz w domu, przywiez whisky , to w koncu opijemy to wszystko.
Mowie dobrze!
czekalam...
dzwonilam codziennie do mamy, jak tato jak tato, jak tato
po 2 dobie , tatusia moejgo wzieli juz na normalna sale, stan b dobry
tylko, duze trudnosci z mowa, oraz lewa strona niewladna :(
to nic! mowimy, schody przerobimy by mogl na poczatek na podworko wozkiem zjezdzac.
damy rade!
po 4 dniach stan byl tak dobry , ze tatko mial przyjechac do Pily do szpitala blizej nas ( byl w Bydgodzczy )
nagle... goraczka:( powrot na sale pooperacyjna
spiączka, nieprzytomny 2 dni :(
dzisiaj... zostaly nam tylko wspomnienia , smutek, lzy
Tatus odszedl od nas 8 dni po operacji:(
tak strasznie nam brakuje jego osoby, chocby na wozku
chocby nie mial m owic
ale go nie ma:(
widzialam na innym forum wypowiedzi, gdzie ludzie zyja po glejakach 4 lata i to po wielopostaciowym
2 lata rok,
nam lekarz powiedzial ze jezeli to glejak wielopostaciowy to gora 1,5 roku!
ale, nie powiedzial nam tydzien:(
nie powiedzial nam nikt ze tatus umrze miesiac po wizycie u lekarza:(
tak strasznie boli...
zycze wszystkim duzo szczescia i zdrowka!!!!
3mam mocno kciuki
a mojemu TATUSIOWI R.I.P[*] I kazdego dnia mysle i wspominam:(
napisał/a: 0sa 2009-10-13 21:53
Grazka, wyrazy wspolczucia.
25 miesiecy wiem ze na pewno bylo ciezko
ale lepiej ciezko niz bez ukochanej osoby.
dla naszego taty bylismy gotowi zrobic wszystkooo
tak boli, ze mial czekac w domu
tak boli ze nie widzialam go w szpitalu, a moze wieksza sile by mial na wyzdrowienie gdybym i ja tam byla i siostra...
teraz moge jedynie gdybac, i myslec co bylo zrobione nie tak. :(
nie moglam sie pogodzic z mysle , ze tata choruje, nie moglam sie pogodzic ze to glejak, nie moglismy sie pogodzic ze musi byc operacja.
ale nikt nawet nie pomyslal, ze bedzie musial sie godzic, ze nasz tata maz kochany dziadek - tak nagle od nas odejdzie
KONIEC MAJA ZDORW JAK RYBA,16 WRZESNIA OPERACJA 24 WRZESNIA UMIERA :(
napisał/a: mar2711 2009-10-15 14:05
Droga Oso !Bardzo Ci współczuję, każda historia jest inna, Wam nie dane było nawet zawalczyć z tym TERMINATOREM....niestety przy glejaku, nigdy nie wiadomo ile czasu zostało...dlatego tak bardzo boję się przyszłości.....i codziennie dziękuję Bogu, że Mama jest wciąż ze mną...WALCZMY !!!
napisał/a: 0sa 2009-10-16 13:03
Witaj Mar.
Masz racje, z glejakiekem to jak z wielka niewiadomą, nigdy wczesniej nie mialam z tym czyms nic wspolnego.. nawet przez mysl nie przeszlo, ze bol glowy moglby tak sie skonczyc:( dla tak zdrowego , mlodego, pelnego zycia i energii czlowieka , jakim byl moj tatus:(
Zycze wam sil do walki i zwyciestwa!
Nie wiem czy pomogę, ale proponuję Ci kupic książke - WODA UTLENIONA NA STRAZY ZYCIA.
My chcielismy zastosowac kuracje woda utleniona, tak jak na innym forum pewnien Profesor opisuje calkiem inna metode pozbycia sie glejaka w 100% nie wiem czy dziala:( nie zdazylismy, za dzybko lekarze wyslali na operacje.. za malo wiedzilismy o chorobie, i za szybko tata nasz opuscil:( bysmy mogli sprobowac, walczyc o jego zdrowie:(
a na pewno bysmy zrobili wszystko co mozliwe:(
Pozdrawiam i zycze Twojej mamie duuuuzoooo zdrowka!

mar2711 napisal(a):Droga Oso !Bardzo Ci współczuję, każda historia jest inna, Wam nie dane było nawet zawalczyć z tym TERMINATOREM....niestety przy glejaku, nigdy nie wiadomo ile czasu zostało...dlatego tak bardzo boję się przyszłości.....i codziennie dziękuję Bogu, że Mama jest wciąż ze mną...WALCZMY !!!
napisał/a: maugosia21 2009-10-17 10:43
Bevacizumab (Avastin) może odgrywać ważną rolę w poprawie funkcji neurokognitywnych u pacjentów z najbardziej agresywną formą nowotworu mózgu
~ 30 września 2009 ~

Bevacizumab (Avastin) może odgrywać ważną rolę w poprawie funkcji neurokognitywnych u pacjentów z najbardziej agresywną formą nowotworu mózgu

Data artykułu: 23 Wrz 2009 - 7:00 PDT

tłumaczenie z:
http://www.medicalnewstoday.com/articles/164954.php
Roche ogłosił dziś wyniki analizy II fazy badań BRAIN nad bevacizumab (Avastin®) podawanego samego lub w połączeniu z chemioterapią irinotecan w leczeniu wznowy lub postępu glioblastoma (GBM). Wyniki wykazały, że w dodatku oprócz zwiększenia szans przeżycia pacjentów bez pogorszenia ich schorzenia w przeciągu 6 miesięcy (przeżywalność wolna od progresji; PFS-6) terapia oparta o bevacizumab może prowadzić do dodatkowego pozytywnego wpływu na funkcjonowanie neurokognitywne. [ii] Działania niepożądane w tym badaniu BRAIN były spójne z tymi obserwowanymi wcześniej, a które wynikały ze stosowania bevacizumab przez co nie dały żadnych nowych oznak odnośnie bezpieczeństwa podawania.

Przedstawione dziś analizy na największej w Europie naukowej konferencji specjalistów od nowotworów the joint 15th ECCO and 34th ESMO, wykazały, że ci pacjenci którzy odpowiedzieli na terapię opartą o bevacizumab mogli również doświadczyć stabilizacji lub poprawy funkcji neurokognitywne oraz mogli także zmniejszyć zażywaną dawkę sterydów. 2

„Stabilizacja funkcjonowania neurokognitywnego oraz redukcja zależności od sterydów może poprawić codzienne życie pacjentów ze wznową GBM, która dawała kiepskie prognozy, jest kluczowym celem tej terapii”, powiedział profesor James Vredenburgh, Dyrektor Medyczny, z Adult Clinical Service, na Duke University Medical Center, Durham, USA. „Analizy te sugerują, że terapia oparta o bevacizumab która już wykazała korzyści PFS może również mieć pozytywny wpływ na codzienne życie pacjentów i powinna oferować nadzieje dla lekarzy, pacjentów jak również ich opiekunom.”

W ramach neurokognitywnego funkcjonowania znajduje się możliwość myślenia i rozumowania, podejmowania osądów i pamiętania różnych rzeczy. Obniżenie tej funkcjonalności jest częstą konsekwencją GBM może być to bolesne zarówno dla pacjentów jak ich rodzin. Terapia oparta o bevacizumab była również skojarzona u niektórych pacjentów z korzystaniem z niższej dawki sterydów. Sterydy są ważną częścią radzenia sobie z objawami u wielu pacjentów z GBM ale prowadzą one do powikłań i komplikacji takich jak przybór na masie, bezsenność oraz zmiany w zachowaniu (a także powodują cukrzyce po sterydową – dop. cron). Redukcja dawki sterydów oznacza, że lekarze będą w stanie zredukować efekty uboczne związane z długotrwałym ich zażywaniem.

GBM jest najbardziej pospolitym i najbardziej agresywnym typem pierwotnego złośliwego guza mózgu większość pacjentów po terapii wstępnej doświadcza wznowy lub progresji ich schorzenia. [iii] Kiedy schorzenie powraca prognozy są praktycznie kiepskie i poprawa codziennego życia pacjentów jest częścią docelową terapii.

„Avastin nieprzerwanie wykazuje korzyści jako terapia na zwiększającą się gammę nowotworów,” powiedział William M. Burns, CEO Roche’s Pharmaceuticals Division. „ Terapia oparta o Avastin ma potencjał wprowadzenia dużej zmiany dla pacjentów z glioblastoma”
Bevacizumab (Avastin), dokładnie inhibituje czynnik wzrostu śródbłonka naczyniowego (VEGF) kluczowy pośrednik angiogenezy, wzrostu nowych naczyń krwionośnych, które są niezbędne dla wzrostu i rozprzestrzenianie się guza. W przypadku GBM poziom ekspresji VEGF jest bardzo wysoki. Poprzez kontrolę angiogenezy, bevacizumab kontroluje wzrost guza.

Bevacizumab ma dobrze ustalony profil tolerancji a wśród wszystkich najczęściej obserwowanych efektów ubocznych podczas badań klinicznych wsytępowały: nadciśnienie, zmęczenie, neuropatia, białkomocz. [iv] Większość często występujących efektów ubocznych generalnie jest możliwa do kontrolowania, na przykład nadciśnienie może być kontrolowane zazwyczaj z użyciem konwencjonalnej terapii przeciwnadciśnieniowej.

W maju 2009, w oparciu o dane z badania BRAIN (AVF3708g) które zostało niedawno opublikowane w the Journal of Clinical Oncology1 and an NCI study (NCI 06-C-0064E), lekowi bevacizumab została przydzielona przyśpieszona zgoda przez FDA na leczenie pacjentów GBM ze schorzeniem progresywnym po terapii pierwotnej. Dane obecnie są przedmiotem dyskusji z organami nadzoru w Europie i doprowadziły do zgody na jego stosowanie w Szwajcarii, Albanii, Republice Dominikany, Indii, Mołdawii, oraz Ukrainie.

Bevacizumab nie ma licencji w UK na terapię GBM.

W przygotowaniu jest duża z udziałem ponad 900 pacjentów III faza badania klinicznego bevacizumab w leczeniu świeżo zdiagnozowanych pacjentów z GBM (AVAGLIO).[v]

Informacje o badaniu BRAIN.

Badanie BRAIN odbywało się w USA było ono oparte na otwartej wieloośrodkowej , nieporównawczej fazie II badań klinicznych w których brało udział 167 pacjentów z histopatologiczne potwierdzonym GBM u których nastąpiła progresja po terapii wstępnej z użyciem temozolomide oraz radioterapii. Głównymi punktami końcowymi badania BRAIN były: czas przeżycia wolny od progresji -6 (PFS-6), (zdefiniowany jako procent pacjentów którzy pozostawali nadal przy życiu i nie nastąpiła u nich progresja przez 24 tygodnie) oraz obiektywny współczynnik odpowiedzi (OPR), (zdefiniowany jako całkowita lub częściowa odpowiedź na dwóch kolejnych TK wykonanych w odstępie 4 tygodni) . W ramach drugich badanych punktów końcowych zawierały się OS, PFS, czas odpowiedzi na terapię oraz bezpieczeństwo. Badanie BRAIN oceniło bewacizumab w dawce 10mg/kg podawanego co dwa tygodnie albo sam (BEV) albo w połączeniu z chemioterapią irinotecan (BEV-IRI).

Ostatnie analizy badania BRAIN wykazały, że: 2

Użycie sterydów

Pośród pacjentów nie wymagających kortykosterydów na początku terapii więcej jak 75% pacjentów leczonych bevacizumab oraz 65% leczonych bevacizumab plus chemioterapia nie używało kortykosterydów w dalszej czasie terapii.
Większość pacjentów z obiektywną odpowiedzią lub którzy żyli bez wznowy przez 24 tygodnie podtrzymywało redukcje dawki sterydów w czasie otrzymywania terapii opartej o bevacizumab.

Na początku ponad połowa pacjentów (50.6 % BEV oraz 52.4% BEV – IRI pts) zażywała kortykosterydy. Spośród tych pacjentów otrzymujących sterydy na początku:

- wśród pacjentów którzy odpowiedzieli (całkowicie lub częściowo) na terapię opartą o bevacizumab odpowiednio 57% oraz 64% pacjentów otrzymujących bevacizumab oraz bevacizumb + chemioterapię miało podtrzymanie redukcji dawki sterydów ( zdefiniowane jako możliwość otrzymywania co najmniej połowy dawki prze co najmniej połowę czasu leczenia)

- wśród pacjentów którzy żyli bez progresji schorzenia przez okres 24 tygodni odpowiednio 58% oraz 86 % wykazało podtrzymanie redukcji dawki sterydów ( zdefiniowane jako możliwość otrzymywania co najmniej połowy dawki prze co najmniej połowę czasu leczenia) podczas otrzymywania bevacizumab oraz bevacizumb + chemioterapia.

Funkcje neurokognitywne

Funkcjonowanie neurokognitywne uległo poprawie u większości pacjentów z obiektywną odpowiedzią lub będących przy życiu bez progresji w przeciągu 24 tygodni w porównaniu z początkiem terapii.

– Spośród pacjentów z obiektywną odpowiedzią odpowiednio 75% oraz 60.7% pacjentów otrzymujących bevacizumab oraz bevacizumb + chemioterapię doświadczyło stabilizacji lub poprawy funkcjonowania neurokognitywnego z biegiem czasu w odniesieniu do początku terapii.

–Spośród pacjentów z FPS większym jak 6 miesięcy, odpowiednio 70.4% oraz 70% pacjentów otrzymujących bevacizumab oraz bevacizumb + chemioterapię w 24 tygodniu w odniesieniu do początku terapii doświadczyło stabilizacji lub poprawy funkcjonowania neurokognitywnego
Badanie BRAIN poprzednio wykazało:2

–Kiedy bevacizumab był oceniany jako podawany sam, badanie wykazało, że w 6 miesięcy prawie połowa (42.6%) pacjentów żyło bez postępu schorzenia wg . definicji twierdzenia czasu wolnego od progresji (PFS) . Kiedy bevacizumab został połączony z irinotecan liczba ta wzrosłą do 50.3%.
–W badaniu niemal 1/3 pacjentów (28%) odpowiedziała na bevacizumab kiedy ten był podawany sam, co oznaczało, że guzy zmniejszyły się przynajmniej 50%. Kiedy bevacizumab został połączony z irinotecan 38% pacjentów odpowiedziało na bevacizumab.

– Pacjenci otrzymujący sam bevacizumab mieli medianę przeżywalności wynoszącą 9.2 miesiąca w porównaniu z 8.7 miesiąca dla tych otrzymujących bevacizumab w połączeniu z irinotecan, co było drugim punktem końcowym badania. Większość efektów niepożądanych związanych z bevacizumab występujących w tym badaniu wyglądało na podobne do tych wcześniej zgłaszanych w innych badaniach bevacizumab.

(…)

Jak do tej pory ponad 500,000 było już leczonych z użyciem Avastin (bevacizumab) . Kompleksowy program badań klinicznych w skład którego wchodzi ponad 450 różnego rodzaju badań klinicznych, bada użycie bevacizumab w różnych typach nowotworów ( w tym jelita grubego, piersi, niedrobnokomórkowy płuca, mózgu, żołądka, jajnika, prostaty i inne) z różnymi uwarunkowaniami ( zaawansowane oraz wczesne stadia)

Referencje:

Friedman H et al. J Clin Oncol 2009; 31 August. http://jco.ascopubs.org/cgi/content/abs … .19.8721v1
[ii] J. Vredenburgh et al. ECCO 15 ESMO 34 2009; Abstract #8707.

[iii] Cancer Research UK. Statistics and outlook for brain tumours. http://www.cancerhelp.org.uk/help/defau … 5296#astro
[iv] Avastin Summary of Product Characteristics. Available from http://emc.medicines.org.uk/
[v] O. Chinot et al. ECCO 15 ESMO 34 2009; Poster #46. Addition of Bevacizumab to the multi-modailty standard of care in patients with newly diagnosed glioblastoma: A Phase III trial.

[vi] Cancer Research UK. Brain tumours at a glance. Available from http://info.cancerresearchuk.org/cancer … ers/brain/
[vii] Medscape. Recurrent Glioblastoma Multiforme: Definition of Recurrent GBM. http://www.medscape.com/viewarticle/540150_2
Źródło
Roche

Napisane przez: Crono5

Kategoria: Metody Leczenia

Tagi: artykuł • Avastin • badania • Bevacizumab • efekty • efekty uboczne • gbm • glejak • glioblastoma • guz mózgu • irinotecan • leczenie • neuropatia
napisał/a: 90_natka 2009-10-17 18:15
Witam, jestem nowa na Forum... choć wolałabym żeby mnie tu nie było, żeby ten temat mnie nie dotyczył... Ale niestety, 13 września moja babcia trafiła do szpitala.. Zaczęło się "niewinnie"- kilka razy w ciągu dnia pytała o to samo- zarówno ona, jak i cała rodzina myślała, że to z powodu stresu związanego ze zmianami w jej życiu.. w ciągu kilku dni zaniki pojawiały się coraz częściej.. po paru dniach nie wstała z łóżka- niedowład lewej strony ciała. W szpitalu zrobili TK i RM. Wynik: guz 5x4,5x4,5 cm, naciekający charakter. Wokół niego guzki satelitarne. Poza tym drugie ognisko- niewiele mniejsze... Nie nadające się do operacji. Prawdopodobnie glejak wielopostaciowy...
W innym mieście podjęli się zrobienia biopsji- będzie w przyszłym tygodniu.. Stan się pogarsza. Babcia wpadła w depresję, ale w miarę normalnie rozmawiała z nami, choć spała coraz więcej. Dziś jednak moja mama weszła do pokoju i zobaczyła babcię leżącą z uśmiechem na twarzy i patrzącą "pustym" wzrokiem. Długo do niej mówiła, lecz babcia nie odpowiadała. W końcu na pytanie czy chce spać tylko mrugnęła potwierdzająco oczami... Czy to oznacza początki problemów z mówieniem? Czy ktoś może mi powiedzieć jak długo czeka się na wyniki biopsji?
napisał/a: 0sa 2009-10-18 14:53
Witaj natka, smutno mi stwierdzic, ale niestety mysle ze jest to to samo:( co iu mojego tatusia...tylko objawia sie troszke inaczej/;
guz, tej wielkosci, rozlany... nie ma moim zdaniem innej opcji:(
i nie ma co sobie wmawiac , ze to niby cos innego....
tak bardzo wierzylismy ze to cos niewinnego..
3mam za was kciuki, zycze zdrowka, chociaz sama nie wierze, pym co przeszedl tata ze dobry koniec moze nastapic...:(
chyba ze smierc,,, to dla nas poczatek lepszgo zycia.
Badz dla Baci wszystkim!
Kochaj i pokazuj to, ona moze nie pokazuje ze rozumie, ale na pewno jest swiadoma wszystkiego.
Jedynie to swinstwo!!! nie pozwala Babci tego okazac tak jak dawniej:(
wiem kochana bo przezylam na najblizszej z osob:(((((




zyjemy jakbysmy nigdy nie mieli umrzec... umieramy, jakby nas nigdy nie bylo:("stresu związanego ze zmianami w jej życiu.. w ciągu kilku dni zaniki pojawiały się coraz częściej.. po paru dniach nie wstała z łóżka- niedowład lewej strony ciała. W szpitalu zrobili TK i RM. Wynik: guz 5x4,5x4,5 cm, naciekający charakter. Wokół niego guzki satelitarne. Poza tym drugie ognisko- niewiele mniejsze... Nie nadające się do operacji. Prawdopodobnie glejak wielopostaciowy...
W innym mieście podjęli się zrobienia biopsji- będzie w przyszłym tygodniu.. Stan się pogarsza. Babcia wpadła w depresję, ale w miarę normalnie rozmawiała z nami, choć spała coraz więcej. Dziś jednak moja mama weszła do pokoju i zobaczyła babcię leżącą z uśmiechem na twarzy i patrzącą "pustym" wzrokiem. Długo do niej mówiła, lecz babcia nie odpowiadała. W końcu na pytanie czy chce spać tylko mrugnęła potwierdzająco oczami... Czy to oznacza początki problemów z mówieniem? Czy ktoś może mi powiedzieć jak długo czeka się na wyniki biopsji?[/quote]
napisał/a: 90_natka 2009-10-18 17:38
Dziękuję, że odpisałaś... Są dni kiedy niby wszystko jest ok, jest prawie tak jak kiedyś, ale czasami nagle jest kompletnie beznadziejnie... Taka zmiana o 180 stopni.. A ile czeka się na wyniki biopsji? 3-4 dni?